• Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole
          • Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

          • W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie szkoły upamiętnili to ważne wydarzenie w historii naszej ojczyzny, kiedy to 11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość.

            Klasa czwarta, wraz z koleżankami z klasy piątej i szóstej, przygotowała montaż słowno- muzyczny, który przypomniał zebranym trudna walkę Polaków o odzyskanie niepodległości i podkreślił, jak ważne było dla naszych rodaków dążenie do wolności - nawet w obliczu upadających powstań narodowych, ucisku i niewoli. W trakcie akademii uroczyście odśpiewaliśmy  „Mazurek Dąbrowskiego”, włączając się  w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”.

            Nasze przedszkolaki pięknie zaprezentowały wiersz „Kto ty jesteś?” i zaśpiewały piosenkę „Jestem Polakiem”. Klasy młodsze, od pierwszej do trzeciej, zaprezentowały prace plastyczne, które w kreatywny sposób przedstawiły naszą ojczyznę. Dekoracja na sali gimnastycznej nie była jedynym akcentem, który upamiętnił 104 rocznicę odzyskania niepodległości – na korytarzach naszej szkoły dumnie prezentowały się inne prace plastyczne o tematyce patriotycznej.

            Niech żyje Polska !

             

            Anna Stanisławska

        • Ósmoklasiści w Mechaniku
          • Ósmoklasiści w Mechaniku

          • W środę 9 listopada ósmoklasiści wzięli udział w I edycji MechanCraft w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących  im. Jana Pawła II.  Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali przygotowane ekspozycje i pokazy.  Nie zabrakło konkursów, quizów branżowych i językowych. Młodzież mogła także zobaczyć bogato wyposażone szkolne pracownie i warsztaty szkolny.

            Monika Król

        • Mistrzostwa Gminy Mszana Dolna w tenisie stołowym
          • Mistrzostwa Gminy Mszana Dolna w tenisie stołowym

          • Tegoroczne Mistrzostwa Gminy Mszana Dolna w indywidualnym i drużynowym tenisie stołowym tradycyjnie już odbyły się w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce.
            Do zawodów przystąpiło 7 szkół z terenu gminy Mszana Dolna: gospodarze - Łostówka, Raba Niżna, Kasinka Mała 1, Kasinka Mała 3, Kasina Wielka 1, Kasina Wielka 2, Lubomierz 2. Zawody zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach wiekowych Igrzyska Dzieci – zawodnicy z rocznika 2010 i młodsi oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej – uczniowie z roczników 2008-2009. Wyniki rywalizacji w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco:

            Igrzyska Młodzieży Szkolnej:
            Kategoria indywidualna dziewcząt:

            1. Anna Potaczek (Łostówka)

            2. Karolina Banik (Łostówka)

            3. Anna Florek (Kasinka Mała 1)

            Drużynowo:

            1. Łostówka

            2. Kasinka Mała 1

            3. Kasina Wielka 2

            Igrzyska Młodzieży Szkolnej:
            Kategoria indywidualna chłopców.

            1. Bartłomiej Malec (Łostówka)

            2. Igor Dudzik (Kasina Wielka 2)

            3. Jakub Malec (Łostówka)

            Drużynowo:

            1. Łostówka

            2. Kasinka Mała 1

            3. Kasina Wielka 2

            Igrzyska Dzieci:
            Kategoria indywidualna dziewcząt:

            1. Natalia Sobczak (Łostówka)

            2. Klaudia Stożek (Kasinka Mała 1)

            3. Kinga Niżnik (Raba Niżna)

            Drużynowo:

            1. Łostówka

            2. Kasinka Mała 3

            3. Kasinka Mała 1

            Igrzyska Dzieci:
            Kategoria indywidualna chłopcy.

            1. Marcin Fałdziński (Raba Niżna)

            2. Jakub Łabuz (Kasinka Mała 1)

            3. Patryk Nawara (Raba Niżna)

            Drużynowo:

            1. Raba Niżna

            2. Kasinka Mała 1

            3. Łostówka

            Puchary i medale ufundowane przez Gminę Mszana Dolna wręczała dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce mgr Janina Flig. Najlepsza trójka zawodników w zmaganiach indywidualnych oraz zwycięski zespół w zmaganiach drużynowych, będą reprezentować naszą gminę w zawodach powiatowych. Należy również podkreślić wysoką frekwencję tegorocznych rozgrywek łącznie w obu kategoriach wiekowych wystartowało 52 zawodników i zawodniczek. Gratulacje dla wszystkich zawodników i powodzenia w etapie powiatowym.    

            Maciej Potaczek

        • 48. Limanowska Słaza-  II miejsce dla Karoliny Wadyl i występ „ Małych Łostowian”
          • 48. Limanowska Słaza- II miejsce dla Karoliny Wadyl i występ „ Małych Łostowian”

          • 4 listopada młodzież uczęszczająca na zajęcia regionalne prowadzone w naszej szkole wystąpiła w 48. Festiwalu Folklorystycznym „Limanowska Słaza”.  Dzieci wystąpiły w kategorii Zespół Regionalny- dzieci, a także śpiew solowy- dzieci z udziałem uczennicy klasy ósmej Karoliny Wadyl.

            Zespół po raz pierwszy występował na tak dużej imprezie kulturalnej, zdobywając cenne doświadczenie i ucząc się obycia scenicznego. Dzieci odegrały scenkę związaną z obchodami Oktawy Bożego Ciała- przedstawili zwyczaj plecenia wianków z zebranych wcześniej kwiatów i ziół polnych, zaprezentowali zabawy dziecięce oraz zatańczyli i zaśpiewali lokalne pieśni i przyśpiewki przy akompaniamencie dziecięcej kapeli.

            Karolina Wadyl swoim śpiewem zachwyciła zacne jury, przed którym zaśpiewała: „ Paso jo se paso”, „Siwy koń” oraz „ Uśnij ze mi, uśnij” i zdobyła II miejsce.

            Jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania talentu muzycznego!!!

            Małgorzata Dudzik

            Krystyna Kornaś

        • Spotkanie edukacyjne ,,Akademia Małej Salamandry i Głuszca"
          • Spotkanie edukacyjne ,,Akademia Małej Salamandry i Głuszca"

          • W czwartek 27 pażdziernika Zuchy z klasą pierwszą uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym ,,Akademia Małej Salamandry i Głuszca'' w ramach zadania publicznego pod tytułem ,,Turystyczny Powiat Limanowski'' LOT. Dzieci dowiedziały się ciekawych informacji na temat Gorczańskiego Parku Narodowego. Aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, odpowiadając na różne zadane im pytania. Na pamiątkę otrzymali rysunek Salamandry do pokolorowania.

            Krystyna Kornaś

        • Akcja czytelnicza „Przerwa na czytanie”
          • Akcja czytelnicza „Przerwa na czytanie”

          • 26 października 2022 r. uczniowie z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce brali udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Akcja jest realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom.
            Dzieci z trzech grup przedszkolnych brały tego dnia udział w wycieczce do Teatru Rabcio i to w rabczańskim parku odbyła się tegoroczna Przerwa na czytanie.
            Ogółem w akcji wzięło udział 50 dzieci przedszkolnych oraz 120 dzieci i młodzieży szkolnej.
            Ostatni rekord wyniósł 377 586 czytających osób, mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się go pobić. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

            Elżbieta Kubik

        • Święto Patrona Szkoły
          • Święto Patrona Szkoły

          • Dzień przed liturgiczną uroczystością św. Jana Pawła II społeczność naszej szkoły uczciła swojego Patrona. Mszę św. w kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej odprawili ks. proboszcz Jerzy Raźny oraz ks. Mirosław Lenart. Program artystyczny według scenariusza pani Doroty Muchy przypominał sylwetki świętych, którzy już jako dzieci kroczyli drogą do świętości tak jak Jan Paweł II. W rolach głównych wystąpili: Ewelina Niedośpiał (św. Teresa od Dzieciątka Jezus), Dominika Rapacz (św. Hiacynta Marto), Bartłomiej Malec (św. Franciszek Marto) oraz Stanisław Dudzik (św. Dominik Savio). Ponadto na scenie pojawili się: Milena Dobrowolska, Marcelina Drat, Joanna Dudzik, Adam Jędrzejewski, Laura Kołodziej, a talentem wokalnym w repertuarze „Arki Noego”, Magdy Anioł i „Małego TGD” wykazały się Nikola Głowa, Natalia Kordeczka, Alicja Kucharczyk i Kinga Potaczek; Barbara Kuczaj, Katarzyna Kuczaj, Milena Łabuz i Roksana Łabuz oraz Lena Dziedzina, Maja Dziedzina i Julia Kuchta. Nie zabrakło również koncertu zespołu regionalnego „Mali Łostowianie”. Wspólnie z uczniami, rodzicami i pracownikami szkoły świętowali zastępca wójta gminy Mszana Dolna, Katarzyna Szybiak, przewodniczący Rady Gminy Jan Chorągwicki, sołtys  Maria Farganus oraz ks. Jerzy Raźny, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej.

                                                                                                                       Monika Antosz-Grodzicka

             

        • PIESZA WYCIECZKA KLASY V NA OSTRĄ I OGORZAŁĄ
          • PIESZA WYCIECZKA KLASY V NA OSTRĄ I OGORZAŁĄ

          • 28 października 2022r. uczniowie klasy V wybrali się na pieszą wycieczkę na pobliskie szczyty Beskidu Wyspowego Ostrą (789 m.n.p.m.) i Ogorzałą (806 m.n.p.m.). Trasa była bardzo przyjemna, w jesiennych barwach i słońcu maszerowało się szczególnie dobrze.

            Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności bezpiecznego zachowania się w lesie i poszanowania dla środowiska naturalnego, promowanie aktywności fizycznej, a także budowanie pozytywnych relacji w klasie.

            Bożena Dudzik 

        • Spektakl, lekcja muzealna i spacer - wyjazd kl. VIII do Limanowej
          • Spektakl, lekcja muzealna i spacer - wyjazd kl. VIII do Limanowej

          • Uczniowie kl. VIII obejrzeli w Limanowskim Domu Kultury II część „Dziadów” Adama Mickiewicza. W spektaklu w reżyserii Tadeusza Łomnickiego wystąpili aktorzy krakowskiego Teatru Ludowego. Po przedstawieniu uczniowie wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Magdalenę Król z Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej. Najpierw poznali historię pisma i książek, a także mogli obejrzeć starodruki i rękopisy, przechowywane w muzeum. Następnie obejrzeli ekspozycje znajdujące się w dawnym dworze Marsów. Przewodniczka opowiadała m.in. o aptece mgr Klementyny Bączkowskiej, ministrze Józefie Becku oraz bitwie pod Limanową. Chętni mogli skorzystać z kartkowego katalogu bibliotecznego. Wyjazd do Limanowej był także okazją do podziwiania wnętrza i otoczenia Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej.

            Monika Antosz-Grodzicka

        • Innowację pedagogiczna z języka angielskiego czas zacząć!
          • Innowację pedagogiczna z języka angielskiego czas zacząć!

          • W bieżącym roku szkolnym realizujemy w naszej szkole innowację pedagogiczną z języka angielskiego  pt. Tell me a story – opowiadanie historii jako metoda nauczania języka angielskiego. W czasie jej trwania będziemy poznawać bajki, baśnie, opowieści z kanonu brytyjskiej literatury, które pomogą uczniom kl. II – IV  w poznawaniu nowego słownictwa i struktur gramatycznych. Zajęcia pozwolą im także na zaznajomienie się z ulubionymi książkami dzieci w krajach anglojęzycznych.

            W pierwszej części naszej innowacji poznaliśmy fragmenty „Księgi dżungli” – „The Jungle Book” autorstwa angielskiego pisarza i noblisty Rudyarda Kiplinga.  Był czas na czytanie, rysowanie, przebieranie się i gazetkę w klimacie dżungli.

             

            Anna Stanisławska 

        • Wycieczka do Beskidzkiego Centrum Zabawek Drewnianych w Stryszawie
          • Wycieczka do Beskidzkiego Centrum Zabawek Drewnianych w Stryszawie

          • 19 października dzieci z klas 1-3 odwiedziły Centrum Zabawek Drewnianych w Stryszawie.

            W programie był udział w warsztatach malowania konika lub ptaszka, którego każdy mógł zabrać do domu na pamiątkę.  Uczniowie obejrzeli także stare wzory zabawek ludowych, poznali zasady ich tworzenia, a także ludzi, którzy od pokoleń tworzą je z wielką pasją. Dzieci miały również okazję pobawić się drewnianymi zabawkami, co sprawiło im wiele frajdy.  

            Wycieczkę uważamy za udaną. Było to dla dzieci    wspaniałe doświadczenie i okazja poznania tradycji żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarskiego. To wyjątkowe miejsce, które zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

             

            Aneta Miąsik

        • V PIELGRZYMKA SZKÓŁ PAPIESKICH DO SANKTUARIUM ŚW. JANA PAWŁA II
          • V PIELGRZYMKA SZKÓŁ PAPIESKICH DO SANKTUARIUM ŚW. JANA PAWŁA II

          • W dniu 18  października 2022r.  uczniowie klas IV i V wraz z Pocztem Sztandarowym w składzie: Bartłomiej Malec, Anna Potaczek  oraz Jessica Potaczek reprezentowali naszą szkołę na uroczystej mszy św. w Centrum Jana Pawła II w Krakowie, w której uczestniczyły szkoły im. Jana Pawła II.

            Poprzez udział w tym wydarzeniu chcieliśmy nawiązać do dziedzictwa, jakie pozostawił po sobie nasz wielki Patron – Święty Jan Paweł II  oraz wcielać w życie nauczanie Papieża w ramach wychowania do wartości.

                                                                                   Bożena Dudzik

        • Bezpieczny przejazd
          • Bezpieczny przejazd

          • Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest edukacja dotycząca bezpieczeństwa poruszania się na drogach, a także przejazdach kolejowych. Dlatego 17 października przedszkolaków oraz uczniów klas I-III odwiedzili pracownicy z PKP w Nowym Sączu w ramach prowadzonej kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”.

            Podczas spotkania edukacyjnego dzieci uczyły się podstawowych zasad przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, poznali znaki, a także dowiedzieli się, czego nie wolno robić na terenie kolejowym oraz jak się zachować przy przejeździe w razie wypadku bądź zauważonej awarii.

            Koordynatorzy akcji urozmaicili spotkanie ciekawymi filmami edukacyjnymi, atrybutami pracy na kolei oraz wieloma ciekawymi materiałami edukacyjnymi, które otrzymał każdy przedszkolak i uczeń.

            Małgorzata Dudzik

             

        • Ogólnopolski Bieg Papieski Ochotniczych Hufców Pracy w hołdzie św. Janowi Pawłowi II
          • Ogólnopolski Bieg Papieski Ochotniczych Hufców Pracy w hołdzie św. Janowi Pawłowi II

          • 15 października na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego odbył się Ogólnopolski Bieg Papieski Ochotniczych Hufców Pracy. Była to jedna z form obchodów Dnia Papieskiego i miała na celu uczczenie 44. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Po biegu przedstawiciele władz powiatu limanowskiego, oddziałów Związku Podhalan z Kamienicy i Lubomierza, a także Gorczańskiego Parku Narodowego złożyli wiązanki pod tablicą przy Papieżówce. Na zakończenie odbył się piknik na polanie Trusiówka. W tym wydarzeniu naszą szkołę reprezentowali: Beata Babuśka (kl. V), Joanna Dudzik (kl. V), Bartłomiej Malec (kl. VIII), Natalia Sobczak (kl. V), Gabriela Węglarz (kl. VI), Paulina Węglarz (kl. V) i Wojciech Wojtas (kl. VI). Z trasą zmierzyli się również ubiegłoroczni absolwenci: Piotr Dudzik i Dominik Węglarz, a także przedstawicielki rodziców: Małgorzata Dudzik, Magdalena Malec-Babuśka, Barbara Węglarz i Maria Wojtas.

                                                                                                                      Monika Antosz-Grodzicka

        • Pasowanie Pierwszoklasistów oraz akademia z okazji Dnia KEN
          • Pasowanie Pierwszoklasistów oraz akademia z okazji Dnia KEN

          • 13 października odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia. Pierwszaki musiały udowodnić, że swą postawą i chęciami oraz już zdobytym umiejętnościom mogą zostać oficjalnie przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej . Test ich umiejętności przeprowadzały wielkie osobistości, tj.: Albert Einstein, Mikołaj Kopernik i Adam Mickiewicz. Dzieci zaśpiewały pierwsze poznane już w szkole piosenki oraz pięknie i dostojnie- jak przystało na uczniów w tak ważnym dniu- zatańczyli „ Taniec Dżentelmenów”. Taniec wykonany przez Pierwszaków był dedykowany starszym kolegom, rodzicom, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły, gdyż w tym dniu świętowaliśmy podwójnie…

            Tuż po uroczystym Pasowaniu uczniowie klasy ósmej wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego, Panem Maćkiem Potaczkiem, przygotowali pół żartem, pół serio przedstawienie, jak ważną rolę w życiu każdego z nas – dzieci, rodziców- odgrywa lub odgrywała „szkoła”. A to wszystko z okazji przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej.

            Małgorzata Dudzik

        • Piesza wycieczka klas IV i VI na Czarny Dział
          • Piesza wycieczka klas IV i VI na Czarny Dział

          • 12 października 30 uczniów klas IV i VI wzięło udział w pieszej wycieczce na Czarny Dział (673 m n.p.m.), jeden ze szczytów Beskidu Wyspowego, który w jesiennych barwach prezentuje się szczególnie pięknie. Trasa wiodła szlakiem żółtym. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności bezpiecznego zachowania się w lesie i poszanowania dla środowiska naturalnego, a także promowanie aktywności fizycznej.

            Monika Antosz-Grodzicka

        • Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Dnia 7 października w naszej szkole odbyło się podsumowanie XII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W ciągu tygodnia, każdy uczeń walczył o tytuł klasowego mistrza tabliczki mnożenia. Zwycięzcami zostali: Klasa IV – Emilia Stanisławska, klasa V – Zuzanna Kuchta, klasa VI – Wiktoria Mytych, klasa VIII – Michał Kołodziej.

            Urszula Szyrszeń

    • Logowanie