Trzydniowa wizyta w Warszawie była dla grupy uczniów z klas V-VIII okazją do zetknięcia się z historią i kulturą narodową, którymi bez wątpienia przesiąknięta jest stolica. Muzeum Powstania Warszawskiego to pierwsze miejsce, które zwiedzili uczestnicy wycieczki. Mogli tam samodzielnie poznawać przebieg wydarzeń i bohaterstwo powstańców, którzy w 1944 roku przez 63 dni walczyli z niemieckim okupantem. Interaktywne muzeum umożliwia również odczucie atmosfery tamtych dni poprzez archiwalne fotografie i nagrania, a także zrekonstruowane miejsca, m.in. tajną drukarnię czy kanały. Istotnym punktem zwiedzania jest projekcja filmu pt. „Miasto ruin”, który przedstawia z lotu ptaka zburzoną i wyludnioną Warszawę. Film stanowi doskonałe odniesienie do powojennego wysiłku Polaków, którzy w czynie społecznym odbudowali swoją stolicę. Uczniowie mogli zapoznać się z historią rekonstrukcji najważniejszych obiektów podczas spaceru po Starówce. Przewodnik opowiadał m.in. o Zamku Królewskim, Kolumnie Zygmunta, katedrze św. Jana oraz licznych kamienicach. Podczas wędrówki po centrum miasta uczestnicy zatrzymali przy Pomniku Małego Powstańca, Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w Ogrodzie Saskim. Nie zabrakło również spojrzenia z wysokości, czyli z tarasu widokowego na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się grą terenową w Łazienkach Królewskich. Uczniowie pracowali grupach, a rozwiązując zadania, zgłębiali wiedzę na temat dziejów, architektury i walorów przyrodniczych letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wspaniałe ogrody, pomniki i malownicze pałace sprzyjały także relaksowi na świeżym powietrzu. O tym, że stolica to miasto pełne zieleni, uczestnicy przekonali się, wychodząc na dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie można odpocząć i podziwiać świat roślin. Nie mogło również zabraknąć spaceru wzdłuż Wisły i zdjęcia przy pomniku Syrenki, autorstwa Ludwiki Nitschowej. W latach 1936–1937 rzeźbiarce pozowała Krystyna Krahelska, która po kilku latach zginęła w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka o pseudonimie „Danuta”.
Z kolei wejście do Galerii Sztuki XIX Wieku w Muzeum Narodowym to bezpośrednie obcowanie z dziełami polskiego malarstwa, które często można oglądać tylko na kartach podręczników. Uczestnicy mogli podziwiać obrazy Olgi Boznańskiej, Jana Matejki, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Juliana Fałata, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego oraz wielu innych artystów.
Warszawa to jedyne miasto w Polsce, w którym działa metro. Dlatego przejazd tym środkiem komunikacji publicznej budził duże emocje. Przede wszystkim umożliwił jednak szybkie przemieszczanie się, m.in. w okolice Stadionu Narodowego, gdzie akurat trwały przygotowania do wielkiego koncertu. Dzień zakończył się w Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy może sprawdzić, jak działają prawa fizyki, chemii i innych nauk ścisłych oraz zapoznać się z nowoczesnymi technologiami.
Ostatnim punktem programu wyjazdu było zwiedzanie pałacu i ogrodu w Wilanowie – barokowej siedziby króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Licznymi odniesieniami do motywów antycznych wystrój wnętrz podkreśla potęgę rodu i sukcesy militarne władcy, a kwiaty, rzeźby i fontanny zachwycają.
Monika Antosz-Grodzicka
fot. Monika Antosz-Grodzicka, Bożena Dudzik, Krzysztof Niedojad, Urszula Szyrszeń, Magdalena Trzepla-Sowa