29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promocja lektury i głośnego czytania. Zalet czytania na głos jest mnóstwo. Cała Polska Czyta Dzieciom podkreśla, że zaspokaja ono potrzeby emocjonalne dzieci, wspiera ich rozwój psychiczny, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację i uczy samodzielnego myślenia. Regularne czytanie dzieciom jest najbardziej skutecznym sposobem wychowania ich na wykształconych, mądrych, dobrych i szczęśliwych dorosłych.
W naszej szkole w tym dniu czytali nie tylko nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie starszych klas swoim młodszym koleżankom i kolegom. Maja Kochańska i Jakub Malec z kl. VII przeczytali grupie Krasnoludków baśnie „Złotowłosa i trzy niedźwiedzie” oraz „Jaś i magiczna fasola”. Wspólne czytanie zakończyło się odpowiadaniem na pytania i krótkim podsumowaniem treści książeczek. Klaudia Świętalska i Nikola Michalczewska z kl. VIII czytały grupie 5-latków pięknie ilustrowaną pozycję Sandry Dieckmann „Wróć mój wilku, wróć”. Książka porusza bardzo ważny temat, jak poradzić sobie z utratą przyjaciela lub kogoś bliskiego. Alicja Myszogląd i Natalia Węglarz z kl. VIII przeczytały grupie Zuchów książkę pt. „Odwagi zajączku” Nicoli Kinnear. To bajka o bojaźliwym zajączku, który chce przezwyciężyć swój strach. Olimpia Chorągwicka i Jakub Gawronek z kl. VIII przedstawili uczniom klasy II b fragmenty lektury szwedzkiej autorki Åsy Lind „Piaskowy wilk”. Piaskowy Wilk opowiada rzeczy zapierające dech w piersiach i tłumaczy Karusi zagadki otaczającego ją świata. Uczniowie klasy II b wykonali podczas czytania piękne ilustracje do tej książki.
Z kolei kl. I-III spotkały się w specjalnie zaaranżowanym kąciku, udekorowanym kolorowym plakatem, który tematycznie nawiązywał do przygód niesfornych skarpetek. Młodsi uczniowie wysłuchali przeżyć owych skarpetek, a stało się to za sprawą chętnych uczniów kl. II a i III, którzy głośno czytali im obszerne fragmenty książki Justyny Bednarek pt. „Niecodzienne przygody dziesięciu skarpetek, czterech prawych i sześciu lewych”. Lektura książki zainspirowała dzieci do wykonania własnych maskotek ze skarpetek przyniesionych z domu.
Uczniowie klas starszych podczas lekcji języka polskiego czytali fragmenty lektur obowiązkowych. W kl. IV była to „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy, w kl. V - „Opowieści z Narnii. Lew. Czarownica i stara szafa” Clive’a Staplesa Lewisa, w kl. VII - „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, a w kl. VIII - „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
Elżbieta Kubik, Sabina Duijn, Monika Antosz-Grodzicka