• PODRÓŻ NR 4 - „Z LEGENDĄ POZNAJEMY POLSKĘ”
          • PODRÓŻ NR 4 - „Z LEGENDĄ POZNAJEMY POLSKĘ”

          • Za nami kolejna  podróż po Polsce. Tym razem odwiedziliśmy Poznań. Legenda o Poznańskich koziołkach wyjaśniła skąd na Poznańskim Ratuszu znalazły się koziołki.

            Dowiedzieliśmy się jak wygląda herb tego miasta, jakie są jego zabytki oraz w jakiej części Polski leży to miasto i nad jaką rzeką.

            Na koniec dnia powstała książeczka, w której znajdują się ciekawostki dotyczące Poznania. Wykonaliśmy także  prace plastyczne, przedstawiające głównych bohaterów legendy - koziołki.

            Aneta Miąsik

        • VI Pielgrzymka Szkół Papieskich do Centrum św. Jana Pawła II Wielkiego
          • VI Pielgrzymka Szkół Papieskich do Centrum św. Jana Pawła II Wielkiego

          • Poczet sztandarowy w składzie: Adam Jędrzejewski, Katarzyna Kuczaj, Mateusz Lupa, Milena Łabuz i Roksana Łabuz wraz z delegacjami klas IV i VII wziął udział VI Pielgrzymce Szkół Papieskich do Centrum św. Jana Pawła II Wielkiego na Białych Morzach w Krakowie.

            Uroczystej mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Szopa, kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II. Na początku Eucharystii przypomniał młodym pielgrzymom, że Białe Morza związane są z młodością Karola Wojtyły. Jako student pracował w kamieniołomie Solvay. Wtedy też rozeznawał swoje powołanie.

            Homilię wygłosił ks. Sebastian Kozyra.

            – Musimy naśladować odwagę, determinację w dążeniu do celu młodego Karola Wojtyły. Chcemy tak, jak on przeżywać swoje życie w pełni, zmieniać świat na lepsze, co oznacza zmianę najpierw samych siebie – mówił dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

            Po mszy św. uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w muzycznych zajęciach integracyjnych. Zwiedzili też dwie ekspozycje muzealne: „Nasz Papież” oraz „Karol Wojtyła w Trentino”. Na zakończenie podziwiali panoramę Krakowa z 68-metrowej wieży Fatimskiej.

            Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Krakowskiej, którego przewodniczącą jest dyrektor Janina Flig.

            Monika Antosz-Grodzicka

            fot. Monika Antosz-Grodzicka, Urszula Szyrszeń

        • Powiatowe Igrzyska Dzieci z udziałem reprezentacji chłopców
          • Powiatowe Igrzyska Dzieci z udziałem reprezentacji chłopców

          • Chłopcy z kl. IV-VI z 11 szkół podstawowych rywalizowali w turnieju halowej piłki nożnej w ramach Powiatowych Igrzysk Dzieci. Gminę Mszana Dolna reprezentowała drużyna z naszej szkoły w składzie: Maksymilian Chorągwicki, Stanisław Dudzik, Sebastian Dziedzina, Karol Gawronek, Michał Ligas, Bartłomiej Malec, Szymon Malec i Jan Stożek. Zawody odbyły się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej.

            Monika Antosz-Grodzicka

            fot. Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Limanowskiego

        • Turniej halowej piłki nożnej w ramach Powiatowych Igrzysk Dzieci
          • Turniej halowej piłki nożnej w ramach Powiatowych Igrzysk Dzieci

          • 17 października w hali w Kamienicy rozegrano turniej halowej piłki nożnej w ramach Powiatowych Igrzysk Dzieci. Drużyna w składzie: Martyna Banaśkiewicz, Lena Dziedzina, Maja Dziedzina, Alicja Foltyńska, Anna Jarosz, Alicja Kucharczyk  i Anna Wiewiórka reprezentowała w nim gminę Mszana Dolna. W fazie grupowej naszym uczennicom towarzyszyło zmienne szczęście: raz wygrały, raz przegrały i raz zremisowały, ostatecznie zajmując w grupie trzecie miejsce. Zawodniczki przygotował Maciej Potaczek.

            Monika Antosz-Grodzcka

            fot.Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Limanowskiego 

        • Święto Patrona Szkoły w bazie „Lubogoszcz”
          • Święto Patrona Szkoły w bazie „Lubogoszcz”

          • Tegoroczne Święto Patrona Szkoły odbyło się w Bazie Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” w Kasince Małej. Wspólna wędrówka szlakiem z osiedla Świątkówka nawiązywała do górskich wypraw Karola Wojtyły, który również jako papież wielokrotnie je wspominał. Najważniejszym punktem obchodów była msza św., którą odprawił ks. Mirosław Lenart. Następnie uczniowie rozwiązywali zadania w ramach gry terenowej. Rozpoznawali miejsca związane patronem, wykazywali się znajomością faktów z życia św. Jana Pawła II, a także zmierzyli się z konkurencjami sprawnościowymi. Świętowanie zakończyło się wspólnym ogniskiem i odśpiewaniem „Barki”. W tej wyjątkowej wyprawie oprócz uczniów i nauczycieli wzięli udział również rodzice oraz niepedagogiczni pracownicy szkoły.

            Monika Antosz-Grodzicka

            fot. Monika Antosz-Grodzicka, ks. Mirosław Lenart

             

        • WYCIECZKA DO „RABCIA”
          • WYCIECZKA DO „RABCIA”

          • 16 października KRASNOLUDKI, MISIE i ZUCHY wybrały się do Teatru Lalek  Rabcio na spektakl pt. „Karius i Baktus”. Przedszkolaki były zachwycone przedstawieniem teatralnym, gdyż aktorzy świetnie odegrali swoje role a stroje, rekwizyty, scenografia, humorystyczne dialogi oraz efekty świetlne i dźwiękowe sprawiły, że dzieci oglądały  przedstawienie z dużym zainteresowaniem. Dzięki temu, przedszkolaki na pewno zapamiętały, jak ważne jest mycie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej. Po spektaklu wszystkie grupy udały się na spacer po Rabczańskim Parku w celu obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie, odwiedziły pomnik Jana Pawła II, Tężnię solankową oraz tamtejszy plac zabaw, na którym wszyscy świetnie się bawili mimo chłodnego dnia. Uśmiechy na twarzach i radosne opowieści dzieci, są dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

        • Wspólne święto pierwszoklasistów oraz pracowników szkoły i przedszkola
          • Wspólne święto pierwszoklasistów oraz pracowników szkoły i przedszkola

          • To był wyjątkowy dzień dla pierwszoklasistów. 13 października złożyli ślubowanie i oficjalnie zostali uczniami Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łostówce. Uroczystego pasowania dokonali wójt gminy Mszana Dolna - Bolesław Żaba oraz przewodniczący Rady Gminy - Jan Chorągwicki wraz z dyrektor Janiną Flig. Najmłodsi uczniowie przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni Sabiny Duijn program artystyczny, w którym udowodnili, że wiele już umieją i nie zamierzają marnować czasu. W drugiej części uroczystości Samorząd Uczniowski przypomniał dzieje Komisji Edukacji Narodowej, zaprezentował scenkę obyczajową i piosenki. Życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym szkoły i przedszkola złożył przewodniczący Adam Jędrzejewski. Głos zabrali dyrektor Janina Flig oraz zaproszeni goście, a także przewodnicząca Rady Rodziców - Elżbieta Myszor.

            red. i fot. Monika Antosz-Grodzicka

        • Dzień Drzewa
          • Dzień Drzewa

          • Z okazji Światowego Dnia Drzewa, obchodzonego 10 października, warto przypomnieć o niezwykłej roli drzew w życiu człowieka i zwierząt. Korzystając ze sprzyjającej pogody dzieci z grupy „Misie” i „Zuchy” wybrały się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Dzieci aktywnie poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Podziwiały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, poszukiwały mieszkania leśnych zwierząt, zbierały "skarby lasu" do kącika przyrody. Przedszkolaki przypomniały sobie "Kodeks Małego Ekologa" i doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Wiele radości sprawiły wszystkim wędrówki po leśnych ścieżkach. Wszyscy w dobrych nastrojach wrócili do przedszkola.

        • Krystyna Kornaś odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej
          • Krystyna Kornaś odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej

          • Krystyna Kornaś została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla edukacji wychowania. Odznaczenie, przyznane przez ministra edukacji i nauki, wręczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Krakowie.

            Monika Antosz-Grodzicka

            fot. Stanisław Kornaś

        • Podwójne zwycięstwo w Mistrzostwach Gminy Mszana Dolna
          • Podwójne zwycięstwo w Mistrzostwach Gminy Mszana Dolna

          • 12 października odbyły się gminne igrzyska dzieci w halowej piłce nożnej. Na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kasince Małej rywalizowało blisko 120 dzieci z terenu gminy Mszana Dolna. Do rywalizacji przystąpiło sześć szkół, które wystawiły po dwie drużyny zarówno w kategorii chłopców, jak i dziewcząt. Drużyny rywalizowały ze sobą systemem „każdy z każdym”, ale dzięki dobrej organizacji i możliwości gry na dwóch boiskach zawody przebiegły niezwykle sprawnie. Mimo iż turniej był rozgrywany na boisku zewnętrznym odbywał się wedle przepisów obowiązujących w piłce nożnej halowej. Wyniki końcowe w obu kategoriach  przedstawiają się następująco:

            Dziewczęta:

            I miejsce – SP Łostówka,

            II miejsce – SP nr 1 Kasinka Mała,

            III miejsce – SP nr 2 Kasinka Mała,

            IV miejsce – SP nr 1 Kasina Wielka,

            V miejsce – SP nr 3 Kasinka Mała,

            VI miejsce – SP Łętowe.

            Chłopcy:

            I miejsce - SP Łostówka,

            II miejsce – SP nr 2 Kasinka Mała,

            III miejsce – SP nr 1 Kasinka Mała,

            IV miejsce – SP Łętowe,

            V miejsce – SP nr 1 Kasina Wielka,

            VI miejsce SP nr 3 Kasinka Mała.

            Rolę sędziów podczas zawodów pełnili nauczyciele wychowania fizycznego, którzy przygotowali też drużyny do turnieju: Łukasz Szlachetka (Kasinka Mała 3, Kasinka Mała 1), Mateusz Dąbrowa (Kasinka Mała 2), Maciej Potaczek (Łostówka), Leszek Kamiński (Łętowe), Bogdan Wojciechowski (Kasina Wielka 1). Po zakończonej rywalizacji najlepsze zespoły odebrały puchary ufundowane przez Urząd Gminy Mszana Dolna z rąk dyrektor Magdaleny Obajtek. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach będą reprezentować gminę Mszana Dolna w finałach powiatowych. Dziewczęta z Łostówki zagrają już 17 października w Kamienicy, natomiast chłopcy z Łostówki wystąpią 19 października w Mszanie Dolnej.

            red. i fot. Maciej Potaczek

        • Pasowanie na przedszkolaka
          • Pasowanie na przedszkolaka

          • 11 października 2023r. w naszym Przedszkolu odbyła się ważna dla wszystkich uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Krasnoludki, Misie i Zuchy serdecznie przyjęły w swoje szeregi nowo przybyłe dzieci a pani Dyrektor pasowała ich na pełnoprawnych przedszkolaków Gminnego Przedszkola w Łostówce. Podczas występu wszystkie dzieci zaprezentowały próbki swoich umiejętności i talentów a zebrani rodzice, dumni ze swoich pociech nie szczędzili oklasków.

        • Wiktoria Mytych z awansem na zawody wojewódzkie
          • Wiktoria Mytych z awansem na zawody wojewódzkie

          • 3 października na stadionie w Mszanie Dolnej odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w indywidualnych dyscyplinach lekkoatletycznych. Wiktoria Mytych z kl. VII wzięła udział w biegu na 600 m i zajęła wysokie drugie miejsce, co promuje ją na zawody wojewódzkie, które odbędą się w Tarnowie.

            Maciej Potaczek

            fot. Ewelina Mytych

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • Jak w poprzednich latach, 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Była to nie tylko okazja do doskonalenia techniki czytania, ale przede wszystkim do dzielenia się zainteresowaniami czytelniczymi. Uczniowie klas starszych prezentowali przyniesione przez siebie książki podczas lekcji języka polskiego. Czytali również przedszkolakom i uczniom klas młodszych. Krasnoludki, Misie i Zuchy wysłuchały wierszy Jana Brzechwy, klasa I – utworu „Pilot i ja” Adama Bahdaja, klasa II – „Kredek” Małgorzaty Musierowicz, a klasa III – „Zarozumiałej łyżeczki” Elżbiety Szeptyńskiej oraz „W aeroplanie” Juliana Tuwima”. Akcję koordynowała biblioteka szkolna.

            Monika Antosz-Grodzicka

            fot. Monika Antosz-Grodzicka, Anna Zapała

        • Inauguracja spotkań w kąciku patrona
          • Inauguracja spotkań w kąciku patrona

          • 29 września odbyło się pierwsze spotkanie w kąciku patrona. Ks. Mirosław Lenart zaproponował, aby w tym roku szkolnym poznawać św. Jana Pawła II jako Polaka i patriotę. Papież wielokrotnie podkreślał, jak ważna jest dla niego Ojczyzna, a przybywając na pielgrzymki, całował polską ziemię. Żyjąc w czasach pokoju, czasem zapominamy o tym, jak wielką wartością jest niepodległe państwo, możliwość kultywowania tradycji narodowych i posługiwania się polszczyzną. Fragmenty wypowiedzi św. Jana Pawła II odczytali Ewelina Niedośpiał i Karol Michorczyk z kl. IV.

            red. i fot. Monika Antosz-Grodzicka

        • Spacerkiem po dolinie Prądnika… Wycieczka klas IV-VII
          • Spacerkiem po dolinie Prądnika… Wycieczka klas IV-VII

          • To jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce, w którym można zarówno podziwiać niezwykłe widoki, jak i przywołać wydarzenia z historii. A jeśli to zbiegnie się ze sprzyjającą aurą, to satysfakcja jest gwarantowana. Dlatego też uczniowie klas IV-VII z zadowoleniem wspominają wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Z barwnych opowieści przewodników można było dowiedzieć się, jakie były dzieje zamku w Pieskowej Skale, który obecnie jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. W I połowie XIV w. wzniósł go Kazimierz Wielki, a w kolejnych stuleciach stanowił własność rodów magnackich. Został też przebudowany na styl renesansowy. W tym malowniczym miejscu nie mogło zabraknąć legendy o zamkniętej w wieży księżnej Dorotce, którą od śmierci z głodu uratował wierny pies. W pobliżu zamku znajduje się 25-metrowa skała zwana Maczugą Herkulesa. Innym charakterystycznym miejscem Ojcowskiego Parku Narodowego jest Brama Krakowska, składająca się z dwóch wielkich bloków skalnych. Spacer z centrum Ojcowa, który niegdyś był znanym uzdrowiskiem, umożliwia obserwację wielu malowniczych skał, charakterystycznych dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczniowie zwiedzili również dwie jaskinie. Klasy IV-V wędrowały po Jaskini Nietoperzowej, a VI-VII – po Grocie Łokietka, gdzie Władysław Łokietek miał się ukrywać ze swymi rycerzami przed czeskim królem, Wacławem II. Ostatnim punktem wycieczki było Źródełko Miłości.

            Monika Antosz-Grodzicka

            fot. Monika Antosz-Grodzicka, Karol Michorczyk, Anna Stanisławska, Anna Zapała

        • PROGRAM DLA SZKÓŁ
          • PROGRAM DLA SZKÓŁ

          • W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła bierze udział w „Programie dla szkół ”, który ma na celu promowanie wśród dzieci zdrowej diety, bogatej w owoce i warzywa oraz produkty mleczne.

            Głównym celem „Programu dla szkół” jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci, poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez realizowane działania edukacyjne w ramach Programu.

            Dzieciom uczestniczącym w „Programie dla szkół” (klasy I-V) w trakcie wybranych tygodni roku szkolnego udostępnia się bezpłatnie co najmniej 3 razy w tygodniu:

            • świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia),
            • mleko i produkty mleczne.

            Asortyment produktów dostępnych w Programie jest szeroki, tj. dzieci mogą otrzymać jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, soki, marchewki, rzodkiewki, paprykę słodką, kalarepę, pomidorki, a także mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne. Katalog produktów w ramach Programu w roku szkolnym określa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w rozporządzeniu.

            Ponadto, w ramach Programu dzieci uczestniczą także w specjalnych zajęciach edukacyjnych realizowanych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej.

        • Sztafetowe biegi przełajowe w Mszanie Dolnej
          • Sztafetowe biegi przełajowe w Mszanie Dolnej

          • W Mszanie Dolnej odbyły się powiatowe sztafetowe biegi przełajowe. Nasza reprezentacja startowała w ramach Igrzysk Dzieci (dziewczęta – Milena Dobrowolska, Joanna Dudzik, Anna Plechowicz, Milena Pulka, Wiktoria Rapacz, Paulina Węglarz, Anna Wiewiórka; chłopcy – Maksymilian Chorągwicki, Stanisław Dudzik, Sebastian Dziedzina, Karol Gawronek, Bartłomiej Malec, Jan Stożek) oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej (Łucja Kuchta, Katarzyna Kuczaj, Milena Łabuz, Roksana Łabuz, Witoria Mytych, Gabriela Węglarz). Najlepszy wynik osiągnęły uczennice kl. V-VI, zajmując czwarte miejsce. Uczniów przygotował do zawodów Maciej Potaczek.

            Monika Antosz-Grodzicka

            fot. Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Limanowskiego

        • Informacja
          • Informacja

          • Dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów w roku szkolnym 2023/2024 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łostówce są:


            2 listopada 2023r. (czwartek)
            3 listopada 2023r. (piątek)
            22 grudnia 2023r. (piątek)
            29 kwietnia 2024r. (poniedziałek)
            30 kwietnia 2024r. (wtorek)
            2 maja 2024r. (czwartek)
            31 maja 2024r. (piątek)
            17 czerwca 2024r. (poniedziałek)

            W dniach tych szkoła zorganizuje zajęcia opiekuńcze dla uczniów, których rodzice wyrażą taką potrzebę.

        • Uczniowie wybrali samorząd
          • Uczniowie wybrali samorząd

          • Adam Jędrzejewski z kl. VII został przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego. Funkcję zastępcy będzie natomiast pełnić Roksana Łabuz z kl. VII. W wyborach uczestniczyli uczniowie klas starszych, a głosowanie było poprzedzone tygodniową kampanią wyborczą. W skład organu reprezentującego uczniów weszli również: Iga Dudzik z kl. V, Joanna Dudzik z kl. VI, Michał Dudzik z kl. IV, Stanisław Dudzik z kl. VI, Lena Dziedzina z kl. IV, Maja Dziedzina z kl. IV i Milena Łabuz z kl. VII. Na opiekunkę Samorządu Uczniowskiego została wybrana Bożena Dudzik. 

            red. i fot. Monika Antosz-Grodzicka

        • Klasa VII w gościnnych progach skansenu na Jędrzejkówce
          • Klasa VII w gościnnych progach skansenu na Jędrzejkówce

          • O tym, że można się świetnie bawić bez ciągłego patrzenia w ekran telefonu komórkowego przekonali się uczniowie kl. VII, którzy odwiedzili skansen na Jedrzejkówce w Laskowej. To wyjątkowe miejsce, gdzie można poczuć się jak w domu, zintegrować podczas pomysłowych zabaw, a przede wszystkim poznać życie dawnych mieszkańców wsi. Uczniowie zajrzeli do chaty biedackiej. Zwiedzili izbę, która była centralnym miejscem egzystencji wielopokoleniowej rodziny. Obejrzeli sprzęty gospodarskie i poznali wiele ciekawostek na temat życia codziennego. Wysłuchali opowieści o ciężkiej pracy od najmłodszych lat, szacunku dla chleba i ludzi do siebie nawzajem. Mogli również spróbować swoich sił w dojeniu sztucznej krowy i zmierzyć się z żarnami. W programie znalazły się także wyzwania, konkursy i karmienie kózek. Szczególnie absorbujące okazały warsztaty kulinarne. Uczniowie przygotowali własne pizze, a następnie zjedli je z przyjemnością.

            Monika Antosz-Grodzicka

            fot. Monika Antosz-Grodzicka, Maria Wojtas