• Kobiety w historii Polski
          • Kobiety w historii Polski

          • W ramach realizowanej w naszej szkole innowacji pedagogicznej z historii przyszedł czas na poznanie wybitnych Polek, które odegrały ważną rolę w historii naszej ojczyzny. We  współpracy z Fundacją  Kosmos, która wydała piękną książkę pt. „Karolina i Klara medalion czasu” udało się zrealizować ciekawe lekcje, które miały na celu podkreślenie roli kobiet w historii. Uczniowie obejrzeli film o Polkach, które w swoim życiu realizowały swoje pasje, były wybitnymi: naukowcami, malarkami, aktorkami, pisarkami, władczyniami czy też himalaistami. Swoimi wyczynami sławiły Polskę na całym świecie i są świetnym przykładem dla dziewcząt aby realizować swoje marzenia nie oglądając się na płeć.  Uczniowie klasy siódmej przygotowali plakaty i krótkie prelekcje na temat wybranych przez siebie Polek. Były to: Bona Sforza, Emilia Plater, Wanda Rutkiewicz, Maria Konopnicka, Jadwiga Andegaweńska, Dobrawa, Mara Skłodowska – Curie, Olga Boznańska, Krystyna Skarbek, Wisława Szymborska. Spośród innych znanych Polek, o których wspominaliśmy na lekcji,  należy wymienić również: Barbarę Apolonię Chałupiec, Izabelę Czartoryską, Simonę Kossak, Marię Kunic, Stephanie Kwolek, Zofię Stryjeńską. Każda z nich to mądra, dążąca do realizacji swoich marzeń kobieta, Polka – patriotka, wzór dla naszych uczennic i uczniów. Trzeba również dodać, że rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Rokiem Marii Konopnickiej i Wandy Rutkiewicz.

            W maju przypada 180 rocznica urodzin Marii Konopnickiej – poetki, nowelistki epoki pozytywizmu i działaczki społecznej.  W 2022 roku mija też 30 lat od śmierci Wandy Rutkiewicz, wybitnej polskiej himalaistki, która jako trzecia kobieta na świecie stanęła na Mount Everest. Była pierwszą Europejką, która tego dokonała. Rutkiewicz była też pierwszą kobietą, która zdobyła K2.

             

            Anna Stanisławska

        • Zabawki sprzed lat zawitały do naszego przedszkola!
          • Zabawki sprzed lat zawitały do naszego przedszkola!

          • W ramach innowacji pedagogicznej z historii dzieci z naszego przedszkola miały okazję do zobaczenia i pobawienia się zabawkami z innej epoki. Niektóre z nich bowiem maja 40- 50 lat. Inne –może mniej kolorowe – zrobiły na dzieciach duże wrażenie. Byli bardzo ciekawi i każde z dzieci chciało choć na chwilę dotknąć i dokładnie obejrzeć każdą z zabawek. Poza tym dzięki współpracy i uprzejmości Muzeum Zabawek w Kudowie- Zdroju otrzymaliśmy piękne zdjęcia zabawek, które posiada to muzeum. Warto zajrzeć w takie miejsce i przywołać swoje wspomnienia z czasów dzieciństwa!

             

            Anna Stanisławska

        • Rok 2022 – Rokiem Józefa Wybickiego
          • Rok 2022 – Rokiem Józefa Wybickiego

          • Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego. Wybicki był politykiem i pisarzem, a każdy z nas zna jego działo „Pieśń Legionów Polskich”, która to pieśń  stała się naszym hymnem narodowym.  Wspólnie z uczniami klasy czwartej uczciliśmy postać tego wielkiego Polaka i patrioty. Korzystając z materiałów dostępnych na stronie https://www.niepodlegla.gov.pl/ rozmawialiśmy o życiu i twórczości Józefa Wybickiego, ale również o naszym polskim hymnie narodowym. Uczniowie przygotowali prace plastyczne, które  upamiętniły tą ważną postać. Plakat z wizerunkiem Wybickiego pochodzi ze strony https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/2022-rok-jozefa-wybickiego/

             

            Anna Stanisławska

        • Podziękowanie
          • Podziękowanie

          • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” - Św. Jan Paweł II.

            Dziś słowa Patrona Szkoły Podstawowej w Łostówce stają się bardziej aktualne i dosłowne.

            W tygodniu poprzedzającym Wielki Tydzień do ukraińskiego sierocińca w Jasieniu, w obwodzie iwanofrankiwskim trafiły dary dla dzieci. Dzięki dobremu sercu wielu osób, z Łostówki wyjechał bus wypełniony po brzegi darami dla dzieci- jedzeniem, ubraniami, słodyczami, zabawkami, artykułami plastycznymi itp.

            Nie sposób opisać słowami sytuację, którą można zastać na miejscu. Nie ma tam nic, a dzieci, które się tam znajdują zostały ewakuowane do Jasienia, bo zbombardowaniu sierocińca w Mariupolu. Zakwaterowano ich w opuszczonym sanatorium. Nie ma wiec na miejscu nic… a dzieci 120- małe, duże, chore, zdrowe, z traumą spadających bomb…najmniejsza zabawka sprawiała dzieciom wiele radości.

            Nasza zbiórka była bardzo szybka i spontaniczna, choć pierwsza mam ogromną nadzieję , że nie ostatnia. 

            W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Nauczycielom i Pracownikom Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce, Państwu Alinie i Giordano Mancinelli za międzynarodową zbiórkę z włoskimi przyjaciółmi oraz GDM Partner w Biurze za podarowanie dzieciom papierów, farb, kredek, kolorowanek, plecaków itp.

            W podziękowaniu za Państwa pomoc oraz by zachować Was w pamięci firma szkółkarska ze Lwowa podarowała drzewka, które dzieci posadziły w ogrodzie.

            Wyrażam w tym miejscu także nadzieję na dalszą pomoc tym dzieciom, gdyż pomoc humanitarna jeździ tam regularnie, a potrzeby sierocińca są jasno sprecyzowane i naprawdę bardzo potrzebne.

            Zapraszam wszystkie osoby, które są w stanie pomóc do współpracy.

            Małgorzata Dudzik

        • Warsztaty Wielkanocne
          • Warsztaty Wielkanocne

          • 5 kwietnia 2022 roku rozpoczęły się w Bibliotece Publicznej w Łostówce przygotowania do Świąt Wielkanocnych. W ramach współpracy z biblioteką szkolną uczniowie Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce uczestniczyli w warsztatach tworzenia ozdób świątecznych. Szczególne podziękowania należą się pani Annie Myszkowskiej, która poświęciła swój czas, by podzielić się z młodzieżą  swoimi pomysłami pokazując przykładowe techniki ozdabiania pisanek.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

            Agnieszka Chorągwicka i Elżbieta Kubik

        • Projekt My values na lekcjach języka angielskiego
          • Projekt My values na lekcjach języka angielskiego

          • Klasa trzecia w trakcie lekcji języka angielskiego bierze udział w projekcie My values – Moje wartości. Zadnie to polega na poznawaniu słów i zdań w języku angielskim, które opisują ważne w życiu wartości. Uczniowie mają za zadanie pokazać je za pomocą zdjęć i rysunków i tym samym zaprezentować  jak realizują je w swoim życiu.  Na razie udało nam się poznać następujące wartości:

            Be helpful – Bądź pomocny, 

            Learn about other cultures – Ucz się o innych kulturach, 

            Be kind – Bądź miły, 

            Be respectful to older people – Szanuj ludzi starszych,

            Be generous – Bądź hojny, 

            Be creative – Bądź kreatywny, 

            Take care of your body – Dbaj o swoje ciało,

            Take care of animals – Opiekuj się zwierzętami. 

            Podczas kolejnych zajęć poznamy nowe zadania i wartości. 

            Anna Stanisławska 

        • Wycieczka klas 1 - 3 do Teatru Rabcio
          • Wycieczka klas 1 - 3 do Teatru Rabcio

          • 5 kwietnia uczniowie klas 1-3 wzięli udział w wycieczce do Teatru „Rabcio”, by obejrzeć przedstawienie pt. „Piękna i Bestia”. 

            "Piękna i Bestia" to spektakl ze śpiewem, tańcem, piękną  scenografią i wciągającą historią.

            Baśń uczy tego, że prawdziwe piękno jest „w środku nas”, nie liczy się to, jak wyglądamy tylko to, co mamy w sercu. Ważna jest też chęć poznania drugiego człowieka. To poznanie nie opiera się jedynie na powierzchownej ocenie, ale na odkrywaniu zainteresowań, potrzeb i emocji, które wymaga czasu.

            Aneta Miąsik

        • W średniowiecznym mieście i na wsi
          • W średniowiecznym mieście i na wsi

          • Podczas realizowania w naszej szkole innowacji pedagogicznej z historii pt. „Historia mojej Ojczyzny – odkrywam, wiem, przekazuje dalej” rozmawialiśmy na temat epoki średniowiecza i powstawania w naszym kraju - miast. Uczniowie klasy piątej stworzyli makiety przedstawiające poszczególne elementy średniowiecznego miasta. Jeden z uczniów Dawid włożył w swój projekt wiele pracy, ale również pozostali byli zainteresowani tym,  jak powstawały miasta, co się w nich znajdowało i jacy ludzie je zamieszkiwali. Również życie na wsi było tematem naszej wspólnej lekcji. Chętni wykonali rysunki, które pomogły w zapamiętaniu nowych wiadomości. 

            Anna Stanisławska 

        • Skarby z przeszłości
          • Skarby z przeszłości

          • W ramach innowacji pedagogicznej z historii uczniowie naszej szkoły mieli okazję do zaprezentowania przedmiotów ze swoich domów, które są pozostałościami po epoce PRL- u.  Przedmioty te, charakterystyczne w czasach komunistycznych, były okazją do rozmowy na temat życia codziennego w okresie 1945 - 1989. Dla wielu uczniów powrót do przeszłości i poszukiwanie przedmiotów z tego okresu było ciekawą przygodą i możliwością porozmawiania z członkami swojej rodziny na temat trudności na jakie napotykali przeciętni Polacy w czasach PRL-u. Obecnie wiele osób kolekcjonuje meble i inne przedmioty z tego okresu – są one w niektórych przypadkach bardzo cenne. Mają również wartość sentymentalną ponieważ są często pamiątkami po zmarłych członkach rodziny. 

            Anna Stanisławska