21 marca uczniowie kl. IV-VI udali się na poszukiwanie pierwszych śladów wiosny. Wędrowali na Wsołową szlakiem żółtym, podziwiając piękną panoramę na okoliczne wgórza Beskidu Wyspowiego. Na szczycie odbył się wspólny piknik.
Monika Antosz-Grodzicka

21 marca uczniowie kl. IV-VI udali się na poszukiwanie pierwszych śladów wiosny. Wędrowali na Wsołową szlakiem żółtym, podziwiając piękną panoramę na okoliczne wgórza Beskidu Wyspowiego. Na szczycie odbył się wspólny piknik.
Monika Antosz-Grodzicka
20 marca 2023 r. gościliśmy w naszej szkole ratownika medycznego, Pana Juliana Dobrowolskiego. Głównym celem spotkania było przekazanie dzieciom informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, a także w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Pan Dobrowolski opowiedział na czym polega jego praca. Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się jak należy zachować się zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczyły się, co zrobić w przypadku skaleczeń i złamań. Ponadto uczniowie utrwalili sobie znane im już numery alarmowe służb ratowniczych.
Spotkanie na pewno uwrażliwi dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia oraz wyposaży w wiedzę i umiejętności, które należy systematycznie poszerzać i utrwalać, bo w przyszłości być może te umiejętności pomogą uratować czyjeś życie.
Dziękujemy!
Aneta Miąsik
17 marca szkolna grupa teatralna „Witaminka” po raz drugi zaprezentowała spektakl pt. „W świecie barw”. Tym razem na widowni zasiadły przedszkolaki oraz osoby uczęszczające na świetlicę. Tematem przedstawienia był spór kolorów, który bardzo zmartwił malarza. Dzięki interwencji wiatru barwy doszły do porozumienia i świat stał się znów wesoły. W spektaklu wystąpiły: Joanna Dudzik (Malarz), Alicja Kucharczyk (Wietrzyk), Marcelina Drat, Julia Kuchta i Maddalena Mancinelli (Kraina Czerwona), Milena Dobrowolska, Ewelina Niedośpiał i Kinga Potaczek (Kraina Niebieska), Iga Dudzik, Natalia Kordeczka i Nikola Głowa (Kraina Zielona), Natalia Jarosz, Laura Kołodziej i Dominika Rapacz (Kraina Żółta), Dawid Babuśka, Adam Jędrzejewski i Mateusz Lupa (obsługa techniczna).
Monika Antosz-Grodzicka
15 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Najmłodsi uczniowie uroczycie przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na pamiątkę uroczystości każdy uczeń otrzymał książkę swoje „Pierwsze abecadło”. O wyprawkę czytelniczą zadbał Instytut Książki. Uroczystość uświetniła grupa teatralna „Witaminka”, która wystawiła spektakl pt. „W świecie barw”.
Elżbieta Kubik
Kolejnym elementem naszej innowacji pedagogicznej były „Podróże Guliwera” (ang. Gulliver’s Travels). Powieść ta ma również wersję dla dzieci, którą przeczytaliśmy i omówiliśmy na naszych zajęciach. Towarzyszyły nam przy tym rekwizyty z krainy Lilliputów, czyli bardzo małe rzeczy, ale też gigantyczne kapcie i łapka na muchy, które miały symbolizować wyprawę Guliwera do Krainy Gigantów. Na naszej gazetce „zacumował” niezwykły statek, który przywiózł wiele fascynujących rekwizytów związanych z morskimi wyprawami.
Anna Stanisławska
Uczniowie naszej szkoły poznali kolejnych bohaterów innowacji pedagogicznej z języka angielskiego, a byli to Piotruś Pan - wieczny chłopiec, który nigdy nie chce dorosnąć, obdarzony niezwykłymi talentami mieszkaniec Nibylandii i Robin Hood - bohater średniowiecznych angielskich legend. Książki stały się okazją do wspólnej zabawy i nauki nowego słownictwa.
Anna Stanisławska
10 marca w naszej szkole odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „VI Góralskie Cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Podhala, Orawy, Spisza i Ziemi Zagórzańskiej dla uczniów szkół podstawowych
i ponadpodstawowych Małopolski.
W konkursie czytelniczym wzięło udział 31 uczniów naszej szkoły, w konkursie plastycznym 41.
Wyniki konkursu czytelniczego:
KLASY 1-3
1. Natalia Jarosz kl. II,
2. Alicja Kucharczyk kl. III b,
3. Ewelina Niedośpiał kl. III b
KLASY 4-6:
KLASY 7-8:
Wyniki konkursu plastycznego:
KLASY 1-3:
KLASA 4-6:
Osoby, które zdobyły 1 i 2 miejsca w konkursie szkolnym, będą reprezentowały Naszą Szkołę w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 29 marca br.
Małgorzata Dudzik
Konkurs, który zorganizowało I Liceum Ogólnokształcące w Limanowej i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie miał charakter interdyscyplinarny. Jego program nawiązywał do wybranych zagadnień zawartych w podstawie programowej przedmiotów: języka polskiego, religii, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz innych.
Głównym celem Konkursu było rozwijanie samodzielnego, kreatywnego myślenia uczniów, formowanie ich wrażliwości poznawczej w duchu wychowania do wartości, motywowanie do ciężkiej pracy i rozwoju osobistego oraz wspieranie utalentowanych młodych ludzi z województwa małopolskiego.
Staszek wykonał prezentację na temat: Czy matematyka to tylko liczenie? Przedstaw zagadnienie, odnosząc się do wybranych koncepcji filozoficznych i własnych doświadczeń.
Wojtek przedstawił komiks na temat „Kto szuka prawdy, szuka Boga”. Rozważ problem relacji filozofii i wiary, nawiązując do myśli Edyty Stein.
Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Sierż. sztab. Agnieszka Kot z Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej spotkała się z uczniami klas starszych. Podczas zajęć omówiła przepisy dotyczące odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne, a także kswieste związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni oraz w ruchu drogowym.
Monika Antosz-Grodzicka
Uczniowie kilku klas obejrzeli spektakl pt. „Pan Twardowski” w Teatrze Współczesnym w Krakowie. Akcja przedstawienia toczy się w Krakowie w XVI wieku. Postać tytułowego bohatera wzorowana jest prawdopodobnie na jednym z czarnoksiężników króla Zygmunta Augusta. Spektakl z dużą dozą humoru pokazuje perypetie pana Twardowskiego, potyczki z diabłem, bazyliszkiem i panią Twardowską. W rolach głównych wystąpili: Anna Wiktoria Sienicka, Paweł Brandys i Łukasz Dąbrowski.
Monika Antosz-Grodzicka
26 lutego ks. Mirosław Lenart obchodził imieniny. Życzenia złożyły m.in. uczennice kl. III b - Natalia Kordeczka, Maddalena Mancinelli oraz Ewelina Niedośpiał, które reprezentowały „Małych Łostowian”. Zespół przygotował oprawę muzyczną uroczystej Eucharystii. Z kolei Karolina Banik i Jessica Potaczek z kl. VIII były przedstawicielkami scholi młodzieżowej, działającej przy parafii.
Monika Antosz-Grodzicka
24 lutego odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w siatkówce. Areną zmagań tegorocznych mistrzostw gminy była sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej w Rabie Niżnej. Turniej był bardzo mocno obsadzony. Startowało 7 zespołów z terenu gminy Mszana Dolna: Lubomierz 1, Kasinka Mała 1, Kasinka Mała 2, Kasinka Mała 3, Łostówka, Kasina Wielka 1 oraz gospodarze - Raba Niżna. Poziom rozgrywek był bardzo wyrównany. Drużyny walczyły o każdy punkt, co znacząco wydłużało czas trwania turnieju. Nasi chłopcy w składzie: Szymon Chorągwicki, Jakub Malec, Jakub Dudzik, Oskar Niedojad, Michał Kołodziej, Dawid Kuś, Michał Wiewiórka, Sebastian Kuczaik wykazali się niezwykłą determinacją i w finałowym pojedynku z Lubomierzem, grając już na przewagi, obronili piłkę meczową dla przeciwnika i ostatecznie zwyciężyli w turnieju, wykorzystując swoją drugą piłkę meczową. Zwycięstwo cieszy tym bardziej, iż początkowo były kłopoty ze skompletowaniem drużyny i wyjazd na zawody stał pod wielkim znakiem zapytania. Jednak dosłownie w ostatniej chwili chłopcy wykazali się zaangażowaniem, sumiennością i organizacją, której wcześniej niestety brakowało i wyjazd na zawody doszedł do skutku. To wszystko przyczyniło się do pozytywnej motywacji i zaowocowało sukcesem. Dla chłopców będzie to dobra lekcja życia. Jeśli chce się coś osiągnąć, to trzeba być sumiennym i konsekwentnym w swoim dążeniu, zarówno w życiu codziennym, nauce, jak i sporcie.
Maciej Potaczek
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przebiegały pod hasłem: „Mówmy i piszmy poprawnie!” Na skutek rozwoju nowych technologii, a także wszechobecnego pośpiechu, zanika wrażliwość na poprawność ortograficzną i interpunkcyjną. Dlatego, podczas spotkania podsumowującego, uczniowie klas starszych przypomnieli naważniejsze zasady ortograficzne i interpunkcyjne. Zostały one przygotowane w formie plakatów podczas lekcji języka polskiego. Nie zabrakło również wiadomości na temat odmiennych i nieodmiennych części mowy oraz części zdania.
Części mowy, moi mili,
żebyście się nie mylili,
teraz wam tu przedstawiamy,
wszystkie je tu zawołamy.
Na odmienne części mowy
mamy pomysł już gotowy.
Teraz czas na nieodmienne,
lecz także bardzo przyjemne.
Osoby, czasy, tryby, strony,
przypadki, liczby i rodzaje…
To zamieszanie – słowo daję!
Do kolekcji części zdania.
Niech nikt się nie zastanawia.
Trudności ortograficzne
pokonamy oczywiście.
Ó zamknięte pierwsze będzie.
Obejrzymy je tu chętnie.
U otwarte tu prosimy.
Tych reguł nie zapomnimy.
eR Zet kłopoty sprawia?
To przecież banalna sprawa!
Ż z kropką do łatwych nie należy.
Niechaj każdy się z nim zmierzy.
Ce Ha często używamy.
Wątpliwości tu nie mamy.
Samo Ha – trudniejsza sprawa.
Lecz niech nikt się nie obawia!
Kiedy pisać ę i ą?
Czas pokazać wiedzę swą.
O końcówce -om myślimy
i odtąd się nie mylimy!
Czasem NIE powiedzieć trzeba.
Niech cię to nie onieśmiela.
Litery duże i małe…
Mamy z nimi też zabawę.
Bez nich teksty sensu nie mają…
Znaki interpunkcyjne się tu skradają.
Kończy się już wyliczanka.
O polszczyznę dbać musimy.
To nasze postanowienie:
W Dniu Języka Ojczystego
zrobić coś bardzo dobrego.
Czasem zajrzeć do słownika,
czasem regułę powtórzyć,
mówić ładnie i poprawnie,
zacząć pisać też starannie!
Monika Antosz-Grodzicka
Złoty Certyfikat Jakości Kształcenia w XIX edycji Programu Insta.Ling dla Szkół otrzymała nauczycielka języka angielskiego Bożen Dudzik w uznaniu za skuteczne wykorzystanie innowacyjnego systemu optymalizacji nauki słownictwa w semestrze zimowym roku szkolnego 2022/2023.
InstaLing został wprowadzony do naszej szkoły jako innowacja pedagogiczna z języka angielskiego.
InstaLing jest aplikacją, która umożliwia uczniom szybką naukę słówek zgodnie z ich poziomem zaawansowania, a nauczycielom wgląd w szczegółowe raporty o systematyczności ich pracy oraz dostęp do narzędzi do oceny wyników.
Insta.Ling uczy, jak się uczyć słownictwa, żeby słówka zostały w pamięci długotrwałej. Uczniowie, którzy pracowali systematycznie, wspaniale opanowali nie tylko podstawowe, ale i znacznie poszerzone słownictwo. Możecie być z siebie dumni!
Uczniowie klas starszych zakończyli karnawal udziałem w balu. Poprowadził go DJ Mariusz Koza, który zadbał o dobrą atmosferę. Nie zabrakło ulubionych przebojów i zabaw integracyjnych. Samorząd Uczniowski przeprowadził głosowanie, podczas którego uczniowie i nauczyciele wybrali królową i króla balu. Zwyciężyli Milena Łabuz i Adam Jędrzejewski z klasy VI. W nagrodę otrzymali pamiatkowe satatuetki.
Monika Antosz-Grodzicka
Bal Karnawałowy klas młodszych zbiegł się w tym roku z Tłustym Czwartkiem. Dla dzieci była to okazja do wspólnej zabawy w rytmie rock-and-rolla. Oprócz tańców i pląsów dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych: z chustą animacyjną, z kolorowymi piłeczko-śnieżkami, oraz z fotobudką, w której każdy mógł zapozować z zabawnym elementem stroju. Kolorowa dekoracja dopełniła atmosfery wyjątkowości tego dnia i sprawiła, że wszyscy świetnie się bawili. Po skończonej zabawie był czas na relaks i mały poczęstunek w klasach. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe zdjęcie.
Sabina Duijn
16 lutego, czyli w tłusty czwartek, Szkolne Koło Wolontariatu drugi raz w tym roku szkolnym przeprowadziło kiermasz ciast. Zebrane pieniądze: 3 772 złote i 91 groszy zostały wpłacone na konto Fundacji Siepomaga na leczenie Julii Nieckuli. Dziewczynka cierpi na nerwiakowłókniakowatość typu I, zwaną inaczej zespołem von Recklinghausena. To choroba genetyczna, która powoduje zmiany, obejmujące układy nerwowy, naczyniowy, kostny oraz oczy i skórę. Niestety, mogą powstawać w niej nowotwory, w tym glejaki, nowotwory mózgu. Julka zaczęła cierpieć na neuropatię, problemy z poruszaniem, drętwieją jej kończyny. Od początku leczenia nastąpiło znaczne pogorszenie widzenia w związku z zanikaniem nerwu wzrokowego. Mimo trudności, z którymi musi się zmierzyć, Julka jest nadal pozytywnie nastawiona do życia i kocha poznawać świat. Jej rodzice muszą zmagać się z kosztownym leczeniem, rehabilitacją, stałymi konsultacjami i licznymi hospitalizacjami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy upiekli ciasta, wszystkim łasuchom, którzy je kupili, dokładając w ten sposób swoją cegiełkę do pomocy dziewczynce. Szczególne podziękowania pragnę złożyć pani Judycie Jackowiec, która całe serce włożyła w pomoc przy organizacji kiermaszu.
Urszula Szyrszeń
Klasa czwarta wzięła udział w lekcji poświęconej jednemu z najwybitniejszych Polaków, a mianowicie Mikołajowi Kopernikowi. Rok 2023 jest poświęcony jego pamięci jako Rok Kopernika. Na obchody 550 urodzin zaprosiliśmy klasę drugą wraz z Paniami Anetą i Agatą, aby podzielić się wiedzą z młodszymi kolegami i koleżankami. Wspólnie obejrzeliśmy film o Mikołaju, jego niezwykłym życiu i wielu talentach. Uczniowie klasy czwartej pokazali na czym polega heliocentryczna teoria budowy Układu Słonecznego. Dzieci przygotowały również ciekawostki i prace plastyczne o wybitnym astronomie.
Anna Stanisławska
Powered by aSc EduPage