• Mikołajkowe odwiedziny u Michała z Mszany Dolnej

• 6 grudnia, czyli w mikołajki, odwiedziliśmy naszego podopiecznego - Michała z Mszany Dolnej. Przekazaliśmy zakrętki, które zbieraliśmy dla niego od początku roku szkolnego. Zawieźliśmy również zakrętki przekazane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Chyszówkach. Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali dla chłopca upominki. Cieszymy się, że nasze działania mogły wspomóc leczenie chłopca.

red. i fot. Urszula Szyrszeń

• „Mikołajki dla Mukoludków 2023”

• W ostatnim tygodniu listopada Szkolne Koło Wolontariatu wraz z Samorządem Uczniowskim przeprowadziło akcję „Mikołajki dla Mukoludków 2023”. Zbieraliśmy różnego rodzaju słodycze, które zostały odebrane 6 grudnia. Prezenty zostały przekazane podopiecznym Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Bardzo cieszymy się z dużego zaangażowania naszych uczniów, którzy  w okresie przedświątecznym otwarli swoje serca dla chorych dzieci.

red. i fot. Urszula Szyrszeń

• „W bajkowym świecie ekobohaterów”

• Szkolne koło teatralne „Witaminka” zaprezentowało pierwszy spektakl przygotowany podczas tegorocznych zajęć. „W bajkowym świecie ekobohaterów” to przedstawienie poruszające temat zaśmiecania środowiska naturalnego i potrzeby segregacji odpadów. Dzięki wspólnej pracy bohaterowie posprzątali cały las, dając dobry przykład. W spektaklu wystąpili: Alicja Kucharczyk, Ewelina Niedośpiał i Dominika Rapacz (narratorzy), Natalia Kordeczka (Czerwony Kapturek), Emilia Dobrowolska, Emilia Jackowiec, Natalia Jarosz, Aleksandra Malec, Anna Plechowicz i Anna Wiewiórka (smerfy), Lena Michałka (Kubuś Puchatek), Marcelina Drat (Królik), Maddalena Mancinelli (Pinokio), Julia Kuchta (Fiona), Wioleta Myszogląd (Shrek), Nikola Głowa (Królewna Śnieżka) oraz Iga Dudzik (Pszczółka Maja).

• Święto gwary zagórzańskiej w Łętowem

• I Konkurs Gwary Zagórzańskiej w Łętowem zgromadził tych, którzy z szacunkiem traktują tradycję przodków i pogłębiają wiedzę o historii regionu. Najistotniejszym elementem tej tożsamości jest język. Zagórzańską gwarę można było usłyszeć w gadkach, przyśpiewkach, pieśniach, scenkach rodzajowych, a nawet w wersji multimedialnej.

W konkursie w kilku kategoriach zaprezentowali się mieszkańcy gminy Mszana Dolna, gminy Niedźwiedź oraz miasta Mszana Dolna – uczniowie, przedszkolaki, członkowie zespołów regionalnych i kół gospodyń wiejskich. Bardzo dobrze zaprezentowali się reprezentanci Łostówki, przygotowani przez Małgorzatę Dudzik i Bogusława Nawarę. Jagoda Farganus z „Misiów” zajęła pierwsze miejsce, a duet Aleksandra Dziedzina i Emilia Nowak z kl. I oraz Natalia Kordeczka z kl. IV zajęły drugie miejsca z swoich kategoriach wiekowych. W konkursie wystąpił też Jan Rataj z kl. V.

Występy oceniała komisja w składzie dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog; Monika Kurzeja – główny specjalista ds. badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu; Barbara Stożek – członkini zespołu „Mszanicanki” oraz Andrzej Gackowiec – sołtys Olszówki.

Jak podkreślił dr Artur Czesak, wydarzenie było świętem gwary zagórzańskiej – języka osobistego, domowego, a więc bliskiego każdemu mieszkańcowi regionu. Ogromne znaczenie miała również integracja przedstawicieli lokalnej społeczności i spojrzenie na język z szerszej perspektywy z uwzględnieniem różnic w wymowie.

I Konkurs Gwary Zagórzańskiej został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Łętowianie” przy współpracy z Bajkowym Przedszkolem w Łętowem oraz Kołem Gospodyń Wiejskich „Śwarne Babki” z Łętowego. Partnerem wydarzenia była marka lokalna „Zagórzańskie Dziedziny”, a patronat medialny sprawowała nasza telewizja. Stoisko przygotowało Stowarzyszenie Rękodzielników „Zagórzańscy Pasjonaci”. Dla uczestników wystąpił zespół „Folkowe Łętowe”. Konkurs prowadziła Klaudia Gawronek.

red. i fot. Monika Antosz-Grodzicka

• Klasowe andrzejki w klasach młodszych

• Koniec listopada to czas andrzejkowych zabaw. Tego dnia w klasach młodszych nie obyło się bez żartów i  śmiechu. Oczywiście pośród różnych zabaw nie zabrakło  także tych najbardziej popularnych wróżb jak lanie wosku przez dziurkę od klucza, ciastko z wróżbą, kim będę w przyszłości, andrzejkowe serce czy wróżby z bucikami. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy taneczne w rytmie dziecięcych przebojów oraz słodki poczęstunek.

• Dyskoteka andrzejkowa klas starszych

• Klasy IV-VII bawiły się podczas dyskoteki andrzejkowej. Zabawę przygotował Samorząd Uczniowski, działający pod przewodnictwem Adama Jędrzejewskiego. W tym dniu nie zabrakło również popularnych wróżb i zabaw integracyjnych.

red i fot. Monika Antosz-Grodzicka

• Powiatowy turniej unihokeja z udziałem naszej drużyny

• Drużyna chłopców kl. IV-VI reprezentowała gminę Mszana Dolna w powiatowym finale turnieju unihokeja w ramach Igrzysk Dzieci. Zawody odbyły się 28 listopada w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Starej Wsi.

fot. Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Limanowskiego

• Chłopcy najlepsi w gminie w unihokeju

• Drużyna w składzie: Maksymilian Chorągwicki, Sebastian Dziedzina, Karol Gawronek, Michał Ligas, Bartłomiej Malec, Szymon Malec i Jan Stożek okazała się najlepsza w gminnym turnieju unihokeja w ramach Igrzysk Dzieci. Zespół zdobył awans do zawodów powiatowych. Kolejne miejsca zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasince Małej i Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasinie Wielkiej. Na trzecim stopniu podium stanęły nasze dziewczęta. Martyna Banaśkiewicz, Anna Foltyńska, Anna Jarosz i Anna Wiewiórka uległy jedynie zespołom z Kasiny Wielkiej nr 2 i Olszówki.

fot. Maciej Potaczek