• Ponad 4 tys. zł to wynik charytatywnego kiermaszu ciast

• 4070,41 zł udało się uzyskać podczas charytatywnego kiermaszu ciast na rzecz powodzian z Dolnego Śląska. Wydarzenie zorganizowało Szkolne Koło Wolontariatu prowadzone przez panią Urszulę Szyrszeń. Społeczność szkolno-przedszkolna po raz kolejny aktywnie włączyła się w pomoc potrzebującym, którzy niejednokrotnie stracili dorobek całego życia. Świadczyła o tym rozmaitość ciast, babeczek, ciastek i deserów ofiarowanych na kiermasz, a także długa kolejna kupujących. Słodkości sprzedawały uczennice kl. VII. W organizację kiermaszu włączyła się także pani Judyta Jackowiec.

red. i fot. Monika Antosz-Grodzicka

• Lekcja trudnej historii

• Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau to przede wszystkim miejsce pamięci. Dla uczniów klas VII i VIII zwiedzanie tych miejsc stanowiło lekcję bardzo trudnej historii. Jak podkreślały przewodniczki, miejsce to musi być przestrogą dla kolejnych pokoleń, ponieważ nienawiść człowieka do człowieka już raz przerodziła się w machinę śmierci. Uczniowie najstarszych klas zobaczyli m.in. fotografie ofiar; cele i baraki, w których przebywali więźniowie; rzeczy osobiste, które odbierano podczas selekcji, ekspozycję poświęconą Zagładzie Żydów. Młodzież zetknęła się pośrednio z ogromem cierpienia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, którego doznawali więźniowie odzierani z ludzkiej godności. Symbolicznym oddaniem hołdu ofiarom niemieckiego terroru było zapalenie zniczy przed Ścianą Śmierci bloku nr 11.

Dodatkowym spontanicznym punktem w czasie drogi powrotnej były krótkie odwiedziny u ks. Mirosława Lenarta, który obecnie jest proboszczem parafii pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Izdebniku.

fot. Monika Antosz-Grodzicka, Bożena Dudzik, Robert Nawieśniak

• Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych

• Dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno – wychowawczych dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łostówce są:

• 2, 3 stycznia 2025 r.
            • 2 maja 2025 r.
            • 13, 14, 15 maja 2025 r.
            • 20 czerwca 2025 r.
            • 23 czerwca 2025 r.

W dniach tych szkoła zorganizuje zajęcia opiekuńcze dla uczniów, których rodzice wyrażą taką potrzebę.