W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. Jak i gdzie spotykamy się z językiem łacińskim we współczesnym świecie?
Dzięki wdrożeniu tej innowacji staramy się zrealizować jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 tj. Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej. Nasza innowacja ma na celu zainteresowanie uczniów tym językiem, a nie jego naukę. Celem jest też pokazanie, że każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, codziennie styka się z tym językiem.
Przyszedł czas na małe podsumowania. W pierwszym etapie naszej innowacji zajęliśmy się następującymi zagadnieniami:
- łacina w historii i historia łaciny – pochodzenie języka i jego znaczenie w starożytności i późniejszych epokach, znane słowa, sentencje i imiona pochodzące z tego języka,
- łacina i komputery – łacińskie pochodzenie terminów związanych z informatyką i komputerami,
- łacina w sztuce – jakie łacińskie sentencje możemy znaleźć na architekturze i sztuce,
- łacina w matematyce – czym jest system liczb rzymskich.
Efekty naszego odkrywania języka łacińskiego na zdjęciach. Uczniowie klas od czwartej do ósmej chętnie brali udział w zadaniach związanych z realizowaną innowacją – dla wielu z nich zaskakującym jest fakt jak wiele zaczerpnęliśmy z tego języka.
Anna Stanisławska