• Co dalej z butelkami- spotkanie z przedstawicielami firmy Traszkan
          • Co dalej z butelkami- spotkanie z przedstawicielami firmy Traszkan

          • 22 maja uczniów klas 1-4 odwiedzili przedstawiciele firmy Traszkan zajmującej się segregacją odpadów zbieranych z naszych domostw.

            W bardzo ciekawy sposób nasi goście przedstawili nam proces recyklingu zebranych śmieci. Przypomnieli nam także jak ważna jest prawidłowa segregacja. Pokazali jak przebiega proces odzysku surowców wtórnych oraz jak wiele różnych przedmiotów może mieć drugie życie.

            Za aktywne uczestnictwo w zajęciach wszystkie dzieci otrzymały upominki.

             

            Małgorzata Dudzik

        • Spotkanie klas 1-3 z higienistką stomatologiczną
          • Spotkanie klas 1-3 z higienistką stomatologiczną

          • 8 maja br. dzieci klas 1-3 odwiedziła pani Katarzyna Mysza, mama naszego ucznia, która pracuje jako higienistka stomatologiczna. Pani Katarzyna pokazała dzieciom jak w prawidłowy sposób dbać o zęby.  Powiedziała także jak dbać o codzienną higienę jamy ustnej oraz przypomniała co sprzyja zdrowiu naszych zębów, a czego powinniśmy unikać. 

            Bardzo dziękujemy pani Kasi za poświęcony czas oraz przypomnienie, jak ważna jest profilaktyka, oraz że dbałość o zdrowie zębów sprzyja zdrowiu całego naszego organizmu.

             

            Małgorzata Dudzik

        • Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”
          • Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”

          • Nasze dziewczęta wspólnie z koleżankami z Olszówki wzięły udział w XXIII edycji turnieju „Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Tym razem nasza przygoda zakończyła się w Wadowicach, gdzie dotarliśmy do finału wojewódzkiego. Niestety nie zagramy w tym roku na Stadionie Narodowym, ale byliśmy bardzo blisko samego pucharu, co widać na załączonych zdjęciach. Tegoroczna edycja tego piłkarskiego święta dzieci i młodzieży rozpoczęła się dla nas już na etapie gminnym oraz powiatowym, gdzie z powodzeniem przebrnęliśmy te dwa szczeble rozgrywkowe. Kolejne wyzwanie, czyli wyjazd do Wadowic, traktowaliśmy już bardziej jako nagrodę za nasze dotychczasowe starania. Dobra zabawa i nowe doświadczenia to były słowa przewodnie naszego wyjazdu – jednym słowem przygoda. W Wadowicach spotkały się 24 najlepsze drużyny dziewcząt z całej Małopolski, konkurencja duża poziom wysoki. Dziewczęta z Łostówki wspólne z Olszówką reprezentowały powiat limanowski, trzeba podkreślić iż mimo że nasza drużyna była jedną z młodszych w turnieju to w każdym meczu walczyła jak równy z równym. Niestety z grupy nie udało się awansować do dalszej pucharowej fazy turnieju, jednak zabawa była wyśmienita. Dobre nastroje nie opuszczały nas ani na moment. Wzięliśmy udział w licznych dodatkowych  konkursach i zabawach (żonglerka, poprzeczki, strzały do celu), zdobyliśmy wiele upominków. Również nasza zawodniczka Ania została uhonorowana „zieloną kartką” – czyli nagrodą „fair play” za postawę na boisku. Był to niezwykle aktywny czas dla naszych uczennic, zdobyliśmy cenne doświadczenie, mogliśmy również zamienić kilka słów z byłym selekcjonerem Reprezentacji Polski, Adamem Nawałką. Kto wie może w przyszłości któraś z naszych zawodniczek przywdzieje barwy biało-czerwone i wystąpi w Reprezentacji Polski? Tego im serdecznie życzymy. W finałach wojewódzkich wystąpiły: Natalia Sobczak, Anna Plechowicz, Dominika Rapacz, Anna Wiewiórka, Maja Dziedzina, Lena Dziedzina oraz Katarzyna Kowalczyk i Oliwia Kamińska z Olszówki. Do turnieju dziewczęta przygotowywały się pod okiem mgr. Macieja Potaczka.      

            Maciej Potaczek

        • O Konstytucji 3 maja
          • O Konstytucji 3 maja

          • O tym, jak wielkie znaczenie w historii Polski miała Konstytucja 3 maja, uchwalona w 1791 roku, przypomniano podczas uroczystej akademii, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Program artystyczny opierał się na tekstach źródłowych, obrazujących okoliczności wewnętrznego i zewnętrznego osłabienia Rzeczpospolitej w XVII i I poł. XVIII wieku, próby zreformowania ustroju państwa oraz drogę do ostatecznego upadku. W społeczeństwie ścierały się dwie opcje, co bezpośrednio wynikało z interesów poszczególnych grup. Te wydarzenia są dla współczesnych Polaków punktem odniesienia, a obchodzenie rocznic - sposobem na budowanie społeczeństwa obywatelskiego, odpowiedzialnego za losy państwa. Program artystyczny zakończył się utworami, które mówią obowiązku szanowania historii, wolności i barw ojczystych. Szczególny wydźwięk w tym kontekście miał wiersz Wisławy Szymorskiej pt. „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”.

            W programie wystąpili: Milena Dobrowolska, Marcelina Drat, Joanna Dudzik, Stanisław Dudzik, Nikola Głowa, Emilia Jackowiec, Natalia Jarosz, Maja Kochańska, Laura Kołodziej, Natalia Kordeczka, Alicja Kucharczyk, Julia Kuchta, Łucja Kuchta, Barbara Kuczaj, Katarzyna Kuczaj, Milena Łabuz, Roksana Łabuz, Aleksandra Malec, Jakub Malec, Maddalena Mancinelli, Wioleta Myszogląd, Ewelina Niedośpiał, Anna Plechowicz, Kinga Potaczek, Dominika Rapacz, Wiktoria Rapacz, Lena Rataj, Emilia Stanisławska, Anna Wiewiórka. Pomoc techniczna: Sebastian Dziedzina, Bartłomiej Malec i Jan Rataj. Poczet sztandarowy: Karolina Banik, Sebastian Kuczaik, Anna Potaczek. 

            Po akademii dyrektor Janina Flig wręczyła nagrody i wyróżnienia uczestnikom konkursu „Wiersze malowane obrazem”, zorganizowanego przez szkolną bibliotekę. Otrzymali je: Alicja Kucharczyk, Ewelina Niedośpiał, Patryk Kucharczyk, Milena Węglarz, Wojciech Wojtas i Lena Węglarz.

            Monika Antosz-Grodzicka

             

        • Dzień Języka Angielskiego
          • Dzień Języka Angielskiego

          • Klasa czwarta w ciekawy sposób obchodziła Dzień Języka Angielskiego. Każdy z uczniów miał za zadanie przygotować plakat, który pokaże z czym kojarzy się Wielka Brytania i język angielski. Pomysłów było wiele ponieważ każdy z uczniów miał trochę inny pomysł na pokazanie  symboli  tego kraju. Uczniowie stworzyli mini wystawę swoich prac. 

             

            Anna Stanisławska

        • Wizyta stypendystki z USA w naszej szkole
          • Wizyta stypendystki z USA w naszej szkole

          • Uczniowie nasze szkoły gościli stypendystkę Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta – Valerie Browne. Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, przez wielu uznawany jest za jeden z najbardziej cenionych programów wymiany na świecie.  Valerie w ramach rocznego stypendium tej fundacji, przebywa w Krakowie i uczy języka angielskiego na Uniwersytecie Pedagogicznym. 

            Spotkanie ze stypendystką ze Stanów Zjednoczonych było ciekawą przygodą dla naszych uczniów ponieważ opowiadała ona o swoim życiu w USA: rodzinę, szkole, swoich zainteresowaniach, stanie West Virginia z którego pochodzi. W swojej prezentacji Valerie pokazała wiele pięknych zdjęć, piosenek i świetnie odnalazła się w naszej szkole. Uczniowie z klas od drugiej do ósmej mieli możliwość zadawania pytań o różnej tematyce  na które Valerie chętnie odpowiadała. Drobne upominki, podarowane przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta i Ambasadę Stanów Zjednoczonych ucieszyły uczniów. Nasza szkoła również  przygotowała podziękowanie, które będzie przypominało o pobycie w naszej miejscowości.

            Dla naszych uczniów spotkanie to było cennym doświadczeniem, ponieważ mogli posłuchać prezentacji w języku angielskim i dowiedzieć się wielu nowych informacji na temat życia w Stanach Zjednoczonych. Uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego i przekonać się jak wiele daje umiejętność posługiwania się obcym językiem. Valerie wyjechała z Łostówki bardzo zadowolona – atmosfera spotkania była pełna pozytywnych emocji i śmiechu. Mamy nadzieje na więcej tak wartościowych spotkań. 

             

            Anna Stanisławska 

             

        • Nagrody w konkursie palm
          • Nagrody w konkursie palm

          • W Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej rozstrzygnięto 40. Konkurs Palm Wielkanocnych „Zagórzańska Bagnięć”. Palmy, wykonane indywidualnie i zbiorowo, oceniała komisja w składzie: Teofila Latoś, Maria Adamczyk i Andrzej Leśniak. W kategorii  „Zagórzańska Bagnięć” – praca grupowa III miejsce zajęła klasa VI, która po raz kolejny wzięła udział w przedświątecznym konkursie. Wyróżnienie w kategorii prac indywidualnych otrzymała Beata Babuśka z kl. V.

            Monika Antosz-Grodzicka

        • Wyróżnienia dla Joanny Dudzik i Laury Kołodziej
          • Wyróżnienia dla Joanny Dudzik i Laury Kołodziej

          • W Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej przeprowadzono eliminacje Powiatowego Maratonu Czytelniczego dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Mszana Dolna. Naszą szkołę reprezentowały Joanna Dudzik i Laura Kołodziej z kl. V. Uczestnicy konkursu czytali fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej i wybranej przez siebie książki. Uczniów oceniała komisja w składzie: Joanna Michalik - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Paulina Ablewicz - kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu - filia w Limanowej oraz Maria Trzupek - instruktor ds. real. zad. Biblioteki Powiatowej. Laura Kołodziej otrzymała jedno z wyróżnień regulaminowych, a Joanna Dudzik znalazła się wśród wyróżnionych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej.

            Monika Antosz-Grodzicka

        • Poszukiwanie wiosny na Wsołowej
          • Poszukiwanie wiosny na Wsołowej

          • 21 marca uczniowie kl. IV-VI udali się na poszukiwanie pierwszych śladów wiosny. Wędrowali na Wsołową szlakiem żółtym, podziwiając piękną panoramę na okoliczne wgórza Beskidu Wyspowiego. Na szczycie odbył się wspólny piknik.

            Monika Antosz-Grodzicka

        • „W świecie barw” – przedstawienie grupy „Witaminka”
          • „W świecie barw” – przedstawienie grupy „Witaminka”

          • 17 marca szkolna grupa teatralna „Witaminka” po raz drugi zaprezentowała spektakl pt. „W świecie barw”. Tym razem na widowni zasiadły przedszkolaki oraz osoby uczęszczające na świetlicę. Tematem przedstawienia był spór kolorów, który bardzo zmartwił malarza. Dzięki interwencji wiatru barwy doszły do porozumienia i świat stał się znów wesoły. W spektaklu wystąpiły: Joanna Dudzik (Malarz), Alicja Kucharczyk (Wietrzyk), Marcelina Drat, Julia Kuchta i Maddalena Mancinelli (Kraina Czerwona), Milena Dobrowolska, Ewelina Niedośpiał i Kinga Potaczek (Kraina Niebieska), Iga Dudzik, Natalia Kordeczka i Nikola Głowa (Kraina Zielona), Natalia Jarosz, Laura Kołodziej i Dominika Rapacz (Kraina Żółta), Dawid Babuśka, Adam Jędrzejewski i Mateusz Lupa (obsługa techniczna).

            Monika Antosz-Grodzicka

        • Spotkanie z sierż. sztab. Agnieszką Kot
          • Spotkanie z sierż. sztab. Agnieszką Kot

          • Sierż. sztab. Agnieszka Kot z Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej spotkała się z uczniami klas starszych. Podczas zajęć omówiła przepisy dotyczące odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne, a także kswieste związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni oraz w ruchu drogowym.

            Monika Antosz-Grodzicka

        • „Pan Twardowski” – spektakl w Teatrze Współczesnym
          • „Pan Twardowski” – spektakl w Teatrze Współczesnym

          • Uczniowie kilku klas obejrzeli spektakl pt. „Pan Twardowski” w Teatrze Współczesnym w Krakowie. Akcja przedstawienia toczy się w Krakowie w XVI wieku. Postać tytułowego bohatera wzorowana jest prawdopodobnie na jednym z czarnoksiężników króla Zygmunta Augusta. Spektakl z dużą dozą humoru pokazuje perypetie pana Twardowskiego, potyczki z diabłem, bazyliszkiem i panią Twardowską. W rolach głównych wystąpili: Anna Wiktoria Sienicka, Paweł Brandys i Łukasz Dąbrowski.

            Monika Antosz-Grodzicka

        • Imieniny ks. Mirosława Lenarta
          • Imieniny ks. Mirosława Lenarta

          • 26 lutego ks. Mirosław Lenart obchodził imieniny. Życzenia złożyły m.in. uczennice kl. III b - Natalia Kordeczka, Maddalena Mancinelli oraz Ewelina Niedośpiał, które reprezentowały „Małych Łostowian”. Zespół przygotował oprawę muzyczną uroczystej Eucharystii. Z kolei Karolina Banik i Jessica Potaczek z kl. VIII były przedstawicielkami scholi młodzieżowej, działającej przy parafii. 

            Monika Antosz-Grodzicka

        • Mówmy i piszmy poprawnie!
          • Mówmy i piszmy poprawnie!

          • Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przebiegały pod hasłem: „Mówmy i piszmy poprawnie!” Na skutek rozwoju nowych technologii, a także wszechobecnego pośpiechu, zanika wrażliwość na poprawność ortograficzną i interpunkcyjną. Dlatego, podczas spotkania podsumowującego, uczniowie klas starszych przypomnieli naważniejsze zasady ortograficzne i interpunkcyjne. Zostały one przygotowane w formie plakatów podczas lekcji języka polskiego. Nie zabrakło również wiadomości na temat odmiennych i nieodmiennych części mowy oraz części zdania. 

            Części mowy, moi mili,

            żebyście się nie mylili,

            teraz wam tu przedstawiamy,

            wszystkie je tu zawołamy.

            Na odmienne części mowy

            mamy pomysł już gotowy.

            Teraz czas na nieodmienne,

            lecz także bardzo przyjemne.

            Osoby, czasy, tryby, strony,

            przypadki, liczby i rodzaje…

            To zamieszanie – słowo daję!

            Do kolekcji części zdania.

            Niech nikt się nie zastanawia.

            Trudności ortograficzne

            pokonamy oczywiście.

            Ó zamknięte pierwsze będzie.

            Obejrzymy je tu chętnie.

            U otwarte tu prosimy.

            Tych reguł nie zapomnimy.

            eR Zet kłopoty sprawia?

            To przecież banalna sprawa!

            Ż z kropką do łatwych nie należy.

            Niechaj każdy się z nim zmierzy.

            Ce Ha często używamy.

            Wątpliwości tu nie mamy.

            Samo Ha – trudniejsza sprawa.

            Lecz niech nikt się nie obawia!

            Kiedy pisać ę i ą?

            Czas pokazać wiedzę swą.

            O końcówce -om myślimy

            i odtąd się nie mylimy!

            Czasem NIE powiedzieć trzeba.

            Niech cię to nie onieśmiela.

            Litery duże i małe…

            Mamy z nimi też zabawę.

            Bez nich teksty sensu nie mają…

            Znaki interpunkcyjne się tu skradają.

            Kończy się już wyliczanka.

            O polszczyznę dbać musimy.

            To nasze postanowienie:

            W Dniu Języka Ojczystego

            zrobić coś bardzo dobrego.

            Czasem zajrzeć do słownika,

            czasem regułę powtórzyć,

            mówić ładnie i poprawnie,

            zacząć pisać też starannie!

            Monika Antosz-Grodzicka