Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej miały formę koncertu życzeń. Uczniowie przygotowali dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych piosenki i pokazy przy muzyce. Koncert poprowadzili Dominika Rapacz z klasy szóstej oraz Bartłomiej Malec i Michał Dudzik z klasy piątej.
Jako pierwsze dedykacji wysłuchały wychowawczynie przedszkola – panie Anna Kowalewska-Malec, która sprawuje opiekę nad „Krasnoludkami”; Agnieszka Szarek – prowadząca grupę „Misiów”; Jolanta Rusnak – pracująca w obu tych oddziałach, a także Anna Pasek, która codziennie opiekuje się sześcioletnimi „Zuchami”. Z dziećmi na co dzień przebywają również panie Agnieszka Chorągwicka, Julia Kamińska i Jolanta Kuchta. Przedszkole to czas nauki samodzielności, a także rozbudzania ciekawości świata i fantazji. Jest tam miejsce na zdobywanie wiedzy, zabawę i radosną twórczość artystyczną. Piosenkę pod tytułem „Moja fantazja” z repertuaru zespołu „Fasolki” zaśpiewały uczennice klasy piątej: Wiktoria Dudys, Natalia Kordeczka, Ewelina Niedośpiał i Milena Węglarz.
Przygodę z zabawą i nauką w klasach młodszych kontynuują wraz z uczniami nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej – panie Aneta Miąsik, Sabina Duijn oraz Małgorzata Dudzik. To one wkładają wiele trudu, aby nauczyć nas czytać, pisać, liczyć i rozumieć świat. Choć czasem trudno spokojnie siedzieć w ławkach, znajdą zawsze sposoby na wprowadzenie niezbędnej dyscypliny. Na lekcjach nie brakuje serdeczności. Dedykację w postaci piosenki Sylwii Grzeszczak „Och i ach” zaśpiewały: Wiktoria Dudys, Natalia Kordeczka, Julia Kuchta i Ewelina Niedośpiał z klasy piątej.
W klasach starszych wiele godzin poświęca się na naukę języka ojczystego oraz historii literatury. A który utwór kojarzy się najbardziej z piękną polszczyzną? Oczywiście „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Dla polonistek – pani dyrektor Janiny Flig oraz pań Moniki Antosz-Grodzickiej i Eweliny Puły piosenkę kabaretu „OTTO” pod tytułem „Rap Tadeusz” przygotowała Alicja Kucharczyk z klasy piątej.
O tym, jak ważne jest logiczne myślenie i sprawne posługiwanie się liczbami, wie każdy matematyk. Panie Monika Król i Urszula Szyrszeń nie ustają w staraniach, aby pomóc uczniom opanować te trudne zagadnienia. Dodatkowo pani Monika wprowadza wszystkich w zagadnienia techniczne i informatyczne, które idealnie łączą się z matematyką. Piosenkę, z przekornym tytułem „Nie liczę godzin i lat”, Andrzeja Rybińskiego wykonała Nikola Głowa z klasy szóstej.
Bez znajomości języków obcych trudno żyć w dzisiejszym świecie. Z panią Bożeną Dudzik uczniowie zgłębiają tajemnice języków angielskiego i niemieckiego. Znajomość języka angielskiego poszerza również pani Anna Stanisławska. Dla obu pań show do piosenki „Solo” Blanki przygotowały Lena Rataj, Zuzanna Kuchta, Weronika Malec, Milena Pulka i Wiktoria Rapacz z klasy siódmej.
Dzięki pani Annie Stanisławskiej wszyscy wiedzą, że historia jest nauczycielką życia. Nie bagatelizuje również współczesnych wydarzeń, które analizuje z młodzieżą podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie. Piosenkę „Ale to już było” Maryli Rodowicz zaśpiewały Łucja Kuchta, Barbara Kuczaj i Katarzyna Kuczaj z klasy ósmej.
Przyrodniczą piosenkę pod tytułem „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca” z repertuaru Eleni wykonała Iga Dudzik z klasy szóstej. Była to dedykacja dla osób, które dają podstawy wiedzy o otaczającym nas świecie. Piękno przyrody i procesów, które w niej zachodzą uczniowie poznają dzięki pani Marcie Wątor podczas lekcji przyrody, biologii i chemii. Pani Marta ma wiele talentów, więc rozwija je również w podopiecznych podczas zajęć z plastyki. Najstarszą klasę wdraża także do właściwych zachowań podczas lekcji edukacji dla bezpieczeństwa. Z kolei pani Urszula Szyrszeń tłumaczy zawiłości geografii.
Z naukami ścisłymi kojarzy się także pani Bernadeta Kowalik, która pomaga uczniom w zgłębianiu tajników fizyki. Specjalną astronomiczną dedykację – piosenkę „Do gwiazd” Oskara Cymsa i Carli Fernandes - przygotowały uczennice klasy piątej – Natalia Kordeczka, Alicja Kucharczyk, Julia Kuchta i Maddalena Mancinelli.
Oprócz zdobywania wiedzy ważne jest również dążenie do świętości. W świat wartości chrześcijańskich wprowadza przedszkolaków i uczniów ks. Szymon Borowy. Iga Dudzik, Nikola Głowa i Anna Plechowicz z klasy szóstej wykonały utwór „Arki Noego” pod tytułem „Święty uśmiechnięty”.
W zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna to źródło pozytywnej energii niezbędnej do wysiłku umysłowego. Za motywowanie do ćwiczeń i wychowywanie przez sport uczniowie dziękowali pani Annie Zapale oraz panu Maciejowi Potaczkowi, a specjalny pokaz dryblingu przygotowały uzdolnione piłkarki: Lena Dziedzina, Maja Dziedzina oraz Alicja Foltyńska z klasy piątej. W tle zabrzmiała „Waka Waka” Shakiry – oficjalna piosenka Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2010 roku.
Kolejne życzenia były skierowane do wszystkich osób, które wspomagają uczniów podczas nauki w szkole. Dzięki nim mogą oni szybko rozwiązać każdy problem, porozmawiać o przyszłości i miło spędzić czas po lekcjach. Są to: pani pedagog Jolanta Franczak, pani psycholog Ewa Kulig, pani Ewelina Puła – logopeda, pani Urszula Szyrszeń – doradca zawodowy, pani Małgorzata Dudzik prowadząca zajęcia wychowania do życia w rodzinie oraz pani Anna Zapała kierująca szkolną biblioteką. Niezwykle ważna jest praca nauczycieli współorganizujących zajęcia – pani Agaty Czech, pani dyrektor Janiny Flig, pani Anny Głowy oraz pana Krzysztofa Niedojada. W tym miejscu podziękowania otrzymali także pani Elżbieta Flig i inni nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia świetlicowe. Dla wszystkich piosenkę „Chodź, pomaluj mi świat” zespołu „2 plus 1” zaśpiewały Emilia Jackowiec z klasy szóstej oraz Lena Knapczyk z klasy czwartej.
Szkoła nie mogłaby dobrze funkcjonować bez pracowników niepedagogicznych. Uczniowie podziękowali pani sekretarce Monice Kucharczyk; paniom Józefie Dudzik, Marii Farganus oraz Danucie Potaczek, które dbają o czystość; panu konserwatorowi Adamowi Fligowi, a także pani Agnieszce Chorągwickiej z zespołem za pyszne posiłki. Muzyczną dedykację przygotowały Natalia Kordeczka, Alicja Kucharczyk, Julia Kuchta oraz Maddalena Mancinelli z klasy piątej. Była to piosenka „Całkiem nowa bajka” ze ścieżki dźwiękowej do „Akademii pana Kleksa”.
Po części artystycznej głos zabrały przewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna – Agnieszka Zawadzka oraz sołtys Maria Farganus. Życzenia złożyły także przedstawicielki Rady Rodziców. Dyrektor Janina Flig wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym. Następnie obyło się pożegnanie pani Agaty Górskiej, która po kilkudziesięciu latach zdecydowała się przejść na pełny etat do innej szkoły. Podziękowania za wspólnie spędzony czas i wiedzę złożyły delegacje poszczególnych klas i Rady Rodziców. Pani Agata przekazała na ręce przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego – Leny Rataj słodki upominek.
Ostatnim akcentem obchodów Dnia Edukacji Narodowej było spotkanie w Urzędzie Gminy Mszana Dolna, które odbyło się 16 października.
Monika Antosz-Grodzicka
fot. Aneta Miąsik, Monika Antosz-Grodzicka, Ewelina Dziedzina, Urszula Rzepka