• INFORMACJA
          • INFORMACJA

          • Zapraszamy  wszystkich Rodziców na zebranie w dniu 27 kwietnia 2023r. (czwartek) o godz. 15.30.

            Gościem naszego spotkania będzie  ks. dr Jerzy Smoleń – psycholog, który wygłosi prelekcję na temat: „Świat emocjonalny dziecka a rola nauczyciela i rodzica” oraz podzieli się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą praktyczną zdobyta w trakcie długoletniej praktyki zawodowej.  Po części ogólnej zebrania będą spotkania w klasach z wychowawcami.

            Ze względu na wagę problemów poruszanych przez ks. dr Jerzego Smolenia bardzo prosimy o obecność. 

                                   

              Dyrektor

                                          Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce

                                                          mgr Janina Flig

             

        • Życzenia dla ks. proboszcza Jerzego Raźnego
          • Życzenia dla ks. proboszcza Jerzego Raźnego

          • 23 kwietnia ks. proboszcz Jerzy Raźny obchodził imieniny. Z tej okazji życzenia Błogosławieństwa Bożego oraz zdrowia złożyli solenizantowi przedstawiciele grup parafialnych oraz instytucji. Wśród nich nie mogło zabraknąć zespołu regionalnego „Mali Łostowianie”. Reprezentowali go Natalia Kordeczka oraz Jan Rataj. Wraz ze scholą dziecięcą zespół przygotował również oprawę muzyczną mszy świętej. Z kolei Karolina Banik składała życzenia wraz delegacją scholii młodzieżowej.

            Monika Antosz-Grodzicka 

        • Podsumowanie konkursu „Góralskie Cytanie”
          • Podsumowanie konkursu „Góralskie Cytanie”

          • „Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią- choćbyś na krańcu świata się znalazł. To tak, jakbyś przeciął żyły żywota.”

            Władysław Orkan

            19 kwietnia w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród dla laureatów i upominków dla wszystkich uczestników wojewódzkiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego VI „Góralskie Cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej.

            Galę zaszczycili swą obecnością: Pani Małgorzata Lenartowicz- starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Bolesław Żaba- Wójt Gminy Mszana Dolna, Michał Grzeszczuk- Wiceburmistrz Miasta Mszana Dolna, Julian Kowalczyk- Prezes Związku Podhalan w Polsce, Pani Helena Pajdzik- członek zarządu oddziału Związku Podhalan
            w Lubomierzu, Pani Aneta Kujacz- kierownik Gminnej Biblioteki i Ośrodka Kultury
            w Niedźwiedziu, Pani Teofila Latoś- Prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej, Pani Agnieszka Orzeł- dyrektor Biblioteki Miejskiej w Mszanie Dolnej, Pani Maria Farganus- sołtys wsi Łostówka, Dorota Kościelniak- instruktor tańca i śpiewu zagórzańskiego, Bogusław Nawara- instruktor muzyki i śpiewu, Dyrektorzy szkół z terenu gminy Mszana Dolna, miasta Mszana Dolna i gminy Niedźwiedź oraz uczestnicy Konkursu wraz z opiekunami.

            W zagórzański, magiczny, pasterski nastrój zgromadzonych gości wprowadził Zagórzanin- Bogusław Nawara gając na zapomnianym już instrumencie- dudach beskidzkich.

            Gospodarz Gali Pani Janina Flig- dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce przywitała wszystkich przybyłych gości po krótce przybliżając historię konkursu. Na temat wagi oraz roli kształtowania w młodych ludziach zamiłowania do swojej Małej Ojczyzny mówił także Wójt Bolesław Żaba. Głos zabrał także Prezes Związku Podhalan w Polsce- Pan Julian Kowalczyk, zwracając uwagę, że pomimo różnic pomiędzy poszczególnymi grupami Górali, siła jest w jedności! Z kolei Pani wizytator- Małgorzata Lenartowicz podkreśliła,
            że konkurs ten jest trudny i wymagający, ale ważny o czym świadczy współorganizacja Konkursu z ramienia Kuratorium Oświaty w Krakowie.

            Akcent artystyczny kultury zagórzańskiej przedstawił dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Łostowianie”, który przedstawił montaż recytatorsko- wokalno- taneczny o regionie
            oraz folklorze Zagórzan.

            By pokazać jak piękny, a zarazem trudny jest to Konkurs laureatka I miejsca – Kamila Kuczaj  przeczytała zgromadzonym konkursowe opowiadanie z Zagórzańskiej Czytanki „ Jak to pies z wilkom mieli na Jaworzynie wojno”, po czym nastąpiło wyczekiwane uroczyste wręczenie nagród dla laureatów oraz upominków dla wszystkich dzieci biorących udział
            w Konkursie.

            Wielkie podziękowania i wyrazy uznania dla nauczycieli, którzy przygotowali dzieci do konkursu.

            Szczególne podziękowania dla Rodziców, którzy przygotowali poczęstunek dla uczestników i przybyłych gości. Bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie oraz pomoc w organizacji Gali.

            Małgorzata Dudzik, Janina Flig

        • Sprzątanie okolic szkoły z okazji Dnia Ziemi
          • Sprzątanie okolic szkoły z okazji Dnia Ziemi

          • Z okazji zbliżajacego się Dnia Ziemi odbyło się tradycyjne sprzatanie okolic szkoły i centrum Łostówki. Wzięły w nim udział klasy I, IIIa, IIIb, IV, V i VI. Niestety śmieci nie brakowało. Uczniowie zebrali kilkanaście worków różnych odpadów, które zalegały wzdłuż drogi powiatowej, na parkingu, przy altanie, na terenie rekreacyjnym, boisku i obejściu szkoły. Podczas zbierania zwracano również uwagę na bezpieczeństwo. Uczniowie nosili kamizelki odblaskowe przekazane przez Starostwo Powiatowe w Limanowej. 

            Monika Antosz-Grodzicka

        • Od 15 kwietnia 2023 roku uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  w Łostówce biorą udział w małopolskim projekcie „Już pływam” w ramach zadania „Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży”.
          • Od 15 kwietnia 2023 roku uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łostówce biorą udział w małopolskim projekcie „Już pływam” w ramach zadania „Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży”.

          • Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

            Realizacja programu polega na zorganizowaniu nauki pływania dla chętnych uczniów nie umiejących pływać lub chcących doskonalić sportowe techniki pływackie.  

            Zajęcia z nauki pływania będą odbywać się w każdą sobotę, począwszy od 15 kwietnia
            do 17 czerwca 2023 roku, na krytej Pływalni Limanowskiej. Uczniowie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów spędzą na basenie po 20 godzin i będą nabywać umiejętności pływackie.

            Głównymi celami realizacji projektu są:

            a) nabycie umiejętności pływackich,

            b) wzrost bezpieczeństwa młodych Małopolan, poprzez edukację w zakresie bezpiecznego korzystania z różnego rodzaju zbiorników wodnych,

            c) poprawa kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej,

            d) zachęcenie do aktywnych form spędzania wolnego czasu, stwarzając tym samym szansę dla rozwoju sportowych talentów,

            e) upowszechnianie kultury fizycznej, służące m.in. integracji społecznej w oparciu o wartości niesione przez kulturę fizyczną i sport,

            f) promocja Małopolski, jako regionu szczególnie przyjaznego dla uprawiania rekreacji
            i sportu.

        • Klasa VIII w ZSP im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej
          • Klasa VIII w ZSP im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej

          • Uczniowie klasy ósmej w dniu 14 kwietnia wzięli udział w dniu otwartym z ZSP w Mszanie Dolnej. Było wesoło, smacznie i bardzo kolorowo. Mieli oni okazje zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły oraz wziąć udział w różnych konkursach, warsztatach i pokazach.

            Monika Król 

        • Projekt „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych”
          • Projekt „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych”

          • Od 14 lutego 2023 roku w naszej szkole realizujemy projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych”, w ramach którego uczniowie uczestniczą w bezpłatnych zajęciach wyrównawczych oraz kołach zainteresowań. Do projektu zostali zrekrutowani uczniowie na podstawie przeprowadzonych diagnoz oraz osiąganych wyników w nauce. Wramch projektu organizowane są zajecia dydaktyczno wyrównawcze z matematyki w klasach I - VI (6 godz.), koło mamtematyczno - przyrodnicze (2 godz.) oraz koło matematyczno - informatyczne (3 godz.).

        • Apel Wielkanocny
          • Apel Wielkanocny

          • Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocy klasy 2 i 3a przygotowały montaż słowno-muzyczny. Swoją narracją i recytacją wierszy, uczniowie nawiązali do najważniejszych symboli i tradycji wielkanocnych. W piosenkach wyśpiewali radość budzącego się w przyrodzie życia i nadziei na życie wieczne, którą ludziom niesie właśnie Wielkanoc. Nie zabrakło także wierszowanych życzeń świątecznych.  Wesołego Alleluja !!!

            Sabina Duijn

        • WYNIKI ETAPU WOJEWÓDZKIEGO
          • WYNIKI ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

          • LAUREACI  KONKURSU CZYTELNICZO-PLASTYCZNEGO „GÓRALSKIE CYTANIE” GWAROWYCH TEKSTÓW LITERATURY REGIONALNEJ 
            - edycja  ZIEMI ZAGÓRZAŃSKIEJ

             

            CZĘŚĆ CZYTELNICZA:

            KLASY I-III:

            1. MIEJSCE: Kacper Cieżak, Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu
            2. MIEJSCE: Faustyna Krzysztof, Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu
            3. MIEJSCE: Marcin Szczepaniak, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubomierzu

            WYRÓŻNIENIA:

            Monika Nawara, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej

            Natalia Jarosz, Szkoła Podstawowa w Łostówce

            Małgorzata Nawara, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej

             

            KLASY IV-VI:

            1. MIEJSCE: Kamila Zofia Kuczaj, Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu
            2. MIEJSCE: Anna Dawiec, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubomierzu
            3. MIEJSCE: Emilia Pitek, Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej

            WYRÓŻNIENIA:

            Patrycja Niedośpiał, Szkoła Podstawowa nr 2 w Mszanie Górnej

            Milena Ziemianin, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasinie Wielkiej

            Maria Kożuch, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasinie Wielkiej

             

            KLASY VII-VIII:

            1. MIEJSCE: Aleksandra Stożek, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kasince Małej
            2. MIEJSCE: Michał Nawara, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej
            3. MIEJSCE: Kacper Kowalczyk, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasinie Wielkiej

            WYRÓŻNIENIA:

            Karolina Barbara Górka, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Piekiełku

            Kinga Zając, Szkoła Podstawowa w Podobinie

            Szymon Napora, Szkoła Podstawowa w Koninie

             

            SZKOŁY PONADPODSTAWOWE:

            1. MIEJSCE: Magdalena Kościelniak, Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku

             

            CZĘŚĆ PLASTYCZNA:

            KLASY I-III:

            1. MIEJSCE: Michał Dudzik, Szkoła Podstawowa w Łostówce
            2. MIEJSCE: Faustyna Ślaga, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kasinie Wielkiej
            3. MIEJSCE: Sebastian Struś, Szkoła Podstawowa nr w Kasinie Wielkiej

            WYRÓŻNIENIA:

            Paweł Bogacz, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej

            Agnieszka Prusak, Szkoła Podstawowa w Olszówce

            Antoni Michura, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubomierzu

             

            KLASY IV-VI:

            1. MIEJSCE: Weronika Karpierz, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Dolnej
            2. MIEJSCE: Kacper Drożdż, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Piekiełku
            3. MIEJSCE: Julia Karpierz, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Dolnej

            WYRÓŻNIENIA:

            Aleksandra Albrzykowska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Mszanie Górnej

            Amelia Piekarczyk, Szkoła Podstawowa w Glisnem

            Jakub Kościelniak, Szkoła Podstawowa w Rabie Niżnej

             

            KLASY VII-VIII:

            1. MIEJSCE: Kinga Zając, Szkoła Podstawowa w Podobinie
            2. MIEJSCE: Ewelina Wojtyczka, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubomierzu
            3. MIEJSCE: Agnieszka Jurek, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Piekiełku

            WYRÓŻNIENIA:

            Izabela Malec, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kasince Małej

            Michał Nawara, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej

            Joanna Cichórz, Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej

             

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

            Wszystkich uczestników konkursu zapraszamy na Galę Finałową Konkursu, w trakcie której zostaną wręczone nagrody.  Gala odbędzie się 19 kwietnia br. o godz. 11.00  w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce.

            Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce

            mgr Janina Flig 

        • Z łaciną za pan brat? O tak!
          • Z łaciną za pan brat? O tak!

          • W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. Jak i gdzie spotykamy się z językiem łacińskim we współczesnym świecie? 

            Dzięki wdrożeniu tej innowacji staramy się  zrealizować  jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 tj. Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej. Nasza innowacja ma na celu zainteresowanie uczniów tym językiem, a nie jego naukę. Celem jest też pokazanie, że każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, codziennie styka się z tym językiem.

            Przyszedł czas na małe podsumowania. W pierwszym etapie naszej innowacji zajęliśmy się następującymi zagadnieniami:

            - łacina w historii i historia łaciny – pochodzenie języka i jego znaczenie w starożytności i późniejszych epokach, znane słowa, sentencje i imiona pochodzące  z tego języka,

            - łacina i komputery – łacińskie pochodzenie terminów związanych z informatyką i komputerami,

            - łacina w sztuce – jakie łacińskie sentencje możemy znaleźć na architekturze i sztuce,

            - łacina w matematyce –  czym jest system liczb rzymskich.

            Efekty naszego odkrywania języka łacińskiego na zdjęciach. Uczniowie klas od czwartej do ósmej chętnie brali udział w zadaniach związanych z realizowaną innowacją – dla wielu z nich zaskakującym jest fakt  jak wiele zaczerpnęliśmy z tego języka.

             

            Anna Stanisławska

        • Przygoda z Grufallo
          • Przygoda z Grufallo

          • W kolejnej odsłonie innowacji z języka angielskiego poznaliśmy bohaterów popularnej na całym świecie książki „Grufallo” – autorzy to Judy Donaldson i Axel Scheffler.

            Książka opowiada o wędrówce myszki przez las, gdzie spotyka leśnych drapieżników - lisa, sowę i węża. Sprytna mysz odstrasza ich, wymyślając nieistniejącego potwora Gruffalo. Niespodziewanie zjawia się on jednak na drodze sprytnej myszy… Ta mądra i zabawna historia była dla nas inspiracją do wspólnej nauki – dzieci namalowały i opisały bohatera tej opowieści.

            Anna Stanisławska

        • Klasy I - III w Teatrze RABCIO
          • Klasy I - III w Teatrze RABCIO

          • 29 marca 2023 klasy I – III miały przyjemność spędzenia czasu z ekscentryczną Pchłą Szachrajką, główną bohaterką sztuki, granej na deskach Teatru Lalki RABCIO w Rabce-Zdroju. Pomysł na spektakl pt. „Pchła Szachrajka” Teatr RABCIO zaczerpnął z wiersza Jana Brzechwy o tym samym tytule. I, od kilku lat, z powodzeniem, zaprasza młodych widzów do obejrzenia mistrzowskiej adaptacji wyżej wspomnianego wiersza. Więcej szczegółów znajduje się pod linkiem: http://teatr.rabcio.pl/portfolio-view/130-jan-brzechwa-pchla-szachrajka-2/

            Po spektaklu uczniowie udali się na krótki spacer w promieniach wiosennego słońca.

            Małgorzata Dudzik

        • Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy
          • Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy

          • W dniu 24 marca dzięki uprzejmości Pana Juliusza Dobrowolskiego – ratownika medycznego, uczniowie klasy ósmej wzięli udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie zakończył się uzyskaniem zaświadczenia.

        • Wizyta klas młodszych w Zagórzańskiej Izbie Regionalnej
          • Wizyta klas młodszych w Zagórzańskiej Izbie Regionalnej

          • 21 i 23 marca uczniowie klas I-III w ramach lekcji w terenie z zakresu m.in. edukacji regionalnej odwiedzili siedzibę niedawno otwartej Zagórzańskiej Izby Regionalnej. Dzięki uprzejmości i ciekawym opowieściom Pani Teofili Latos dzieci zapoznały się ze zbiorami Izby. Poznały sprzęty i urządzenia używane dawniej w rolnictwie oraz życiu codziennym, zwyczaje

            i tradycje zagórzańskie związane z obrządkiem kościelnym oraz zwyczajami świeckimi, jak również szczególną uwagę zwróciliśmy na strój zagórzański, jego charakterystyczne cechy, co w różny sposób przekazu utrwalaliśmy później, w szkole. Szczegóły naszych ludowych twórczości wkrótce….

            Będąc w budynku Biblioteki Miejskiej nie sposób było jej nie odwiedzić…Pani Agnieszka Orzeł oprowadziła nas po nowym, pięknym, niezwykle klimatycznym miejscu oraz jego otoczeniu, które z pewnością odwiedzimy bardzo chętnie jeszcze nieraz.

            Bardzo dziękujemy Pani Teofili i Pani Agnieszce za bardzo miłe przyjęcie, ciekawe

            i przystępne dzieciom opowieści, a wszystkich zapraszamy do Zagórzańskiej Izby Regionalnej oraz Biblioteki Miejskiej w Mszanie Dolnej, którą będąc w Mszanie naprawdę trzeba odwiedzić, bo to miejsca utworzone z pasją i sercem.

            Małgorzata Dudzik

        • Ósmoklasiści w ZSTI w Mszanie Dolnej
          • Ósmoklasiści w ZSTI w Mszanie Dolnej

          • 22 marca uczniowie klasy VIII odwiedzili ZSTI w Mszanie Dolnej. Mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjna i bazą dydaktyczną szkoły, wzięli udział w warsztatach zawodoznawczych oraz  w warsztatach strzelnicy.