Aktualności

        • ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY
          • ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY

          • ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY
            REGULAMIN KONKURSU GRY I ZABAWY "DOMOWY MAŁY MISTRZ"
            Szczegóły regulaminu "Domowy Mały Mistrz" na poziomie naszej szkoły

            Konkurs dedykowany dla uczniów 2007 i młodszych z klas VI-I. Uczniowie przesyłają do nauczyciela wychowania fizycznego filmik do 30s przedstawiający dowolną aktywności fizyczną w trakcie pandemii COWID -19. Pamiętajcie wszystko jest w waszych głowach i to od was zależy jak on będzie wyglądać, liczę na waszą pomysłowośćJ

            Nagranie może dziecko przesłać drogą elektroniczną do nauczyciela na adres maciej.potaczek@zsplostowka.edu.pl lub po prostu poprzez platformę G-Suite lub dziennik elektroniczny. Każdy film nadesłany do nauczyciela proszę podpisać i podać klasę.  Zakończenie konkursu 10.05.2020r. godz. 20:00. Nauczyciele będą nagradzać waszą aktywność najlepszymi ocenami z wychowania fizycznego, a najlepszych 10 filmów będzie brało udział w etapie Powiatowym konkursu. Więcej szczegółów odnośnie konkursu w dalszej części informacji.

            Czekam z niecierpliwością na wasze inicjatywy pozdrawiam Maciej Potaczek.

        • "Biało-czerwona w każdym oknie"
          • "Biało-czerwona w każdym oknie"

          • Mimo braku zajęć w szkołach, wielu uczniów z kl. I-VIII wzięło udział w akcji „Biało-czerwona w każdym oknie” z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święta Konstytucji 3 maja i przysłało fotografię do wspólnej galerii. Akcja została  zrealizowana w ramach edukacji patriotycznej przy współpracy z Samorządem Uczniowskim. Wywieszenie flagi jest przywilejem każdego Polaka i powodem do dumy.

            Zdjęcia nadesłali: Karolina Banik (kl. V), Julia Chorągwicka (kl. V), Nikola Chorągwicka (kl. II a), Antonina Ciemniak (kl. V), Kacper Ciemniak (kl. III), Nikola Ciemniak (kl. VI), Zuzanna Ciemniak (kl. VIII), Marcelina Drat (kl. I), Jakub Dudzik (kl. V), Oskar Dudzik (kl. I), Patryk Dudzik (kl. VI), Stanisław Dudzik (kl. II a), Jakub Dziedzina (kl. VI), Emilia Farganus (kl. II a), Jakub Farganus (kl. III), Anna Foltyńska (kl. II b), Nikola Głowa (kl. I), Emilia Jackowiec (kl. I), Dominika Knapczyk (kl. II a), Patrycja Kowalczyk (kl. VI), Sebastian Kuczaik (kl. V), Aleksandra Malec (kl. I), Bartłomiej Malec (kl. V), Jakub Malec (kl. V), Weronika Malec (kl. II b), Adrian Michalczewski (kl. II b), Nikola Michalczewska (kl. VI), Maciej Mytych (kl. VI), Wiktoria Mytych (kl. III), Bartłomiej Nawara (kl. II b), Julia Ogiela (kl. VII), Milena Ogiela (kl. I), Amelia Piwko (kl. I), Anna Potaczek (kl. V), Joanna Potaczek (kl. VIII), Michał Potaczek (kl. VIII), Hubert Pulka (kl. VI), Milena Pulka (kl. II b), Dominika Rapacz (kl. I), Wiktoria Rapacz (kl. II b), Natalia Sobczak (kl. II b), Michał Stożek (kl. VII), Gabriela Szynalik (kl. VI), Dominik Węglarz (kl. VI), Paulina Węglarz (kl. II a).

                                                                                                                      Monika Antosz-Grodzicka

        • OGÓLNOPOLSKA AKCJA KARTKA DLA MEDYKA
          • OGÓLNOPOLSKA AKCJA KARTKA DLA MEDYKA

          • Uczniowie naszej szkoły  przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji #kartkadlamedyka.

            Polegała ona  na narysowaniu, namalowaniu czy stworzeniu kartki/rysunku
            z życzeniami i podziękowaniami dla medyka. Celem akcji było podziękowanie medykom za ich trudną pracę i znak, że ich doceniamy i jesteśmy wdzięczni.

            Miejmy nadzieję, że wykonane przez dzieci prace sprawią wiele radości wszystkim osobom pracującym w służbie zdrowia, gdyż w tym szczególnie trudnym dla nas wszystkich czasie są oni PRAWDZIWYMI  BOHATERAMI.

             Zapraszam do obejrzenia prac.

        • Rozpoczęcie pracy na platformie G Suite
          • Rozpoczęcie pracy na platformie G Suite

          • Od 6 kwietnia nasza szkoła rozpoczęła nowy etap pracy zdalnej. Aby lepiej i bezpieczniej realizować podstawę programową, korzystamy z platformy G Suite. Wszystkie informacje dotyczące materiału z poszczególnych przedmiotów i zajęć dodatkowych nauczyciele umieszczają w aplikacji Classroom, natomiast lekcje online odbywają się dzięki aplikacji Meet. Narzędzie to umożliwia codzienny kontakt uczniów z nauczycielem oraz uczniów między sobą. Lekcje online to nie tylko nauka, ale też możliwość spotkania się i porozmawiania w trudnym czasie pozostawania w domu.

                                                                                                                      Monika Antosz-Grodzicka

        • Klasa V wykonała ilustracje do ballady "Powrót taty"
          • Klasa V wykonała ilustracje do ballady "Powrót taty"

          • Zawieszenie zajęć w szkole z powodu pandemii sprawiło, że trzeba było poszukiwać nowych rozwiązań. Jednym z zadań, jakie na początku nauki zdalnej, miała klasa V, było wykonanie ilustracji do ballady „Powrót taty” Adama Mickiewicza. Jak uczniowie wyobrażali sobie groźnych zbójców, a także kapliczkę, przy której modliły się dzieci, można zobaczyć w galerii. 

                                                                                                                      Monika Antosz-Grodzicka

        • Przedłużone zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych
          • Przedłużone zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

          • Dyrektor szkoły informuje, że decyzją Ministra Edukacji Narodowej zawieszenie działalności szkół zostało przedłużone do 10 kwietnia 2020 r.

            W związku z wejściem w życie rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek sytemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Od 25 marca 2020 r. rozpoczynamy pracę zdalną z uczniami jako obowiązkową formę realizacji podstawy programowej.

            Nasza szkoła od początku zawieszenia zajęć przygotowywała się do wdrażania takiego sposobu nauczania. Wychowawcy przeprowadzili diagnozę w zakresie dostępności do Internetu oraz komputerów u swoich wychowanków, wygenerowano nowe hasła dostępu do dziennika elektronicznego dla uczniów i rodziców, którzy wyrazili taka potrzebę. Nauczyciele przesyłali materiał do pracy dla uczniów z poszczególnych przedmiotów, niektórzy prowadzili zajęcia on-line wykorzystując dostępne bezpłatne platformy edukacyjne. jednak były to zagadnienia w ramach powtarzania wiadomości. 

            Od 25 marca będą to już nowe treści z podstawy programowej. Szczegółowe informacje otrzymacie Państwo od wychowawców i nauczycieli poszczególnych przedmiotów za pośrednictwem e- dziennika.  Bardzo proszę o zapoznanie się z nimi.

            Na naszej stronie internetowej będą również ukazywać się informacje dla naszych kochanych Przedszkolaków i ich Rodziców, przygotowywane przez Wychowawczynie poszczególnych grup. Zachęcam do zapoznawania się z nimi.

            Drodzy Rodzice najważniejsze jest zdrowie Waszych dzieci, dlatego proszę, przestrzegajcie wszystkich zaleceń służb sanitarnych, Ministerstwa Zdrowia, rozmawiajcie z dziećmi, dbajcie o ich samopoczucie i zdrowie psychiczne. 

            Dziękuję Wam za wzorową postawę i odpowiedzialne podejście do wszelkich zaleceń.

                       Do zobaczenia w szkole.

                                 Janina Flig

                                                                                    Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola 

                                                                                                            w Łostówce

        • Spotkanie z Piotrem Majkowskim
          • Spotkanie z Piotrem Majkowskim

          • Hotelarstwo, logistyka, ekonomia, żywienie i usługi gastronomiczne to kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej. O perspektywach zawodowych, które dają technika, opowiadał ósmoklasistom Piotr Majkowski. Gość zwrócił uwagę na możliwość odbywania praktyk zagranicznych, kursów językowych i dokształcających. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach doradztwa zawodowego. Odbyło się 10 marca.

                                                                                                                      Monika Antosz-Grodzicka

          • Dyskoteka karnawałowa

          • 25 lutego uczniowie kl. V-VIII bawili się na dyskotece karnawałowej. Muzykę zapewnili Adam Haras i Michał Potaczek z kl. VIII. Nie mogło zabraknąć stałych elementów, tj. tańca z balonami oraz integracyjnego tańca belgijskiego.

                                                                                                                      Monika Antosz-Grodzicka

          • Imieniny księdza Mirosława

          • 23 lutego podczas mszy św. o godz. 11.00 imieniny obchodził ks. Mirosław Lenart. Życzenia złożyli przedstawiciele Rady Parafialnej, scholi, Oazy, Służby Liturgicznej, Chóru Męskiego, a także parafian. Dla solenizanta zagrał zespół regionalny „Mali Łostowianie”. W imieniu zespołu oraz całej społeczności Łostówki kwiaty wręczyli Martyna Dudzik z kl. VII oraz Piotr Dudzik z kl. VI.

            fot. Maria Majda

            Monika Antosz-Grodzicka

        • DRODZY RODZICE PRZEDSZKOLAKÓW!
          • DRODZY RODZICE PRZEDSZKOLAKÓW!

          • Ciekawe strony internetowe

            http://www.superkid.pl/

            • Serwis edukacyjny dla dzieci i rodziców. Zawiera artykuły na temat wychowania dziecka, recenzje książek dla rodziców.

            Dzieci znajdują tutaj bajki, kolorowanki, rymowanki, zabawy uczące języków obcych, matematyki, ortografii, poszerzające wiedzę o świecie.

            http://czasdzieci.pl/    

            • Portal Czas Dzieci to wiarygodne informacje jak i gdzie spędzić czas z dzieckiem w Krakowie, Warszawie, we Wrocławiu i na Śląsku. Przedstawia wydarzenia rozrywkowe i edukacyjne.

            Ponadto: aktualne repertuary: kin, teatrów, opisy sztuk i filmów dla dzieci, oferty muzeów
            i centrów kultury. Jednocześnie portal zawiera strefę dla dziecka, w którym znajduje się wiele ciekawych propozycji zabaw,
            gier i działań dla dziecka.

            http://www.inspirander.pl/inspiracje

            • Portal dla rodziców i dzieci. Zawiera pomysły i zabawy, inspiracje dla dzieci, pomysły na zabawy z dzieckiem.

            Porusza ponadto takie tematy, jak: dieta, rozwój, urodziny dziecka, pomysły na święta, przepisy dla dzieci, wychowanie dziecka.

            www.dla-dzieci.com.pl

            • Portal dla dzieci, rodziców i wychowawców - wiele ciekawych artykułów dla rodziców, gier i zabaw dla dzieci, zagadki umysłowe, kolorowanki, zajęcia plastyczne, konkursy wiedzy, scenariusze zajęć dla nauczycieli, origami, ciekawostki, dobre książki i ich recenzje. 

            http://ciufcia.pl/

            • Serwis dla rodziców i dzieci. Zawiera 400 bezpiecznych zabaw bez przemocy dla dzieci2-6-letnich. Prosty, przyjazny dzieciom, opracowany z rodzicami i pedagogami. Dobry sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem.

            https://eszkola.tvp.pl/

            • Program telewizyjny „Domowe przedszkole” codziennie o godz. 9.00
        • Nasi uczniowie wicemistrzami powiatu
          • Nasi uczniowie wicemistrzami powiatu

          • Bardzo dobrze zaprezentowali się starsi chłopcy w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w siatkówce, które odbyły się 6 marca. Po zwycięstwie w etapie gminnym wywalczyli drugie miejsce w powiecie. W zawodach startowało 8 szkół podzielonych na dwie grupy po 4 zespoły. W swojej grupie pokonaliśmy wszystkie 3 zespoły (Kamienicę, Limanową i Laskową), co pozwoliło awansować nam do finału, jednak w finale musieliśmy uznać wyższość Pisarzowej. Mimo porażki w finale nasz występ i tak należy uznać za spory sukces. Pokonaliśmy o wiele większe szkoły od naszej, a chłopcy zaprezentowali siatkówkę na najwyższym poziomie, co podkreślali nauczyciele z innych szkół. Finałowa czwórka przedstawia się następująco: Pisarzowa, Łostówka, Szczyrzyc, Laskowa.

                                                                                                                                  Maciej Potaczek

        • Dzień Bezpiecznego Internetu
          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • 11 lutego został ogłoszony Dniem Bezpiecznego Internetu (DBI) i od 2004 roku organizowany jest z inicjatywy Komisji Europejskiej. Z okazji tego święta uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w webinarium zorganizowanym w dniu 21 lutego 2020r. przez Krajowe Biuro eTwinning pod tytułem „Jak dbać o prywatność i bezpieczeństwo w sieci?”. Tegoroczna edycja DBI organizowana jest pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.  Hasło ma zachęcać do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska on-line. Podczas obchodów DBI 2020 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Początkowo DBI świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy, angażując państwa z całego świata. Ideą DBI jest podkreślanie współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym. Celem jest łączenie zaangażowania wielu instytucji, a także rodziny, czyli najbliższego otoczenia. Dzień Bezpiecznego Internetu został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

                                                                                                                                  Bożena Dudzik

        • Zawody w siatkówce
          • Zawody w siatkówce

          • 19 lutego odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w siatkówce. Zawody rozgrywane były w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubomierzu. Wyśmienicie w turnieju zaprezentowała się nasza drużyna chłopców w składzie: Łukasz Ligas, Artur Dudzik, Adam Haras, Dominik Michór, Patryk Gucia, Oskar Kuczaj, Mikołaj Węglarz, Przemysław Wadyl. Chłopcy okazali się zdecydowanie najlepsi, wygrali wszystkie sety rozegrane tego dnia. Pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Gminy cieszy bardzo, a w nagrodę chłopcy będą mogli kontynuować przygodę z siatkówką. Będą bowiem reprezentować naszą gminę na zawodach powiatowych, które odbędą się w Mszanie Dolnej.

                                                                                                                                  Maciej Potaczek

                       

        • Zawody narciarskie w Lubomierzu
          • Zawody narciarskie w Lubomierzu

          • 12 lutego na stoku w Lubomierzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Limanowskiego w Narciarstwie Alpejskim. Miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli uczniowie kl. VI – Gabriela Szynalik i Piotr Dudzik.

            fot. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Mszanie Dolnej    

                                                                                                                                        Monika Antosz-Grodzicka

        • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE
          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE

          • Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. W dniu 21 lutego 2020 roku we wszystkich grupach przedszkolnych oraz klasach I -III obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Na wstępie Pani Dyrektor Janina Flig przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami, a następnie złożyła wszystkim solenizantom życzenia. W pięknie udekorowanej sali dzieci przedstawiły swoje programy artystyczny. Były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane ze Świętem Babci i Dziadka. Oprócz montażu słowno – muzycznego, goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu dzieci. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Na sam koniec odbył się występ zespołu regionalnego Mali Łostowianie, którzy chcieli jeszcze raz podziękować Babciom i Dziadkom za wszczepianie miłości do kultury zagórzańskiej, kultywując tradycję i umacniając w młodym pokoleniu jej korzenie. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. W przyjęciu gości pomogli rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Był on okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

            Marzena Figura

            Krystyna Kornaś

             

        • „W karnawale wszyscy lubią bale”
          • „W karnawale wszyscy lubią bale”

          • „W karnawale wszyscy lubią bale” – dobrze wiedzą o tym nasi najmłodsi wychowankowie: przedszkolaki i uczniowie klas I – III, którzy w Tłusty Czwartek bawili się wspólnie podczas szalonej zabawy karnawałowej. W pięknie udekorowanej sali, w szałowych kostiumach karnawałowych nasi milusińscy bawili się wyśmienicie. Tańce, wygibańce, łańcuszki, pociągi, kółeczka, a także zabawy grupowe i pląsy w parach odbywały się pod profesjonalnym okiem pani DJ. Nie było czasu na nudę i smutek. Dance! dance! dance! królował od podłogi do sufitu! Odbijał się od ścian i okien! Buszował w lokach i falbanach, surdutach i kapeluszach! Dmuchał w balony i bibułkowe girlandy! Ale niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy! Jeszcze tylko słodki pączek, może chruścik czy rogalik i zostaje tylko krótki odpoczynek w sali.

        • Ogłoszenie
          • Ogłoszenie

          • W związku z decyzją Rządu Polskiego Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce informuje, że ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci, zajęcia zostaną zawieszone od 12 do 25 marca 2020r.  

            W dniach 12 i 13 marca  będą jeszcze możliwość skorzystania z zajęć opiekuńczych dla dzieci, których rodzice nie zdążyli zorganizować opieki.  W tych dniach nie będzie dowozu do szkoły.

            Bardzo proszę o śledzenie dziennika elektronicznego oraz strony internetowej szkoły, gdzie będą się ukazywać informacje.

            Nauczyciele klas starszych, szczególnie 8 i 7, będą przekazywać materiały, zagadnienia, czy też zadania do samodzielnej pracy uczniów. Można również korzystać z platformy epodreczniki.pl , gdzie również są  materiały do samodzielnej nauki

             

            Rodzicu,

            • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny; jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
            • rzekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
            • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
            • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

            Uczniu,

            • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
            • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
            • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
            • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

                    Janina Flig   

                                                                                                                   Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola 

                                                                                                                           w Łostówce  

        • Informacja
          • Informacja

          • Szanowni Rodzice!

            W związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa w celu zachowania właściwej profilaktyki zdrowotnej prosimy o przestrzeganie w domu i w szkole następujących zasad zmniejszających ryzyko zachorowania i chroniących przed zarażeniem wirusem:

            1. Należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania według instrukcji, którą znajdziecie Państwo na stronie internetowej szkoły.
            2. Prosimy rodziców, by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły.
            3. W przypadku ewentualnego kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw.
            4. W najbliższym czasie nie zaplanowaliśmy wycieczek, aby uniknąć kontaktu z osobami chorymi.
            5. W przypadku rodzica, którego dziecko wróciło z terenu występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, należy bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, i zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
            6. Proszę pamiętać, że dla dziecka do 8 roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy się Państwu zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństw, Dz.U. 2017, poz. 1368).
            7. Proszę abyście Państwo na bieżąco sprawdzali komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.

            Kontakt do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Limanowej: www.psselimanowa.wsse.krakow.pl

            Kontakt telefoniczny: 18 337 21 01 wew. 309 - poniedziałek - piątek w godz. 7.30-14.00

            W pozostałych godzinach oraz w dni wolne od pracy: +48 790 385 968 +48 606 127 362 +48 606 721 799

            W przypadku wątpliwości proszę dzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia - 800 190 590 (czynna całodobowo)

             

            Janina Flig

            Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola

            Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

            Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

            Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

            Zachowaj bezpieczną odległość

            Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

            Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

            Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

            Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie. Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

            Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

            Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

        • Walentynki w przedszkolu
          • Walentynki w przedszkolu

          • Dnia 14 lutego w grupach Misie i Zuchy dzieci obchodziły święto miłości, życzliwości i przyjaźni czyli Walentynki. W tym dniu opowiadaliśmy sobie o tym, czym są Walentynki i w jakim celu je obchodzimy? Wszystkie przedszkolaki miały na sobie czerwone ubrania. Odbyły się zabawy z serduszkami przy muzyce „Walentynkowej”. Na zakończenie dzieci otrzymały pyszne, słodkie lizaki - oczywiście w kształcie serduszek oraz zjadły czerwony walentynkowy deser. Było miło, nastrojowo i słodko. Na koniec tego „czerwonego dnia” dzieci wykonały prace plastyczną – „Walentynkowe Serduszko”.

            Marzena Figura

            Krystyna Kornaś

    • Logowanie