Dzień przed rozdaniem świadectw została zorganizowana akademia pożegnalna klasy VIII. Ósmoklasiści byli bohaterami tego wydarzenia. Mogli zaprezentować się z wybranymi przez siebie atrybutami, które stały punktem wyjścia opisów przygotowanych przez wychowawczynię. Ponieważ nie znali wcześniej tych tekstów, z pomocą publiczności musieli odgadnąć, o kogo chodzi.
A OTO OPISY...
WIKTOR
Człowiek, który nie boi się niskich temperatur. Pogodowy bohater. Czy to lato, czy jesień, zima czy wiosna, świeci słońce czy pada deszcz – on nosi krótkie spodenki, koszulkę i czapkę z daszkiem. Śmiał się, kiedy inni drżeli od chłodu na jego widok i spokojnie parkował swój rower przy szkole. Bez wątpienia najbardziej rozpolitykowany uczeń w klasie. Ma wyraziste poglądy i słynie z uporu. Trudno go do czegoś przekonać.
DAWID B.
Człowiek spokojny i małomówny, lecz bardzo pracowity i pomocny. Na boisku i w hali sportowej niezwykle waleczny, co czyniło go wartościowym zawodnikiem w wielu dyscyplinach. Uwagę zwraca jego modna, systematycznie pielęgnowana fryzura. W klasowej pamięci zapisał się na stałe jako niezrównany organizator spotkań integracyjnych, szczególnie podczas przygotowywania konkursowych palm wielkanocnych, które potem dumnie zanosił do kościoła.
JAKUB
Znawca i interpretator lektur obowiązkowych. Człowiek, który wykonał ogromną pracę nad swych charakterem, za co należy mu się wielki szacunek. Podczas Festiwalu Zawodów w Krakowie jako jedyny miał okazję poznać i porozmawiać z Łukaszem Smółką – marszałkiem województwa małopolskiego. Nie boi się stanowczo wyrażać swojego zdania, a jednocześnie jest bardzo wrażliwy. Jego ulubiona gra to szachy.
ADAM
Elegant, dbający o nieskazitelność stylu, a jednocześnie człowiek z ambicjami i znawca motoryzacji. Od 4. klasy zapowiadał, że będzie wykonywał zawód wymagający noszenia garnituru. Grał na gitarze klasycznej, reprezentował szkołę w poczcie sztandarowym oraz w służbie maltańskiej. Pracował w Samorządzie Uczniowskim i podejmował wiele różnych inicjatyw. Nauczyciele zapamiętają go również dzięki powtarzanemu przy każdym spotkaniu „dzień dobry”.
OLAF
Spokojny, wyważony i oszczędny w słowach, a na boisku, w hali i przy stole pingpongowym szybki, energiczny i niezwykle waleczny. Dlatego też zostanie zapamiętany jako jeden z najlepszych sportowców w szkole. Zawsze przygotowany do lekcji i niewyczerpane źródło kartek dla kolegów, którzy zapominali o zeszytach.
RAFAŁ
Miał zawsze niewinny uśmiech i spojrzenie, nawet wtedy, gdy jego zachowanie nie należało do wzorowych. Uczestniczył w zawodach sportowych, a pani Bożena chwaliła go za talent do języka angielskiego. W pamięci koleżanek i kolegów pozostanie właścicielem niezniszczalnego, kultowego plecaka z napisem „XD”, który jest jego znakiem rozpoznawczym od trzeciej klasy.
ŁUCJA
Zawsze pogodna, uśmiechnięta i spokojna. Angażowała się w życie klasy i szkoły. Brała udział w akcjach charytatywnych i reprezentowała szkołę w poczcie sztandarowym podczas różnych uroczystości. W akademiach prezentowała również talent wokalny. Jej koleżanki podpowiedziały inną ciekawostkę – ma słabość do przeglądania się w lustrze i kontrolowania swojego wyglądu. Za jej atrybut można też uznać wiatraczek do chłodzenia twarzy.
BARBARA
Członkini i aktywna działaczka Szkolnego Koła Wolontariatu. Niegdyś śpiewała w zespole regionalnym „Mali Łostowianie”, w późniejszych latach chętnie występowała w duetach i niewielkich grupach. Z godnością reprezentowała szkołę w poczcie sztandarowym oraz podczas licznych zawodów sportowych, zdobywając drużyną wiele tytułów. Zawsze uśmiechnięta, spokojna i przygotowana do zajęć.
KATARZYNA
Choć koleżanki mówią, że jej atrybut to błyszczyk, podczas lat w szkole podstawowej nie skupiała się tylko na wyglądzie. Podobnie jak siostra poważnie podchodziła do spraw nauki i innych obowiązków. Nie mogło jej zabraknąć przy sztandarze, w zespole regionalnym, szkolnej reprezentacji sportowej, podczas występów i w akcjach charytatywnych. Często się uśmiechała, a pogodnym usposobieniem zarażała innych.
MATEUSZ
Bez wątpienia zasłużył na miano klasowego informatyka. Był pionierem wykorzystywania sztucznej inteligencji, a chat GPT nie ma dla niego tajemnic. Wyreżyserował i zmontował wiele filmów, które świadczyły o pomysłowości i skłonności do krytycznej analizy rzeczywistości. Można go określić myślicielem i filozofem, stąd nagrody w interdyscyplinarnym konkursie „Sapere Aude”. Trudno zasłużyć na jego aprobatę. Zarówno sobie, jak i innym stawia wysokie wymagania.
MILENA
Wśród jej wielu talentów na plan pierwszy wysuwają się wspaniały głos i świetna kondycja fizyczna, o czym społeczność szkolna mogła przekonać się wielokrotnie. Słuchając jej interpretacji znanych przebojów, można było odczuwać dreszcze. Poza tym dała się poznać jako uczennica osiągająca bardzo wysokie wyniki w nauce. Bez wątpienia ma charakter dominujący i stanowczy. Może dlatego, będąc w klasie VI, zachwyciła wszystkich brawurową rolą Lucyfera.
ROKSANA
Nie jest lustrzanym odbiciem siostry, choć dysponuje równie pięknym głosem. Jest także znakomitą sportsmenką. Indywidualnie i z wspólnie z drużyną zdobyła wiele trofeów. W naszej pamięci pozostanie na pewno jej talent plastyczny, potwierdzony licznymi nagrodami, m.in. w czytelniczo-plastycznym konkursie „Zagórzańska czytanka”. Współtworzyła scenariusze filmów konkursowych i osiągała wysokie wyniki w nauce ze wszystkich przedmiotów.
KAMIL
Człowiek patrzący na świat ze stoickim spokojem. Nie było sytuacji, która wyprowadziłaby go z równowagi, choćby czarne chmury zbierały się nad jego głową. Niewiele się odzywał, skoncentrowany na swoich zainteresowaniach, niestrudzony gracz i kibic piłkarski. Jego ulubioną drużyną jest Real Madryt.
WIKTORIA
Właścicielka sprężystej fryzury i energiczna sportsmenka, reprezentantka szkoły w wielu dyscyplinach. Szczególnie lubi piłkę nożną. Biegi trenowała również w Sekcji Biegów Górskich i Długodystansowych Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej. Od czasu do czasu zabierała do szkoły gitarę. Przygotowała oprawę muzyczną mszy św. przed egzaminem ósmoklasisty. Podczas lekcji raczej małomówna i spokojna, w czasie wycieczek - dusza towarzystwa. Zdolna uczennica, chętnie angażowała się w różne inicjatywy.
DAWID N.
Klasowy generał, o czym często świadczył militarny strój. Sprawiał wrażenie całkowicie wyluzowanego, ale wnikliwym obserwatorom dał się poznać jako inteligentny i pracowity chłopak. W młodszych klasach grał na akordeonie, będąc muzycznym samoukiem. Jego zeszyty i mowa pełna ekspresji pozostaną klasowymi legendami. Lubi przyrodę i zna górskie ścieżki. Podczas Olimpiady Przyjaźni brawurowo i z pełnym poświęceniem pokonał trasę, skacząc w worku i na piłce.
JAN
Pytany o zainteresowania wymienia górskie wędrówki. Jednak nie zawsze miał do nich cierpliwość. Wielokrotnie próbował uciekać do domu z wyznaczonego szlaku wędrówki, zmuszając wychowawczynię do sprintu po krzakach. Pamiętne pod tym względem były wyprawy na Czarny Dział i Wsołową. Dziś to stateczny młodzieniec, który chętnie pomaga i podejmuje wyzwania. Pokonał nawet lęk wysokości i spojrzał na Warszawę z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki. Chętnie wspomina również epizod w zespole regionalnym.
MIŁOSZ
Nasz człowiek przy ołtarzu. Obecny podczas każdej szkolnej mszy św. Rozważny i spokojny z powagą wykonywał swoje obowiązki w ramach służby liturgicznej. W klasie również oszczędny w słowach, chociaż miał dni śmieszkowania z kolegą z ławki, i tak jak on robił niewinne miny. Dobry kolega, chętny do pomocy i pozytywnie nastawiony do świata. GABRIELA
W ręce obszerna książka spoza kanonu lektur szkolnych, indywidualny styl, bogate słownictwo, stanowczość, humanistyczna natura to jej cechy rozpoznawcze. Jedna z mistrzyń ortografii i zdobywczyni dyplomów za stuprocentową frekwencję. W ostatnich dwóch latach poczuła chęć występowania na scenie. Uczestniczyła w zajęciach teatralnych w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowała m.in. w adaptacjach II części „Dziadów”, „Opowieści wigilijnej” i „Małego Księcia”.
WANESA
Rozważna i romantyczna. Bez wątpienia pasowałaby do którejś z dawnych epok. Podobają jej się piękne ogrody, pałace, ruiny zamków pochłaniane przez naturę. Chętnie zamieszkałaby np. w Wilanowie. Jest zdecydowanie humanistyczną naturą. Należy do nielicznego grona osób piszących bezbłędnie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym. Ma talent do nauki języków obcych i naturalną płynność w mówieniu.
WOJCIECH
Klasowy poeta i filozof. Jego wiersze zdobywały uznanie jurorów interdyscyplinarnego konkursu „Sapere Aude”. Miłośnik tenisa stołowego i piłki nożnej. Lubił podejmować dyskusje na różne tematy i wyrażać kontrowersyjne opinie. Należy do kinestetyków, dlatego najlepiej pochłaniał wiedzę w akcji. Zaplanował i pomógł w organizacji klasowej wycieczki do Niedzicy. Uczeń osiągający wysokie wyniki z wielu przedmiotów.
Ósmoklasiści również przygotowali program artystyczny, w którym dziękowali za minione lata, podkreślając że zostawiają cząstkę siebie. Recytowali m.in. wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”. Łucja, Basia, Kasia, Wiktoria, Gabrysia i Wanesa zaśpiewały piosenkę „To już było” Maryli Rodowicz, a Milena i Roksana dedykowały wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym utwór Beyoncé pt. „Halo”. Następnie dla przyszłych absolwentów wystąpiły wokalistki z klasy II oraz siódmoklasiści, którzy przygotowali humorystyczne przedstawienie pt. „Jeden dzień z życia ósmoklasisty” oraz pamiątkowe fotoksiążki. W imieniu rodziców za lata współpracy dyrekcji, nauczycielom oraz innym pracownikom dziękowała Joanna Jędrzejewska – przewodnicząca Klasowej Rady Rodziców. Uczniowie wręczyli kwiaty, a także prezent w postaci książek do biblioteki. Odchodząca klasa przekazała także kwotę 400 zł z nagród w konkursach palm na zakup kolejnych książek.
Na zakończenie wspólnego spotkania dyplomy za udział w akcjach i konkursach wręczyli Aneta Miąsik, Sabina Duijn, Małgorzata Dudzik i Maciej Potaczek.
Monika Antosz-Grodzicka
fot. Bożena Dudzik, Aneta Miąsik, Monika Antosz-Grodzicka