• „Poznaj Polskę” -  wycieczka do Kotliny Kłodzkiej
          • „Poznaj Polskę” - wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

          • Uczniowie naszej szkoły w dniach 13 - 15 czerwca 2022r. zwiedzali Kotlinę Kłodzką. Na tą wycieczkę nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z programu „Poznaj Polskę” w wysokości 15 000 zł. W  wycieczce uczestniczyło 45 uczniów. Program „Poznaj Polskę” umożliwił nam zorganizowanie wycieczki związanej z zakresem tematycznym: ”Kultura i dziedzictwo narodowe: 

            • Strzegom, Bazylika Kolegiacka pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
            • Świdnica, Katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika

            Wieża Ratuszowa

            • Świdnica, Zespół Kościoła ewangelicko – augsburskiego pw. Świętej Trójcy,  zwanego Kościołem Pokoju
            • Wałbrzych, Zamek Książ
            • Złoty Stok, Kopalnia Złota
            • Kłodzko, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Twierdza Kłodzka
            • Błędne Skały
            • Kletno, Jaskinia Niedźwiedzia

            Wycieczka dostarczyła uczniom nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim  niezapomnianych wrażeń. Uczniowie z nostalgią wspominają już przeżyte przygody w magicznej Kotlinie Kłodzkiej. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień, wrócili do domu. Wyjazd ten odbył się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu „Poznaj Polskę”.

                                                                                                           Bożena Dudzik

        • I miejsce w konkursie „Zapal się do zdrowia”
          • I miejsce w konkursie „Zapal się do zdrowia”

          • Stanisław Dudzik, uczeń czwartej klasy w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce, zajął  I  miejsce w konkursie plastycznym z zakresu programu edukacji antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”. 

            Konkurs został zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Limanowej przy współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Nowym Sączu Filia w Limanowej .

            W dniu 10 czerwca 2022r. w budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu - Filia w Limanowej odbyło się wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych uczestników. Zadaniem uczestników było stworzenie plakatu pod hasłem przewodnim „Zapal się do zdrowia”.

            Celem konkursu było ukształtowanie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia przed dymem tytoniowym oraz uświadomienie korzyści wynikających ze zdrowego, aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego, pokazanie skutków palenia papierosów, atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

                                                                                                                             Bożena Dudzik

        • Komiks na lekcjach historii?
          • Komiks na lekcjach historii?

          • Taki sposób przekazywania wiedzy wypróbowaliśmy na lekcjach historii w ramach realizowanej w naszej szkole innowacji pedagogicznej „Historia mojej Ojczyzny – odkrywam, ,wiem, przekazuję dalej”. Lekcja w czasie której uczniowie mieli przygotować komiks opowiadający o początkach państwa polskiego i dynastii Piastów stał się kolejną metodą nauczania, której celem było zapamiętanie najważniejszych dat i wydarzeń. Uczniowie byli zaangażowani w tworzenie ilustracji i opisów. Po zakończonej pracy, chętni pokazali nam wszystkim efekty swojej pracy.

             

            Anna Stanisławska

        • Rok Ignacego Łukasiewicza
          • Rok Ignacego Łukasiewicza

          • Kolejnym z bohaterów 2022 roku jest Ignacy Łukasiewicz. Postać niezwykła – polski farmaceuta, przedsiębiorca, wynalazca lampy naftowej. W tym roku przypada jego 200 rocznica urodzin. Uczniowie naszej szkoły podczas lekcji historii mogli poznać życiorys i dokonania Łukasiewicza – stało się to też dzięki współpracy z Oddziałem komunikacji marketingowej Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.  Ignacy Łukasiewicz urodził się w 1822 roku w Zadusznikach. Był wielkim Polakiem, przemysłowcem, wynalazcą  i założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna. Materiały dostępne na stronie Urzędu  pozwoliły na przeprowadzenie ciekawych lekcji. Uczniowie zainspirowani postacią Łukasiewicza stworzyli prace plastyczne upamiętniając jego postać.

             

            Anna Stanisławska

        • Konkursy historyczne
          • Konkursy historyczne

          • Nasi uczniowie brali udział w kilku konkursach historycznych. Była to okazja do zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności. Odnieśli też sporo sukcesów: Stanisław Dudzik z kl. IV został Laureatem w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym Przywrócić głoś Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii - Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Stulecie Odzyskania Niepodległości w roku szkolnym 2021/2022, Emilia Stanisławska z kl. III  dostała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Historycznym „Śladami historii Polski – skąd nasz ród” -  pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Anna Potaczek i Karolina  Wadyl z kl. VII próbowały swoich sił w konkursie „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ! #Śpiewamy Bohaterom: od Marszałka Józefa Piłsudskiego do Ojca Świętego Jana Pawła II”, gdzie pięknie reprezentowały w nagraniu naszą szkołę. Gabriela Szynalik i Piotr Dudzik z kl. VIII zmierzyli się z pytaniami w Małopolskim Konkursie Historycznym i niewiele zabrakło aby przejść do etapu rejonowego. Swoje prace na konkursy przygotowali też Michał Dudzik z kl. II b, Stanisław Dudzik z kl. IV,  Olimpia Chorągwicka, Gabriela Szynalik, Jakub Dziedzina, Piotr Dudzik, Paweł Stożek i Hubert Pulka z kl. VIII. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

             

            Anna Stanisławska

        • Uczniowie upamiętnili postać Wandy Rutkiewicz
          • Uczniowie upamiętnili postać Wandy Rutkiewicz

          • Rok 2022 ma wielu patronów – o czym przypomina w naszej szkole gazetka przygotowana przez  Panią Elżbietę Kubik, zajmującą się naszą szkolną biblioteką. Na lekcjach historii również staramy się poznać przynajmniej niektórych z tegorocznych patronów. Jedną z nich jest wybitna polska himalaistka – Wanda Rutkiewicz. W bieżącym roku mija 30 lat od jej śmierci. Rutkiewicz jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka została zdobywczynią najwyższej góry świata Mount Everest. Była też pierwszą kobietą na K2. Jej życie i dokonania stały się inspiracją do zaprojektowania liter, które utworzyły jej imię i nazwisko. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem jej wielkiej odwagi i determinacji. W. Rutkiewicz jest wzorem konsekwentnego dążenia do celu i spełniania swoich marzeń.

             Elżbieta Kubik

            Anna Stanisławska

        • Samolot Staszka zachwycił jurorów!
          • Samolot Staszka zachwycił jurorów!

          • Stanisław Dudzik uczeń klasy czwartej został Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego  Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii. Jurorzy docenili jego pracę modelarską upamiętniającą postać generała brygady pilota Stanisława Skalskiego - jednego z najwybitniejszych  polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej, bohatera bitwy o Anglię. 

            Oprócz postaci Stanisława Skalskiego konkurs, rozgrywany w kilku kategoriach, upamiętniał też postać gen. bryg. Józefa Kustronia w 130. rocznicę urodzin oraz o. Maksymiliana Marii Kolbego w 80. rocznicę śmierci męczeńskiej. Organizatorem Konkursu była Szkoła Podstawowa nr 21 im. Świętego Jana Pawła II w Nowym Sączu. Współorganizatorami byli: 21. Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. Mieczysława Boruty – Spiechowicza z Rzeszowa, 1. Regionalny Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania Kraków – Balice im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, Aeroklub Nowy Targ, Aeroklub Podhalański Nowy Sącz.
            Konkurs został objęty  Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
            Andrzeja Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości.  Co roku konkurs ten cieszy się ogromny zainteresowaniem w kraju, ale także wśród Polonii rozsianej na całym świecie. W tegorocznej edycji jurorzy otrzymali 617 prac we wszystkich kategoriach. 

            3 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 21 im. Świętego Jana Pawła II w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 3 w Nowym Sączu odbyła się Gala finałowa tego konkursu, w której jako zwycięzca uczestniczył uczeń Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce. Jego praca zachwyciła jurorów tego konkursu, dając mu tym samym zaszczytny tytuł Laureata i nagrody. 

            Anna Stanisławska 

        • Dzień Dziecka
          • Dzień Dziecka

          • Dzień Dziecka 2022 dostarczył uczniom klas młodszych niesamowitych wrażeń i emocji. Podczas świętowania w Porębie Wielkiej, na terenie ośrodka Wczasów Dziecięcych, nasi uczniowie mogli zmierzyć się z nie lada wyzwaniem: ścianką wspinaczkową. Każdy bez wyjątku chciał spróbować swoich sił w tym przedsięwzięciu i prawie każdemu udało się dotrzeć na sam szczyt. Pogoda dopisała i oprócz ścianki dzieci brały udział w różnorodnych zabawach ruchowych i grach rywalizacyjnych. Było bardzo gwarno, wesoło i kolorowo, a nawet naukowo, bo w międzyczasie dzieci zwiedziły ośrodek edukacyjny GPN, w którym oglądały ciekawy film przyrodniczy, a najmłodsi obejrzeli piękną ekspozycję przyrodniczą.  To był wyjątkowo udany dzień!

            Sabina Duijn

        • "Poznaj Polskę" - Wycieczka klas 1 - 3 do Krakowa
          • "Poznaj Polskę" - Wycieczka klas 1 - 3 do Krakowa

          •  

            30 maja 22r. uczniowie klas 1-3 pod opieką wychowawców wyruszyli na  wycieczkę do Krakowa, w ramach projektu Poznaj Polskę.

            Pierwszym punktem programu były zajęcia w Pałacu Krzysztofory, który jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Podczas warsztatów uczniowie poznali legendy związane z miastem: O Smoku Wawelskim, Panu Twardowskim oraz o skarbach krzysztoforskich.

            Kolejnym punktem był spacer po Rynku krakowskim i obejrzenie pomnika Adama Mickiewicza, Sukiennic, Kościoła Mariackiego i ......a następnie przejście na  Dziedziniec arkadowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam dzieci miały możliwość zobaczenia grającego zegara z  pochodem postaci historycznych i towarzyszący mu motyw muzyczny z instrumentalną wersję pieśni akademickiej Gaudeamus Igitur. W orszaku poruszają się figury osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej: pedel, królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugon Kołłataj i rektor Stanisław ze Skalbmierza. 

            Ostatnią atrakcją był spacer po Ogrodzie Botanicznym, w którym można było zachwycać się feerią kolorów i zapachów.

            Wycieczka dała nam wiele radości i  zastrzyk wiedzy. Była  dużym przeżyciem dla tych  dzieci. Wyjazd  okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też  lekcją historii Polski. Nauka w takiej formie pozwoliła  w łatwy i ciekaw sposób przyswoić  wiele informacji o Krakowie. Odpoczywając i bawiąc się, można także wzbogacać swoją wiedzę.

            Aneta Miąsik

        • Dzień Mamy
          • Dzień Mamy

          • Podczas uroczystości z okazji Dzień Matki uczniowie klasy 2a wystąpili z krótkim montażem słowno-muzycznym. W prostych słowach wierszy wyrazili wdzięczność swoim mamom za ich  miłość i codzienną troskę. Wyśpiewali moc życzeń i marzeń, które mają się spełniać każdego dnia, bez przerwy. Mamy zostały obdarowane całusami, laurkami oraz doniczkowymi roślinkami, samodzielnie zasadzonymi przez dzieci. Na koniec wszystkich czekała kwiatowa niespodzianka – pływające, papierowe kwiaty, które rozwijały swoje płatki dla ukochanych mam. Cała uroczystość przebiegła w miłej, radosnej atmosferze, pośród barwnych, bibułowych kwiatów, które uśmiechały się ze wszystkich ścian do mam i dzieci.

            Sabina Duijn

            Dzień Mamy i Taty w klasie 4

            Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych dni w roku, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też 31 maja w naszej klasie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Uczniowie przygotowali scenki w języku angielskim. Następnie rodzice wysłuchali piosenek , po których uczniowie grający na instrumentach zaprezentowali przygotowane utwory. Na koniec, po występach dzieci wręczyły rodzicom drobne upominki. Całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze oraz  była okazją do integracji zespołu klasowego.

                                                                                                                                  Bożena Dudzik

            31 maja piątoklasiści zaprosili mamy na wyjątkową uroczystość. Z okazji ich święta zaprezentowali skecze kabaretowe, wiersze i piosenki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.

        • „Poznaj Polskę” -  wycieczka do Krakowa
          • „Poznaj Polskę” - wycieczka do Krakowa

          • Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić,  poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. Program „Poznaj Polskę” umożliwił nam zorganizowanie wycieczki związanej z zakresem tematycznym: ”Kultura i dziedzictwo narodowe: 

            • Kraków – historyczny zespół miasta, Zamek Królewski na Wawelu, Katedra Królewska, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie, Smok Wawelski
            • Droga Królewska, spacer Barbakan, Brama Floriańska, ulica Floriańska, Rynek Główny, Kościół Mariacki, Sukiennice, ulica Grodzka, ulica Kanonicza
            • Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

            Uczniowie bardzo miło spędzili czas łącząc przyjemne z pożytecznym. Po zwiedzaniu historycznej części Krakowa uczniowie zjedli  pyszny posiłek oraz lody, a następnie udali się do Ogrodu Doświadczeń, gdzie bawiąc się - uczyli.  

            Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie tej wycieczki z programu „Poznaj Polskę” w wysokości 4680zł. W wycieczce  uczestniczyło  45 uczniów.

                                                                                                                           Bożena Dudzik

        • Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną
          • Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną

          • Co roku, 22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Celebrowaliśmy go także my, wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość nt. globalnych wyzwań wodnych.

            Celem  akcji było zaangażowanie jak największej liczby osób i szerzenie świadomości o tym, że:

            • dostęp do czystej wody to prawo człowieka,
            • na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostęp do bezpiecznej wody pitnej,
            • jesteśmy za to współodpowiedzialni/e,
            • oszczędzanie wody to za mało.

            Naszym zadaniem było zaangażowanie innych do działania poprzez przeprowadzenie zajęć na podstawie scenariuszy PAH w kilku grupach, organizację akcji skierowanej do całej społeczności szkolnej oraz rady pedagogicznej i rodziców  oraz zorganizowanie wystawy na holu szkoły. Uczniowie chętnie brali udział w dyskusji po obejrzeniu filmików oraz z zaciekawieniem szukali śladu wodnego.

            Akcja tematycznie wpisuje się w kierunki realizacji polityki oświatowej – szczególnie kształtowanie zaangażowania społecznego oraz rozwijania postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcję koordynowali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z panią Bożeną Dudzik i Agatą Górską.

                                                                                                                      Bożena Dudzik

        • No Backpack Day - Dzień bez plecaka
          • No Backpack Day - Dzień bez plecaka

          • W tym roku Samorząd Uczniowski z okazji I Dnia Wiosny zorganizował Dzień bez plecaka. Wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przyszli bez plecaków i toreb. Zabawa polegała na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczyła się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób. Uczniowie, którzy włączyli się w akcję, byli zwolnione z odpytywania.

            Dzień bez plecaka w naszej szkole służył głównie dobrej zabawie, a pomysły uczniów ograniczała jedynie wyobraźnia. Uczniowie przynieśli swoje szkolne przybory zapakowane na rozmaite sposoby: w koszach, zabawkach, walizkach, pudełkach, szufladach, wózkach czy odkurzaczach. Zdarzały się też kuwety oraz... suszarka na pranie.

                                                                                                                             Bożena Dudzik