Powstanie warszawskie to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. W tym roku obchodziliśmy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczniowie klasy VII postanowili wykonać prezentację multimedialną, mającą na celu przybliżenie swoim koleżankom i kolegom tego wydarzenia. Motywacją do wykonania prezentacji stała się wycieczka do Warszawy i zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Wycieczka ta zbiegła się z ważnymi wydarzeniami, jakimi było ogłoszenie Przesłania Powstańców do Młodych, jak również, jako odpowiedzi na Przesłanie, podpisanie Deklaracji Młodego Pokolenia.
Przesłanie do Młodych to ważny dokument, który powstał z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Przesłanie to zostało ogłoszone podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstańcy przekazali je najważniejszym osobom w państwie, w tym prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Wartości, o które walczyli Powstańcy Warszawscy i za które gotowi byli oddać życie, są aktualne także dzisiaj. Przekazywane z pokolenia na pokolenie uczą, jak godnie żyć, jak być dobrym człowiekiem i obywatelem. Dlatego jednym z zadań młodego pokolenia jest ich obrona i kultywowanie. O pielęgnowanie tych wartości apelowali Powstańcy w swoim przesłaniu. Podkreślali, że pamięć o nich będzie dawała kolejnym pokoleniom siłę i inspirację.
Słowa Powstańców Warszawskich są dla młodego pokolenia prawdziwym drogowskazem w codziennych wyborach i działaniach. Oto najważniejsze wartości Powstańców, na których młodzi powinni budować świat: Wolność, Miłość Ojczyzny, Męstwo, Honor, Prawość, Przyjaźń, Tolerancja, Pomoc Słabszemu, Sumienność.
Odpowiedzią na przesłanie do młodych jest Deklaracja Młodego Pokolenia, którą przygotowała Rada Dzieci i Młodzieży RP we współpracy z innymi organizacjami młodzieżowymi. To wyraz szacunku oraz hołdu dla Powstańców Warszawskich, a także zobowiązanie do wierności ideałom, o które walczyli.
Uczniowie klasy VII również symbolicznie podpisują się pod deklaracją i traktują te dokumenty jako zachętę do dalszych działań.
„My, młodzi mieszkańcy Polski, w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego, uroczyście deklarujemy dozgonny szacunek i wdzięczność wszystkim Bohaterom, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny, a także w inny sposób przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski.
Będziemy kultywować pamięć o ludziach, którzy walczyli o naszą wolność i suwerenność. Mamy świadomość, że to dzięki Nim możemy żyć dzisiaj w wolnym kraju, uczyć się , chodzić do szkoły oraz samodzielnie decydować o swojej przyszłości zawodowej. Oddajemy cześć Bohaterom i dziękujemy za to ze walczyli. Wyrażamy wdzięczność za ich odwagę i poświęcenie.
Zdajemy sobie sprawę jak ważne jest pielęgnowanie tradycji i tożsamości narodowej. Zapewniamy że będziemy je kultywować, aby zakorzeniona w nas polskość na zawsze pozostała w naszych sercach, a prawda historyczna nie została zatarta lub zniekształcona.”
(Deklaracja Młodego Pokolenia)
Działania w ramach projektu, podjęte przez uczniów klasy VII pogłębiły postawy patriotyczne poprzez przybliżenie uczniom ważnych wydarzeń w historii Polski w duchu wychowania do wartości oraz były okazją do ćwiczenia umiejętności kluczowych, w szczególności: sprawnego komunikowania się w języku polskim, kształcenia myślenia matematycznego, poszukiwania, porządkowania, dokonywania krytycznej analizy oraz wykorzystania informacji z różnych źródeł, kreatywnego rozwiązywanie problemów z różnych dziedzin ze świadomym wykorzystaniem metod i narzędzi wywodzących się z IT, udoskonalanie pracy w zespole i społecznej aktywności oraz aktywnego udziału w życiu kulturalnym szkoły i środowiska lokalnego.
Metoda projektu zakłada znaczną samodzielność i odpowiedzialność uczestników, co stwarza uczniom warunki do indywidualnego kierowania procesem uczenia się. Wspiera integrację zespołu projektowego, w którym uczniowie, dzięki pracy w grupie, uczą się rozwiązywania problemów, aktywnego słuchania, skutecznego komunikowania się, a także wzmacniają poczucie własnej wartości oraz wiary we własne możliwości.
Dopełnieniem prezentacji było zrobienie gazetki szkolnej. Materiały do jej wykonania zostały pozyskane z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Bożena Dudzik