• Wizyta stypendystki z USA w naszej szkole
          • Wizyta stypendystki z USA w naszej szkole

          • Uczniowie nasze szkoły gościli stypendystkę Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta – Valerie Browne. Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, przez wielu uznawany jest za jeden z najbardziej cenionych programów wymiany na świecie.  Valerie w ramach rocznego stypendium tej fundacji, przebywa w Krakowie i uczy języka angielskiego na Uniwersytecie Pedagogicznym. 

            Spotkanie ze stypendystką ze Stanów Zjednoczonych było ciekawą przygodą dla naszych uczniów ponieważ opowiadała ona o swoim życiu w USA: rodzinę, szkole, swoich zainteresowaniach, stanie West Virginia z którego pochodzi. W swojej prezentacji Valerie pokazała wiele pięknych zdjęć, piosenek i świetnie odnalazła się w naszej szkole. Uczniowie z klas od drugiej do ósmej mieli możliwość zadawania pytań o różnej tematyce  na które Valerie chętnie odpowiadała. Drobne upominki, podarowane przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta i Ambasadę Stanów Zjednoczonych ucieszyły uczniów. Nasza szkoła również  przygotowała podziękowanie, które będzie przypominało o pobycie w naszej miejscowości.

            Dla naszych uczniów spotkanie to było cennym doświadczeniem, ponieważ mogli posłuchać prezentacji w języku angielskim i dowiedzieć się wielu nowych informacji na temat życia w Stanach Zjednoczonych. Uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego i przekonać się jak wiele daje umiejętność posługiwania się obcym językiem. Valerie wyjechała z Łostówki bardzo zadowolona – atmosfera spotkania była pełna pozytywnych emocji i śmiechu. Mamy nadzieje na więcej tak wartościowych spotkań. 

             

            Anna Stanisławska 

             

        • Podsumowanie konkursu „Góralskie Cytanie”
          • Podsumowanie konkursu „Góralskie Cytanie”

          • „Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią- choćbyś na krańcu świata się znalazł. To tak, jakbyś przeciął żyły żywota.”

            Władysław Orkan

            19 kwietnia w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród dla laureatów i upominków dla wszystkich uczestników wojewódzkiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego VI „Góralskie Cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej.

            Galę zaszczycili swą obecnością: Pani Małgorzata Lenartowicz- starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Bolesław Żaba- Wójt Gminy Mszana Dolna, Michał Grzeszczuk- Wiceburmistrz Miasta Mszana Dolna, Julian Kowalczyk- Prezes Związku Podhalan w Polsce, Pani Helena Pajdzik- członek zarządu oddziału Związku Podhalan
            w Lubomierzu, Pani Aneta Kujacz- kierownik Gminnej Biblioteki i Ośrodka Kultury
            w Niedźwiedziu, Pani Teofila Latoś- Prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej, Pani Agnieszka Orzeł- dyrektor Biblioteki Miejskiej w Mszanie Dolnej, Pani Maria Farganus- sołtys wsi Łostówka, Dorota Kościelniak- instruktor tańca i śpiewu zagórzańskiego, Bogusław Nawara- instruktor muzyki i śpiewu, Dyrektorzy szkół z terenu gminy Mszana Dolna, miasta Mszana Dolna i gminy Niedźwiedź oraz uczestnicy Konkursu wraz z opiekunami.

            W zagórzański, magiczny, pasterski nastrój zgromadzonych gości wprowadził Zagórzanin- Bogusław Nawara gając na zapomnianym już instrumencie- dudach beskidzkich.

            Gospodarz Gali Pani Janina Flig- dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce przywitała wszystkich przybyłych gości po krótce przybliżając historię konkursu. Na temat wagi oraz roli kształtowania w młodych ludziach zamiłowania do swojej Małej Ojczyzny mówił także Wójt Bolesław Żaba. Głos zabrał także Prezes Związku Podhalan w Polsce- Pan Julian Kowalczyk, zwracając uwagę, że pomimo różnic pomiędzy poszczególnymi grupami Górali, siła jest w jedności! Z kolei Pani wizytator- Małgorzata Lenartowicz podkreśliła,
            że konkurs ten jest trudny i wymagający, ale ważny o czym świadczy współorganizacja Konkursu z ramienia Kuratorium Oświaty w Krakowie.

            Akcent artystyczny kultury zagórzańskiej przedstawił dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Łostowianie”, który przedstawił montaż recytatorsko- wokalno- taneczny o regionie
            oraz folklorze Zagórzan.

            By pokazać jak piękny, a zarazem trudny jest to Konkurs laureatka I miejsca – Kamila Kuczaj  przeczytała zgromadzonym konkursowe opowiadanie z Zagórzańskiej Czytanki „ Jak to pies z wilkom mieli na Jaworzynie wojno”, po czym nastąpiło wyczekiwane uroczyste wręczenie nagród dla laureatów oraz upominków dla wszystkich dzieci biorących udział
            w Konkursie.

            Wielkie podziękowania i wyrazy uznania dla nauczycieli, którzy przygotowali dzieci do konkursu.

            Szczególne podziękowania dla Rodziców, którzy przygotowali poczęstunek dla uczestników i przybyłych gości. Bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie oraz pomoc w organizacji Gali.

            Małgorzata Dudzik, Janina Flig

        • Sprzątanie okolic szkoły z okazji Dnia Ziemi
          • Sprzątanie okolic szkoły z okazji Dnia Ziemi

          • Z okazji zbliżajacego się Dnia Ziemi odbyło się tradycyjne sprzatanie okolic szkoły i centrum Łostówki. Wzięły w nim udział klasy I, IIIa, IIIb, IV, V i VI. Niestety śmieci nie brakowało. Uczniowie zebrali kilkanaście worków różnych odpadów, które zalegały wzdłuż drogi powiatowej, na parkingu, przy altanie, na terenie rekreacyjnym, boisku i obejściu szkoły. Podczas zbierania zwracano również uwagę na bezpieczeństwo. Uczniowie nosili kamizelki odblaskowe przekazane przez Starostwo Powiatowe w Limanowej. 

            Monika Antosz-Grodzicka

        • Uroczystości katyńskie w Mszanie Dolnej
          • Uroczystości katyńskie w Mszanie Dolnej

          • W Mszanie Dolnej po raz kolejny upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Obchody zorganizowały samorządy miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Karolina Banik, Sebastian Kuczaik i Milena Łabuz pod opieką Anny Zapały. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła. Koncelebrowali ją księża proboszczowie Jerzy Raźny, Tadeusz Mrowiec i Andrzej Sawulski SCJ oraz ks. Jan Zając. Oprawę muzyczną przygotowały Orkiestra Dęta z Mszany Górnej oraz Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka z Mszany Dolnej. Następnie uczestnicy przeszli do parku, gdzie znajdują się Dęby Pamięci i głaz katyński. Tam odegrano hymn i wciągnięto flagę państwową na maszt. Modlitwę poprowadził ks. proboszcz Jerzy Raźny. Apel Poległych odczytał Zbigniew Jarosz. Delegacje samorządów, instytucji, organizacji, służb mundurowych, szkół i przedszkoli, a także parlamentarzyści, duchowni i mieszkańcy złożyli wiązanki, zapalili znicze i oddali hołd ofiarom. Młodzież z Raby Niżnej zaprezentowała program artystyczny. Zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia. Dr Dawid Golik z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał tragiczne wydarzenia sprzed 83 lat, a także kolejne odsłony zbrodni katyńskiej, które bezpośrednio wpłynęły na powojenne losy Polski.

            Monika Antosz-Grodzicka

        • Od 15 kwietnia 2023 roku uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  w Łostówce biorą udział w małopolskim projekcie „Już pływam” w ramach zadania „Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży”.
          • Od 15 kwietnia 2023 roku uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łostówce biorą udział w małopolskim projekcie „Już pływam” w ramach zadania „Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży”.

          • Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

            Realizacja programu polega na zorganizowaniu nauki pływania dla chętnych uczniów nie umiejących pływać lub chcących doskonalić sportowe techniki pływackie.  

            Zajęcia z nauki pływania będą odbywać się w każdą sobotę, począwszy od 15 kwietnia
            do 17 czerwca 2023 roku, na krytej Pływalni Limanowskiej. Uczniowie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów spędzą na basenie po 20 godzin i będą nabywać umiejętności pływackie.

            Głównymi celami realizacji projektu są:

            a) nabycie umiejętności pływackich,

            b) wzrost bezpieczeństwa młodych Małopolan, poprzez edukację w zakresie bezpiecznego korzystania z różnego rodzaju zbiorników wodnych,

            c) poprawa kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej,

            d) zachęcenie do aktywnych form spędzania wolnego czasu, stwarzając tym samym szansę dla rozwoju sportowych talentów,

            e) upowszechnianie kultury fizycznej, służące m.in. integracji społecznej w oparciu o wartości niesione przez kulturę fizyczną i sport,

            f) promocja Małopolski, jako regionu szczególnie przyjaznego dla uprawiania rekreacji
            i sportu.

        • Klasa VIII w ZSP im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej
          • Klasa VIII w ZSP im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej

          • Uczniowie klasy ósmej w dniu 14 kwietnia wzięli udział w dniu otwartym z ZSP w Mszanie Dolnej. Było wesoło, smacznie i bardzo kolorowo. Mieli oni okazje zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły oraz wziąć udział w różnych konkursach, warsztatach i pokazach.

            Monika Król 

        • Turniej z Podwórka na Stadion o „Puchar Tymbarku”
          • Turniej z Podwórka na Stadion o „Puchar Tymbarku”

          • 11 kwietnia na stadionie Limanovii odbyły się finały powiatowe znanego turnieju o Puchar Tymbarku. Zawodniczki z Łostówki wspólnie z koleżankami z Olszówki wystąpiły w tym turnieju pod jedną banderą. Wcześniej drużyna Łostówka-Olszówka zwyciężyła w etapie gminnym tych rozgrywek. Zmagania na etapie powiatowym zakończyły się kolejnym sukcesem, bowiem zawodniczki z gminy Mszana Dolna pewnie pokonały swoje rywalki i zwyciężyły na etapie powiatowym. Oznacza to awans na zawody wojewódzkie naszych piłkarek. W turnieju powiatowym wystąpiły: Maja Dziedzina, Lena Dziedzina, Natalia Sobczak, Dominika Rapacz, Anna Wiewiórka, Anna Plechowicz z Łostówki oraz Katarzyna Kowalczyk i Oliwia Kamińska z Olszówki.

            Maciej Potaczek

        • Projekt „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych”
          • Projekt „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych”

          • Od 14 lutego 2023 roku w naszej szkole realizujemy projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych”, w ramach którego uczniowie uczestniczą w bezpłatnych zajęciach wyrównawczych oraz kołach zainteresowań. Do projektu zostali zrekrutowani uczniowie na podstawie przeprowadzonych diagnoz oraz osiąganych wyników w nauce. Wramch projektu organizowane są zajecia dydaktyczno wyrównawcze z matematyki w klasach I - VI (6 godz.), koło mamtematyczno - przyrodnicze (2 godz.) oraz koło matematyczno - informatyczne (3 godz.).

        • Apel Wielkanocny
          • Apel Wielkanocny

          • Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocy klasy 2 i 3a przygotowały montaż słowno-muzyczny. Swoją narracją i recytacją wierszy, uczniowie nawiązali do najważniejszych symboli i tradycji wielkanocnych. W piosenkach wyśpiewali radość budzącego się w przyrodzie życia i nadziei na życie wieczne, którą ludziom niesie właśnie Wielkanoc. Nie zabrakło także wierszowanych życzeń świątecznych.  Wesołego Alleluja !!!

            Sabina Duijn

        • Nagrody w konkursie palm
          • Nagrody w konkursie palm

          • W Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej rozstrzygnięto 40. Konkurs Palm Wielkanocnych „Zagórzańska Bagnięć”. Palmy, wykonane indywidualnie i zbiorowo, oceniała komisja w składzie: Teofila Latoś, Maria Adamczyk i Andrzej Leśniak. W kategorii  „Zagórzańska Bagnięć” – praca grupowa III miejsce zajęła klasa VI, która po raz kolejny wzięła udział w przedświątecznym konkursie. Wyróżnienie w kategorii prac indywidualnych otrzymała Beata Babuśka z kl. V.

            Monika Antosz-Grodzicka

        • Wyróżnienia dla Joanny Dudzik i Laury Kołodziej
          • Wyróżnienia dla Joanny Dudzik i Laury Kołodziej

          • W Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej przeprowadzono eliminacje Powiatowego Maratonu Czytelniczego dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Mszana Dolna. Naszą szkołę reprezentowały Joanna Dudzik i Laura Kołodziej z kl. V. Uczestnicy konkursu czytali fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej i wybranej przez siebie książki. Uczniów oceniała komisja w składzie: Joanna Michalik - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Paulina Ablewicz - kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu - filia w Limanowej oraz Maria Trzupek - instruktor ds. real. zad. Biblioteki Powiatowej. Laura Kołodziej otrzymała jedno z wyróżnień regulaminowych, a Joanna Dudzik znalazła się wśród wyróżnionych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej.

            Monika Antosz-Grodzicka

        • WYNIKI ETAPU WOJEWÓDZKIEGO
          • WYNIKI ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

          • LAUREACI  KONKURSU CZYTELNICZO-PLASTYCZNEGO „GÓRALSKIE CYTANIE” GWAROWYCH TEKSTÓW LITERATURY REGIONALNEJ 
            - edycja  ZIEMI ZAGÓRZAŃSKIEJ

             

            CZĘŚĆ CZYTELNICZA:

            KLASY I-III:

            1. MIEJSCE: Kacper Cieżak, Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu
            2. MIEJSCE: Faustyna Krzysztof, Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu
            3. MIEJSCE: Marcin Szczepaniak, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubomierzu

            WYRÓŻNIENIA:

            Monika Nawara, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej

            Natalia Jarosz, Szkoła Podstawowa w Łostówce

            Małgorzata Nawara, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej

             

            KLASY IV-VI:

            1. MIEJSCE: Kamila Zofia Kuczaj, Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu
            2. MIEJSCE: Anna Dawiec, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubomierzu
            3. MIEJSCE: Emilia Pitek, Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej

            WYRÓŻNIENIA:

            Patrycja Niedośpiał, Szkoła Podstawowa nr 2 w Mszanie Górnej

            Milena Ziemianin, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasinie Wielkiej

            Maria Kożuch, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasinie Wielkiej

             

            KLASY VII-VIII:

            1. MIEJSCE: Aleksandra Stożek, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kasince Małej
            2. MIEJSCE: Michał Nawara, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej
            3. MIEJSCE: Kacper Kowalczyk, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasinie Wielkiej

            WYRÓŻNIENIA:

            Karolina Barbara Górka, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Piekiełku

            Kinga Zając, Szkoła Podstawowa w Podobinie

            Szymon Napora, Szkoła Podstawowa w Koninie

             

            SZKOŁY PONADPODSTAWOWE:

            1. MIEJSCE: Magdalena Kościelniak, Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku

             

            CZĘŚĆ PLASTYCZNA:

            KLASY I-III:

            1. MIEJSCE: Michał Dudzik, Szkoła Podstawowa w Łostówce
            2. MIEJSCE: Faustyna Ślaga, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kasinie Wielkiej
            3. MIEJSCE: Sebastian Struś, Szkoła Podstawowa nr w Kasinie Wielkiej

            WYRÓŻNIENIA:

            Paweł Bogacz, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej

            Agnieszka Prusak, Szkoła Podstawowa w Olszówce

            Antoni Michura, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubomierzu

             

            KLASY IV-VI:

            1. MIEJSCE: Weronika Karpierz, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Dolnej
            2. MIEJSCE: Kacper Drożdż, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Piekiełku
            3. MIEJSCE: Julia Karpierz, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Dolnej

            WYRÓŻNIENIA:

            Aleksandra Albrzykowska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Mszanie Górnej

            Amelia Piekarczyk, Szkoła Podstawowa w Glisnem

            Jakub Kościelniak, Szkoła Podstawowa w Rabie Niżnej

             

            KLASY VII-VIII:

            1. MIEJSCE: Kinga Zając, Szkoła Podstawowa w Podobinie
            2. MIEJSCE: Ewelina Wojtyczka, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubomierzu
            3. MIEJSCE: Agnieszka Jurek, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Piekiełku

            WYRÓŻNIENIA:

            Izabela Malec, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kasince Małej

            Michał Nawara, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej

            Joanna Cichórz, Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej

             

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

            Wszystkich uczestników konkursu zapraszamy na Galę Finałową Konkursu, w trakcie której zostaną wręczone nagrody.  Gala odbędzie się 19 kwietnia br. o godz. 11.00  w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce.

            Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce

            mgr Janina Flig 

        • Z łaciną za pan brat? O tak!
          • Z łaciną za pan brat? O tak!

          • W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. Jak i gdzie spotykamy się z językiem łacińskim we współczesnym świecie? 

            Dzięki wdrożeniu tej innowacji staramy się  zrealizować  jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 tj. Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej. Nasza innowacja ma na celu zainteresowanie uczniów tym językiem, a nie jego naukę. Celem jest też pokazanie, że każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, codziennie styka się z tym językiem.

            Przyszedł czas na małe podsumowania. W pierwszym etapie naszej innowacji zajęliśmy się następującymi zagadnieniami:

            - łacina w historii i historia łaciny – pochodzenie języka i jego znaczenie w starożytności i późniejszych epokach, znane słowa, sentencje i imiona pochodzące  z tego języka,

            - łacina i komputery – łacińskie pochodzenie terminów związanych z informatyką i komputerami,

            - łacina w sztuce – jakie łacińskie sentencje możemy znaleźć na architekturze i sztuce,

            - łacina w matematyce –  czym jest system liczb rzymskich.

            Efekty naszego odkrywania języka łacińskiego na zdjęciach. Uczniowie klas od czwartej do ósmej chętnie brali udział w zadaniach związanych z realizowaną innowacją – dla wielu z nich zaskakującym jest fakt  jak wiele zaczerpnęliśmy z tego języka.

             

            Anna Stanisławska

        • Przygoda z Grufallo
          • Przygoda z Grufallo

          • W kolejnej odsłonie innowacji z języka angielskiego poznaliśmy bohaterów popularnej na całym świecie książki „Grufallo” – autorzy to Judy Donaldson i Axel Scheffler.

            Książka opowiada o wędrówce myszki przez las, gdzie spotyka leśnych drapieżników - lisa, sowę i węża. Sprytna mysz odstrasza ich, wymyślając nieistniejącego potwora Gruffalo. Niespodziewanie zjawia się on jednak na drodze sprytnej myszy… Ta mądra i zabawna historia była dla nas inspiracją do wspólnej nauki – dzieci namalowały i opisały bohatera tej opowieści.

            Anna Stanisławska

        • Klasa 2 realizowała projekt - „Ze sztuką za pan brat”
          • Klasa 2 realizowała projekt - „Ze sztuką za pan brat”

          • Uczniowie klasy 2 z pomocą mam podjęli próbę przedstawienia wybranego obrazu. Tworzyli tzw. żywe obrazy. Działania miały na celu  inspirowanie uczniów do dodatkowej aktywności oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się współczesnymi środkami wypowiedzi artystycznej.

            A czy im się to udało, obejrzyjcie sami!

        • PODRÓŻ NR 3 „Z LEGENDĄ POZNAJEMY POLSKĘ”
          • PODRÓŻ NR 3 „Z LEGENDĄ POZNAJEMY POLSKĘ”

          • Za nami trzecia podróż po Polsce. Tym razem Tym razem odwiedziliśmy Kraków. Poznaliśmy LEGENDĘ O WAWELSKIM SMOKU, LEGENDĘ O KRAKOWSKICH GOŁĘBIACH, LEGENDĘ O PANU TWARDOWSKIM, LEGENDĘ O WIEŻACH KOŚCIOŁA MARIACKIEGO.

            Na koniec dnia powstała książeczka, w której znajdują się zebrane informacje o mieście oraz praca plastyczna.

            Aneta Miąsik

        • Klasy I - III w Teatrze RABCIO
          • Klasy I - III w Teatrze RABCIO

          • 29 marca 2023 klasy I – III miały przyjemność spędzenia czasu z ekscentryczną Pchłą Szachrajką, główną bohaterką sztuki, granej na deskach Teatru Lalki RABCIO w Rabce-Zdroju. Pomysł na spektakl pt. „Pchła Szachrajka” Teatr RABCIO zaczerpnął z wiersza Jana Brzechwy o tym samym tytule. I, od kilku lat, z powodzeniem, zaprasza młodych widzów do obejrzenia mistrzowskiej adaptacji wyżej wspomnianego wiersza. Więcej szczegółów znajduje się pod linkiem: http://teatr.rabcio.pl/portfolio-view/130-jan-brzechwa-pchla-szachrajka-2/

            Po spektaklu uczniowie udali się na krótki spacer w promieniach wiosennego słońca.

            Małgorzata Dudzik

        • Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy
          • Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy

          • W dniu 24 marca dzięki uprzejmości Pana Juliusza Dobrowolskiego – ratownika medycznego, uczniowie klasy ósmej wzięli udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie zakończył się uzyskaniem zaświadczenia.

        • Wizyta klas młodszych w Zagórzańskiej Izbie Regionalnej
          • Wizyta klas młodszych w Zagórzańskiej Izbie Regionalnej

          • 21 i 23 marca uczniowie klas I-III w ramach lekcji w terenie z zakresu m.in. edukacji regionalnej odwiedzili siedzibę niedawno otwartej Zagórzańskiej Izby Regionalnej. Dzięki uprzejmości i ciekawym opowieściom Pani Teofili Latos dzieci zapoznały się ze zbiorami Izby. Poznały sprzęty i urządzenia używane dawniej w rolnictwie oraz życiu codziennym, zwyczaje

            i tradycje zagórzańskie związane z obrządkiem kościelnym oraz zwyczajami świeckimi, jak również szczególną uwagę zwróciliśmy na strój zagórzański, jego charakterystyczne cechy, co w różny sposób przekazu utrwalaliśmy później, w szkole. Szczegóły naszych ludowych twórczości wkrótce….

            Będąc w budynku Biblioteki Miejskiej nie sposób było jej nie odwiedzić…Pani Agnieszka Orzeł oprowadziła nas po nowym, pięknym, niezwykle klimatycznym miejscu oraz jego otoczeniu, które z pewnością odwiedzimy bardzo chętnie jeszcze nieraz.

            Bardzo dziękujemy Pani Teofili i Pani Agnieszce za bardzo miłe przyjęcie, ciekawe

            i przystępne dzieciom opowieści, a wszystkich zapraszamy do Zagórzańskiej Izby Regionalnej oraz Biblioteki Miejskiej w Mszanie Dolnej, którą będąc w Mszanie naprawdę trzeba odwiedzić, bo to miejsca utworzone z pasją i sercem.

            Małgorzata Dudzik