57 uczniów z kl. V-VIII trzy pierwsze dni października spędziło w Warszawie. Był to bardzo intensywny wyjazd, ponieważ stolica obfituje zarówno w zabytki, jak i obiekty, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne i sportowe.
Pierwszy dzień to przede wszystkim spacer po Starym Mieście – zwiedzanie Zamku Królewskiego, podziwianie kolumny Zygmunta i pięknie zdobionych kamienic. Niezwykłe wrażenie robią budynki, które zostały odbudowane po II wojnie światowej ze zgliszcz, które pozostawił tam okupant niemiecki. Zamek Królewski jest wspaniale wyposażony w oryginalne dzieła sztuki, w tym obrazy Bernarda Belotta, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzieła te, dzięki swej szczegółowości, pomogły w odbudowie stolicy i nadały jej klasycystyczny rys. Wieczorem uczniowie obserwowali zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i poznali historię tego wyjątkowego miejsca.
Drugi dzień pobytu w Warszawie rozpoczął się zwiedzaniem Stadionu Narodowego. Uczniowie dowiedzieli się, że na płycie stadionu odbywają się nie tylko rozgrywki sportowe, ale też koncerty i inne wydarzenie kulturalne. Największą atrakcją było wejście do szatni reprezentacji narodowej oraz sali konferencyjnej. Następnym punktem były Łazienki Królewskie – osiemnastowieczny zespół pałacowo-ogrodowy, letnia rezydencja ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Roślinność komponuje się tam z imponującymi rzeźbami plenerowymi. Na terenie Łazienek znajdują się znane obiekty. Podchorążówka to budynek, z którego wyszli spiskowcy z Piotrem Wysockim na czele, by rozpocząć powstanie listopadowe w 1830 r. Ogromne wrażenie robią malowniczo położony Pałac na Wyspie oraz Amfiteatr, łączący motyw antycznych ruin z funkcją teatru w otwartej przestrzeni. Po doznaniach estetycznych uczniowie mogli się zmierzyć z prawami fizyki i chemii w Centrum Nauki Kopernik. Następnie spacerowali po niezwykłym ogrodzie na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Pobyt w stolicy nie byłby pełny bez odwiedzenia Pałacu Kultury i Nauki. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać Warszawę z tarasu widokowego, znajdującego się na 30. piętrze budynku i obserwować, jak historia współistnieje się z nowoczesnością.
Ostatni etap wycieczki przybliżył uczniów do wydarzeń II wojny światowej. Miasto do dziś żyje historią powstania warszawskiego. W wielu miejscach znajdują się pomniki i tablice pamiątkowe. Ważnym miejscem jest cmentarz na Powązkach, gdzie spoczywają wybitni Polacy, a wśród nich żołnierze i harcerze z Szarych Szeregów, walczący z hitlerowcami. Znajdują się tam również groby Rudego, Alka i Zośki – bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Mogiła autora, który przeżył wojnę, znajduje się w pobliżu. Uczniowie kl. VI-VIII zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum, dzięki nowoczesnym technologiom, umożliwia poznanie powstańczej rzeczywistości wszystkimi zmysłami – oddaje odgłosy i wygląd ulic, grozę działań wojennych, okrucieństwo hitlerowców i heroizm młodych Polaków, walczących o wolność. Droga przez poszczególne ekspozycje stanowi przejście przez wszystkie dni walki w jej różnych aspektach – od powstańczych ślubów poprzez akcje zbrojne po śmierć, ucieczkę kanałami pełnymi ścieków i kapitulację. Szczególne wrażenie zrobił film „Miasto ruin”, przedstawiający zburzoną i wyludnioną Warszawę z perspektywy lotu ptaka. Ze względu na specyfikę muzeum obowiązuje tam granica wieku. Dlatego młodsi uczniowie zwiedzali w tym czasie stadion Legii Warszawa. Mieli szczęście, ponieważ udało im się porozmawiać z piłkarzami.
Monika Antosz-Grodzicka