• Klasa 2 realizowała projekt - „Ze sztuką za pan brat”
          • Klasa 2 realizowała projekt - „Ze sztuką za pan brat”

          • Uczniowie klasy 2 z pomocą mam podjęli próbę przedstawienia wybranego obrazu. Tworzyli tzw. żywe obrazy. Działania miały na celu  inspirowanie uczniów do dodatkowej aktywności oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się współczesnymi środkami wypowiedzi artystycznej.

            A czy im się to udało, obejrzyjcie sami!

        • PODRÓŻ NR 3 „Z LEGENDĄ POZNAJEMY POLSKĘ”
          • PODRÓŻ NR 3 „Z LEGENDĄ POZNAJEMY POLSKĘ”

          • Za nami trzecia podróż po Polsce. Tym razem Tym razem odwiedziliśmy Kraków. Poznaliśmy LEGENDĘ O WAWELSKIM SMOKU, LEGENDĘ O KRAKOWSKICH GOŁĘBIACH, LEGENDĘ O PANU TWARDOWSKIM, LEGENDĘ O WIEŻACH KOŚCIOŁA MARIACKIEGO.

            Na koniec dnia powstała książeczka, w której znajdują się zebrane informacje o mieście oraz praca plastyczna.

            Aneta Miąsik

        • Spotkanie uczniów klas 1-3 z ratownikiem medycznym
          • Spotkanie uczniów klas 1-3 z ratownikiem medycznym

          • 20 marca 2023 r. gościliśmy w naszej szkole ratownika medycznego, Pana Juliana Dobrowolskiego. Głównym celem  spotkania było przekazanie dzieciom informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, a także w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

            Pan Dobrowolski opowiedział na czym polega jego praca. Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się jak należy zachować się zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczyły się, co zrobić w przypadku skaleczeń i złamań. Ponadto uczniowie utrwalili sobie znane im  już numery alarmowe służb ratowniczych.

            Spotkanie na pewno uwrażliwi dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia oraz wyposaży w wiedzę i umiejętności, które należy systematycznie poszerzać i utrwalać, bo w przyszłości być może te umiejętności pomogą uratować czyjeś życie.

            Dziękujemy!

            Aneta Miąsik

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • 15 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Najmłodsi uczniowie uroczycie przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na pamiątkę uroczystości każdy uczeń otrzymał książkę  swoje „Pierwsze abecadło”. O wyprawkę czytelniczą zadbał Instytut Książki. Uroczystość uświetniła grupa teatralna „Witaminka”, która wystawiła spektakl pt. „W świecie barw”.

            Elżbieta Kubik

        • Przygoda Guliwerem podczas lekcji języka angielskiego
          • Przygoda Guliwerem podczas lekcji języka angielskiego

          • Kolejnym elementem naszej innowacji pedagogicznej były „Podróże Guliwera” (ang.  Gulliver’s Travels).  Powieść ta ma również wersję dla dzieci, którą przeczytaliśmy i omówiliśmy na naszych zajęciach. Towarzyszyły nam przy tym rekwizyty z krainy Lilliputów, czyli bardzo małe rzeczy, ale też gigantyczne kapcie i łapka na muchy, które miały symbolizować wyprawę Guliwera do Krainy Gigantów. Na naszej gazetce „zacumował” niezwykły statek, który przywiózł wiele fascynujących rekwizytów związanych z morskimi wyprawami.

             

            Anna Stanisławska

        • Kolejni bohaterowie naszej innowacji!
          • Kolejni bohaterowie naszej innowacji!

          • Uczniowie naszej szkoły poznali kolejnych bohaterów innowacji pedagogicznej z języka angielskiego, a byli to Piotruś Pan - wieczny chłopiec, który nigdy nie chce dorosnąć, obdarzony niezwykłymi talentami mieszkaniec  Nibylandii i Robin Hood - bohater średniowiecznych angielskich  legend. Książki stały się okazją do wspólnej zabawy i nauki nowego słownictwa.

             

            Anna Stanisławska

        • Góralska Cytanka - etap szkolny
          • Góralska Cytanka - etap szkolny

          • 10 marca w naszej szkole odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „VI Góralskie Cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Podhala, Orawy, Spisza i Ziemi Zagórzańskiej dla uczniów szkół podstawowych

            i ponadpodstawowych Małopolski.

            W konkursie czytelniczym wzięło udział 31 uczniów naszej szkoły, w konkursie plastycznym  41.

            Wyniki konkursu czytelniczego:

            KLASY 1-3

            1. Natalia Jarosz kl. II,

            2. Alicja Kucharczyk kl. III b,

            3. Ewelina Niedośpiał kl. III b

            KLASY 4-6:

            1. Anna Plaechowicz, kl. IV,
            2. Joanna Chorągwicka, kl. V,
            3. Milena Łabuz, kl. VI

            KLASY 7-8:

            1. Martyna Michór, klasa VIII

            Wyniki konkursu plastycznego:

            KLASY 1-3:

            1. Michał Dudzik, kl. III b
            2. Szymon Lach, kl. III b
            3. Maddalena Mancinelli, kl. III b

            KLASA 4-6:

            1. Roksana Łabuz, kl. VI
            2. Milena Łabuz, kl. VI
            3. Anna Wiewiórka, kl. IV.

            Osoby, które zdobyły 1 i 2 miejsca w konkursie szkolnym, będą reprezentowały Naszą Szkołę w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 29 marca br.

            Małgorzata Dudzik

        • Stanisław Dudzik i Wojciech Wojtas wyróżnieni w Wojewódzkim Interdyscyplinarnym Konkursie Filozoficznym „#Odważ się być Mądrym# Sapere Aude!”
          • Stanisław Dudzik i Wojciech Wojtas wyróżnieni w Wojewódzkim Interdyscyplinarnym Konkursie Filozoficznym „#Odważ się być Mądrym# Sapere Aude!”

          • Konkurs, który zorganizowało I Liceum Ogólnokształcące w Limanowej i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie miał charakter interdyscyplinarny. Jego program nawiązywał do wybranych zagadnień zawartych w podstawie programowej przedmiotów: języka polskiego, religii, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz innych.

            Głównym celem Konkursu było rozwijanie samodzielnego, kreatywnego myślenia uczniów, formowanie ich wrażliwości poznawczej w duchu wychowania do wartości, motywowanie do ciężkiej pracy i rozwoju osobistego oraz wspieranie utalentowanych młodych ludzi z województwa małopolskiego.

            Staszek wykonał prezentację na temat: Czy matematyka to tylko liczenie? Przedstaw zagadnienie, odnosząc się do wybranych koncepcji filozoficznych i własnych doświadczeń.

            Wojtek przedstawił komiks na temat „Kto szuka prawdy, szuka Boga”. Rozważ problem relacji filozofii i wiary, nawiązując do myśli Edyty Stein.

            Serdecznie gratulujemy sukcesu!

        • Złoty Certyfikat Jakości Kształcenia dla nauczycielki języka angielskiego Bożeny Dudzik
          • Złoty Certyfikat Jakości Kształcenia dla nauczycielki języka angielskiego Bożeny Dudzik

          • Złoty Certyfikat Jakości Kształcenia w XIX edycji Programu Insta.Ling dla Szkół otrzymała nauczycielka języka angielskiego Bożen Dudzik w uznaniu za skuteczne wykorzystanie innowacyjnego systemu optymalizacji nauki słownictwa w semestrze zimowym roku szkolnego 2022/2023.

            InstaLing został wprowadzony do naszej szkoły jako innowacja pedagogiczna z języka angielskiego. 

            InstaLing jest aplikacją, która umożliwia uczniom szybką naukę słówek zgodnie z ich poziomem zaawansowania, a nauczycielom wgląd w szczegółowe raporty o systematyczności ich pracy oraz dostęp do narzędzi do oceny wyników. 

            Insta.Ling uczy, jak się uczyć słownictwa, żeby słówka zostały w pamięci długotrwałej. Uczniowie, którzy pracowali systematycznie, wspaniale opanowali nie tylko podstawowe, ale i znacznie poszerzone słownictwo. Możecie być z siebie dumni!

             

        • Bal karnawałowy klas starszych
          • Bal karnawałowy klas starszych

          • Uczniowie klas starszych zakończyli karnawal udziałem w balu. Poprowadził go DJ Mariusz Koza, który zadbał o dobrą atmosferę. Nie zabrakło ulubionych przebojów i zabaw integracyjnych. Samorząd Uczniowski przeprowadził głosowanie, podczas którego uczniowie i nauczyciele wybrali królową i króla balu. Zwyciężyli Milena Łabuz i Adam Jędrzejewski z klasy VI. W nagrodę otrzymali pamiatkowe satatuetki.

            Monika Antosz-Grodzicka

        • Bal Karnawałowy klas młodszych
          • Bal Karnawałowy klas młodszych

          • Bal Karnawałowy klas młodszych zbiegł się w tym roku z Tłustym Czwartkiem. Dla dzieci była to okazja do wspólnej zabawy w rytmie rock-and-rolla. Oprócz tańców i pląsów dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych: z chustą animacyjną, z kolorowymi piłeczko-śnieżkami, oraz z fotobudką, w której każdy mógł zapozować z zabawnym elementem stroju. Kolorowa dekoracja dopełniła atmosfery wyjątkowości tego dnia i sprawiła, że wszyscy świetnie się bawili. Po skończonej zabawie był czas na relaks i mały poczęstunek w klasach. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe zdjęcie.

            Sabina Duijn

        • Kiermasz ciast dla Julki
          • Kiermasz ciast dla Julki

          • 16 lutego, czyli w tłusty czwartek, Szkolne Koło Wolontariatu drugi raz w tym roku szkolnym przeprowadziło kiermasz ciast. Zebrane pieniądze: 3 772 złote i 91 groszy zostały wpłacone na konto Fundacji Siepomaga na leczenie Julii Nieckuli. Dziewczynka cierpi na nerwiakowłókniakowatość typu I, zwaną inaczej zespołem von Recklinghausena. To choroba genetyczna, która powoduje zmiany, obejmujące układy nerwowy, naczyniowy, kostny oraz oczy i skórę. Niestety, mogą powstawać w niej nowotwory, w tym glejaki, nowotwory mózgu.  Julka zaczęła cierpieć na neuropatię, problemy z poruszaniem, drętwieją jej kończyny. Od początku leczenia nastąpiło znaczne pogorszenie widzenia w związku z zanikaniem nerwu wzrokowego. Mimo trudności, z którymi musi się zmierzyć, Julka jest nadal pozytywnie nastawiona do życia i kocha poznawać świat. Jej rodzice muszą zmagać się z kosztownym leczeniem, rehabilitacją, stałymi konsultacjami i licznymi hospitalizacjami.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy upiekli ciasta, wszystkim łasuchom, którzy je kupili, dokładając w ten sposób swoją cegiełkę do pomocy dziewczynce. Szczególne podziękowania pragnę złożyć pani Judycie Jackowiec, która całe serce włożyła w pomoc przy organizacji kiermaszu.

            Urszula Szyrszeń

        • Kolejny występ naszych aktorów
          • Kolejny występ naszych aktorów

          • 11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Uczniowie naszej szkoły, którzy należą do grupy teatralnej „Wizja” w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej, wystąpili podczas uroczystości zorganizowanej dla osób chorych z terenu gminy Niedźwiedź. Wydarzenie odbyło się w restauracji „Biesiada Gorczańska” w Koninie. Zespół zaprezentował spektakl pt. „Pinokio”. Wystąpili w nim: Wiktor Dobrowolski (Gepetto), Julia Kuchta (Świerszcz), Ewelina Niedośpiał (Wróżka), Alicja Kucharczyk (Lis), Natalia Kordeczka (Kot), Laura Kołodziej (Knot), Milena Dobrowolska, Maja Kochańska, Zuzanna Kuchta i Kinga Potaczek (Koleżanki) oraz Jessica Potaczek (Narrator). Rolę tytułową zagrał Kamil Draus z Niedźwiedzia. Efekty dźwiękowe przygotował Jakub Malec.

            Monika Antosz-Grodzicka