W dniach 12 i 13 października 2021r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Sandomierza i Kazimierza Dolnego. Sandomierz to piękne miasto królewskie, malowniczo ulokowane na wzgórzach nad Wisłą.
Sandomierz, podobnie jak Kazimierz Dolny, odznacza się niepowtarzalną atmosferą - nie wystarczy o tych miastach czytać, trzeba je zobaczyć i poczuć.
Historyczny Sandomierz bywa nazywany "Małym Rzymem", a to dlatego, że ulokował się na 7 wzgórzach, a ponadto pod obydwoma miastami ciągną się tajemnicze, podziemne korytarze. Sandomierz poszczycić może się wspaniałą, oryginalną zabudową architektoniczną. Sandomierskie Stare Miasto to charakterystyczny zespół o średniowiecznym, szachownicowym układzie, skupionym wokół prostokątnego Rynku, z widocznym zarysem i zachowanymi fragmentami średniowiecznych murów miejskich. To jedna z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych starówek w Polsce, o dużej wartości historycznej i architektonicznej, wpisana do rejestru zabytków o światowej randze. Wiele sandomierskich zabytków powstało już w XIV wieku.
Małe miasto z wielką historią – tak w kilku słowach można opisać Kazimierz Dolny. Dzieje Kazimierza Dolnego nierozerwalnie związane są z Wisłą. To właśnie tutaj powstał jeden z głównych portów na Środkowej Wiśle, dzięki któremu miasto szybko bogaciło się na handlu. Wzdłuż wiślanych brzegów kupcy wznosili spichlerze – magazyny zbożowe. Nocowaliśmy właśnie w spichlerzu „Pod Wianuszkami”.
W Sandomierzu zwiedziliśmy:
-Sandomierski Rynek i zabytkowe kamienice
-Dom Długosza
-Zamek Królewski
-Katedrę gotycką
-Bramę Opatowską
-Wąwóz Królowej Jadwigi
-Podziemną Trasę Turystyczną
-Muzeum Świat Ojca Mateusza
W Kazimierzu Dolnym zwiedziliśmy:
-Kościół Fary
-Rynek Polski
-Kamienice Przybyłowskie
-Korzeniowy Dół
Wzgórze Zamkowe
-Górę Trzech Krzyży
Wycieczka bardzo się nam udała! A na geografię przywieźliśmy skałę lessową oraz krzemień pasiasty.
Bożena Dudzik