Aktualności
"Szkoła pamięta" – uczczenie poległych żołnierzy przez klasę II b
25 października, zgodnie z sugestią ministra edukacji, Dariusza Piontkowskiego, kl. II b wyraziła swoją pamięć o żołnierzach, spoczywających na cmentarzu parafialnym w Mszanie Dolnej. Uczniowie złożyli wiązanki, zapalili znicze i odmówili modlitwę za tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. Natalia Sobczak wyrecytowała wiersz pt. „Kamienna płyta” Czesława Janczarskiego. Była to kolejna inicjatywa podjęta w ramach akcji „Szkoła pamięta”.
"Szkoła pamięta" - klasa II a na cmentarzu w Mszanie Dolnej
Kl. II a zainaugurowała udział naszej szkoły w akcji „Szkoła pamięta” Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia, związane z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
25 października klasa II a odwiedziła cmentarz parafialny w Mszanie Dolnej, poznając historię tego miejsca. Uczniowie zapalili znicze na grobach żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej, a także na grobie harcerza Zygmunta Grzybowskiego, który został zastrzelony 17 maja 1944 r. przez funkcjonariusza gestapo. Nie zapomnieli także o grobie pani Marii Kislinger, dawnej kierownik szkoły w Łostówce. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.
Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury - Miś Krzyś wyrusza w odwiedziny do Krasnoludków
To już drugi rok nasza grupa bierze udział w projekcie Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury, którego celem jest szerzenia czytelnictwa. Nasz przedszkolny przyjaciel Miś Krzyś odwiedza teraz wszystkie Krasnoludki w domach a dzieci wraz z rodzicami czytają mu bajki i uzupełniają dzienniczek podróży o wpisy i kolorowe ilustracje. Czytające Przedszkolaki to pierwszy realizowany w naszej grupie moduł projektu, który we współpracy z rodzicami przysparza dzieciom wiele radości. Każdy z niecierpliwością czeka kiedy wylosuje możliwość zabrania Misia Krzysia do domu – nikt jednak nie musi się martwić Miś z pewnością odwiedzi każdego Krasnoludka.
Przedstawienie mitologiczne
„Każdy zmierza do swej Itaki” – tym mottem krakowscy aktorzy Wojciech Habela i Jacek Lecznar, przenieśli uczniów kl. III-VIII do starożytnej Grecji. Bogowie i herosi, znani z mitologii, opowiedzieli swoje historie. Pojawił się więc Kronos, pożerający własne dzieci, dobroczyńca ludzkości – Prometeusz, dzielny Achilles i wielu innych. Nie mogło zabraknąć historii wojny trojańskiej, emocji igrzysk olimpijskich, dziwnych przepowiedni wyroczni delfickiej i przejmujących scen antycznego teatru. Z mroków historii wyłoniła się tajemnicza postać Homera, któremu przypisuje się Iliadę i Odyseję. Przedstawienie dowiodło, że kultura starożytnych Greków to jeden z fundamentów kultury europejskiej, a odniesienia do mitologii, historii i literatury greckiej są żywe do dziś i funkcjonują w języku w postaci związków frazeologicznych.
No promil – no problem
Uczennice klasy VI – Patrycja Ligas, Nikola Michalczewska i Gabriela Szynalik uczestniczyły w warsztatach dla liderów środowisk szkolnych w ramach 12. edycji kampanii „no promil – no problem”, która stanowi element Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Celem tych działań jest ograniczenie w Małopolsce liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Równie istotna jest zmiana nastawienia społeczeństwa wobec nietrzeźwych kierowców.
Wycieczka na Ostrą
24 października klasa VII wraz z wychowawczynią wybrała się na pobliską górę – Ostrą (780 m n.p.m.). Pogoda nie zawiodła. Było wyjątkowo – jak na październik - ciepło i słonecznie. Wędrując, podziwialiśmy piękno przyrody oraz panoramę okolicy. Sił dodawało nam rześkie powietrze i myśl o ognisku na szczycie, połączone z pieczeniem kiełbasek. Wycieczka była doskonałą okazją do integracji klasy oraz propozycją spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny. Była ona również okazją do rozmowy o przyszłych planach i wyborze zawodu – dużo swobodniej rozmawia się o przyszłości na łonie natury niż w sali lekcyjnej.
Wycieczka przedszkolaków do lasu
Korzystając ze słonecznej pięknej pogody 23.10.2019 r. we środę dzieci z grupy Misie oraz Zuchy wybrały się na wycieczkę do lasu. Głównym celem wizyty w lesie było przybliżenie przedszkolakom środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz zapoznanie dzieci ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Na miejscu przedszkolaki wybrały się na spacer po lesie poszukiwać śladów jesieni. Mieli okazję podziwiać poszczególne gatunki drzew. Ta wycieczka - to obserwacja naturalnego świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla przedszkolaków. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrz
Godziny dzwonków
Wtorek 22.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 327631